Завантажити ще

Оригінальні тури на вихідні: екскурсія болотами, ночівля в замку і «енергетична» фортеця

Оригінальні тури на вихідні: екскурсія болотами, ночівля в замку і «енергетична» фортеця
Фото: ФБ Природничий центр «Міжрічинська Пуща».

Дочекатися вихідних буває складно. Але завдання з зірочкою – це відшукати вдалу ідею того, чим зайнятися у вікенд. Провести вихідні за екраном комп’ютера чи телефона - не найкраще рішення. А як щодо прогулянки по драговині? Чи ночі у замку? Про тур по болотах, де мало не втопилася Леся Нікітюк, про те, як відчути себе принцем чи принцесою (хоча б на добу), а також де побачити справжні наскельні малюнки - читайте у матеріалі Коротко про.

Подорож болотами

Не поспішайте скептично крутити носом. Насправді туристичні прогулянки болотами  популярні серед людей, яких дійсно цікавить дика природа.

У такій місцевості немає натовпу туристів. Зате є чимало цікавого і трохи екстремального.

- Можна спостерігати за болотяними птахами: баранці, сірі журавлі, чорні лелеки, - розповідає Коротко про еколог, науковець, засновник Природничого центру «Міжрічинська Пуща» Андрій Сагайдак. - На болотах росте чимало цікавих рослин, наприклад, калюжниця болотяна, болотяні півники, навіть орхідеї. Так, орхідеї європейські - дрібненькі, але оригінальні квіти. Росте на українських болотах і росичка – хижа рослина, яка полює на комах.

В Україні походи по болотах тільки набувають популярності. За кордоном, в країнах, де є болотяні угіддя (Скандинавія, Прибалтика, сусідня Польща), такі тури користуються неабиякою популярністю. Звісно, після походів в гори та відпочинку на морському узбережжі. 

Відверто кажучи, болотиста місцевість оповита міфами, часто страшними. Наприклад, нібито серед драговини є одна-єдина стежина, якою можна пройти. Крок вліво чи вправо – і по вуха загрузнеш в болоті. Насправді ж, Андрій Сагайдак каже, це все вигадки, сформовані художньою літературою.

- Нічого страшного на болотах немає, лише певний екстрим, коли під тобою хитається земля, - розповідає науковець. – Люди, які живуть біля болота, збирали там ягоди, косили сіно, тобто болота були частиною їхнього життя. Ще один момент: не кожне болото має драговину. Це навіть рідкість для України, більш характерна для зони тайги. Та все ж кілька таких боліт в нас є.

Прогулянка цією місцевістю нагадує дефіле по батуту, який вібрує від кожного людського руху. А все тому, що драговина має шар плавучої рослинності, торфу, а далі - кілька метрів води. Буває, що верхній шар проривається, і тоді людина провалюється. Така ситуація сталася з відомою телеведучою Лесею Нікітюк.

-  Тоді Леся Нікітюк знімала свою «Ле маршрутку», і я водив її та знімальну групу по наших болотах, - пригадує Андрій Сагайдак. – Ми йшли по драговині, і в якийсь момент Леся провалилася. І з головою пірнула вниз, на прохання режисера. Але вона мала палицю в руках, поводилася спокійно, ситуація була під контролем, вибралася. От вам приклад того, що людина може вилізти з драговини тоді, коли не панікує. До речі, тоді я вперше на власні очі побачив, як з головою пірнули у драговину (сміється. – Авт.). Ось така смілива Леся Нікітюк.

І ще трохи інформації про тур по болоту. Туристи можуть записатися на таку екскурсію через туристичні організації свого міста. Найлегше це зробити у Києві, звідти часто їдуть туристичні автобуси до Природничого центру «Міжрічінська Пуща». Вартість встановлюється туркомпаніями.

У таку подорож краще заздалегідь підготувати гумові чоботи. Хоча на місці, за бажанням, можна орендувати високі прогумовані бахіли.

Вартість: заздалегідь уточняйте у гіда.

Адреса: Природничий центр «Міжрічинська пуща», с. Отрохи, Чернігівська обл.

Сайт: Природничий центр "Міжрічинська Пуща"

Туристичні прогулянки болотами  популярні серед людей, яких дійсно цікавить дика природа. Фото: ФБ Природничий центр «Міжрічинська Пуща».

Туристичні прогулянки болотами популярні серед людей, яких дійсно цікавить дика природа. Фото: ФБ Природничий центр «Міжрічинська Пуща».

Ніч у замку

Ця місцина – обов’язкова до відвідування для усіх, хто виріс на казках про принців та принцес. Адже в історико-культурному комплексі «Замок Радомисль»  можна  провести ніч в історичному готелі Via Regia.

