Новина, на яку так чекали львів’яни і через яку так обурилися туристи. Львівські депутати суворо вирішили: досить музики на площі Ринок - найбільш розкрученої туристичної локації Львова. І заборонили там будь-яку діяльність вуличних музикантів. Яку альтернативу пропонують міські депутати вуличним музикам, а також думки львів’ян, туристів і самих артистів - читайте у матеріалі Коротко про.
«Нас викинули із серця Львова». Так кажуть вуличні музиканти, діяльність яких намагається впорядкувати міська рада. А у Львівській міській раді пояснюють: такі зміни потрібні.
- Відтепер вуличним музикантам заборонено виступати на площі Ринок, адже вона стала місцем щоденних церемоній прощання з полеглими захисниками України, - прокоментував рішення міських народних обранців керівник управління культури Львівської міської ради Олексій Тарабан. - Заборона діятиме до завершення війни.
Дійсно, майже щодня на площі Ринок відбуваються прощання з полеглими захисниками та захисницями України. І часто сумна мелодія «Пливе кача» переривається музикою вуличних артистів, які виступають з іншого боку площі Ринок.
Також депутати вирішили заборонити використання звукопідсилювальної апаратури на площі перед Львівським оперним театром. Ці обмеження запровадили, оскільки гучні вуличні виступи заважають репетиціям і концертам, що проходять у театрі.
- Відтак на проспекті Свободи біля Опери дозволені лише акустичні виступи - без колонок і підсилювачів, - додав Олексій Тарабан.
І це ще не все. Депутати пішли далі й скоротили час, дозволений на виступи: відтепер - з 10:00 до 21:00. Раніше дозволялося до 22:00.
Щодо виступів на балконах закладів громадського харчування, їх не вважають частиною вуличної діяльності. Проте міська рада закликає підприємців, які працюють на площі Ринок, також дотримуватись загальних рекомендацій.
Новина про заборону виступів вуличних музик на площі Ринок наробила неабиякого галасу у Львові. Більш того, пересварила містян. Та перш ніж почути думки львів’ян, гостей міста і самих «винуватців» цієї історії, вуличних музик, перегорнімо календар на декілька днів тому.
Отож, вечір у центрі Львова. Перед Львівським театром опери і балету виступає місцевий нікому невідомий музичний гурт. Хлопці, увімкнувши на максимум підсилювач звуку, волають у мікрофон пісні «Бумбоксу». А через кілька сотень метрів біля пам’ятника Тарасові Шевченку - теж концерт: тут співає Івасюкову «Червону руту» вже дівчачий гурт. Теж з підсилювачем звуку. Звуки обох колективів настільки гучні, що не чуєш власних думок у голові.
Хвилюємося за здоров’я вух і втікаємо на площу Ринок. Щоправда, з перешкодами у вигляді набридливих аніматорів, одягнених у костюми заморських звірів, і вуличних фотографів, які буквально хапають перехожих за рукав.
- Знімок на пам'ять! – кричать і одразу, не чекаючи відповіді, фотографують.
Попрощавшись із сотнею гривень за таку фотографію, виходимо на площу Ринок. Але і тут не спокійніше. На кожній стороні площі - імпровізований концерт. Біля фонтану-статуї Нептуна під якийсь закордонний трек витанцьовують брейк-дансери. На іншому боці площі виступає скрипалька. Неподалік від дівчини співає власні пісні місцевий музика. І «вишенька на торті»: майже з кожного ресторану і кав’ярні, що на площі Ринок, також лунає музика. І в якийсь момент ловимо себе на думці: це не історична частина старовинного міста, його серце, а великий концертний майданчик а-ля «Голос країни».
- Правильно зробили, що заборонили, ці дископляски не на часі, - каже Коротко про львівянка Ярина. – Це не виступи, а какофонія. До того ж музиканти збирали біля себе вже підігрітих алкоголем осіб. А скільки бійок тут було! Зрештою площа Ринок – не сцена. Я живу неподалік, тому знаю, про що кажу.
- Сама по собі ініціатива гарна, - коментує рішення львіських депутатів житель Львова Ілля. - Впорядкувати це все давно треба. От тільки питання, як ця ініціатива буде реалізована.
Звісно, є й інша думка.
- Не уявляю центр Львова без