У готелі є 10 номерів, але замість звичної нумерації – оригінальна назва. Кожна кімната має власну тематику, присвячену певному просвітнику. Або одразу двом. Ці історичні постаті зіграли значну роль в історії та культурі восьми країн, через які пролягав давній транзитний шлях (Україна, Білорусь, Литва, Польща, Німеччина, Бельгія, Франція та Іспанія). Так з’явилися назви кімнат – «Вінцентій», «Єфросинія», «Мартінас», «Йоганн», «Бернар і Анна», «Аманд», «Тереза».

Наприклад, апартаменти княгині Анни Ярославни і французького богослова Бернара Клервоського. У двох кімнатах може зупинитися четверо людей.  Інтер’єр апартаментів по-королівському пишний. Багато дерева, розкішні канделябри, велике зручне ліжко під балдахіном.

Кожна кімната замку має власну тематику, присвячену певному просвітнику. Або одразу двом. Фото:  ФБ Замок-Музей Радомисль

Кожна кімната замку має власну тематику, присвячену певному просвітнику. Або одразу двом. Фото: ФБ Замок-Музей Радомисль

А ось в апартаментах «Гетьманська вежа» інакший інтер’єр, більш стриманий.

- Апартаменти розраховані для проживання чотирьох гостей і мають чотири спальні місця, - пояснюють працівники готелю Via Regia. - У вітальні є велике панорамне вікно, з якого відкривається вид на Замкову площу, ландшафтний парк, водоспад та острів Щастя. Інтер’єр доповнений ексклюзивними плетеними меблями, кріслом-гойдалкою, мінібібліотекою, предметами старовини.

«Замок Радомисль» має ще одну родзинку. Колись тут була перша в Центральній Україні папірня, папір з якої використовували для друкування першої в Києві книги. Зараз у приміщенні колишньої папірні облаштували найбільший приватний музей в Україні, де представлено 5000 домашніх ікон з різних куточків України, а також велику колекцію рушників та предметів побуту XVIII - XX ст. А ще тут можна власноруч зробити лист паперу з унікальним водяним знаком на індивідуальному майстер-класі.

Вартість: від 3500 грн/ніч.

Адреса: Житомирська область, м. Радомишль, вул. Плетенецька, 15.

Сайт: radozamok.com/hotel/

В історико-культурному комплексі «Замок Радомисль»  можна  провести ніч. Фото: ФБ Замок-Музей Радомисль

В історико-культурному комплексі «Замок Радомисль» можна провести ніч. Фото: ФБ Замок-Музей Радомисль

Місто на скелях

Навідаємося на Львівщину. Тут є місцина, де панує якась неймовірна атмосфера, енергетично сильна, наповнююча, велична. Це місто-фортеця Тустань – вона якимось чином «допомагає» відкинути зайві думки, сфокусуватися на певних цілях. Не вірите? Тоді особисто перевірте.

Тустань - це залишки давньоруського оборонного комплексу на скелях. На думку дослідників, фортифікаційний комплекс на скелях був заснований у ІХ ст. племенами білих хорватів як оборонний та митний пункт: повз Тустань перевозили сіль з Галичини до країн Центральної Європи. Узагалі історія Тустані давня та цікава, і краще її вчити у самому місті-фортеці.

Однією з головних атракцій є скали Тустань - живописні скельні утворення, які колись були частиною древньої оборонної фортеці. Це унікальна пам’ятка природи та будівництва, яка не мала аналогів у Європі. На цих каменюках, яким 55 мільйонів років, люди поклонялися давнім богам. Після себе залишили петрогліфи – наскельні малюнки, наприклад, викарбуване зображення вовка, що наздоганяє лося, коня та вершника, а ще сокири і хрести.

Також в Тустані варто відвідати музей, в якому збереглися оригінали і копії найцікавіших археологічних знахідок, виявлених під час експедицій. Особливим артефактом є щиток перстня XIV століття з гравійованим малюнком птаха. А поблизу музею знаходиться так звана «Хата у Глибокім» - традиційна для цієї місцевості дерев'яна будівля, де можна побачити, як жили люди в давні часи, і ознайомитися з місцевими ремеслами на різноманітних майстер-класах.

А взагалі у місті-фортеці Тустань хочеться не так слухати екскурсоводів, як відпочивати - сидіти на одному з оглядових майданчиків, милуватися краєвидами і відновлюватися фізично та емоційно.

Вартість: квиток – 160 грн, для дітей, студентів і пенсіонерів – 80 грн.

Адреса: с. Урич Стрийського району, Львівська обл.

Сайт: tustan.ua

Тустань - це залишки давньоруського оборонного комплексу на скелях. Фото: wikipedia.org

Тустань - це залишки давньоруського оборонного комплексу на скелях. Фото: wikipedia.org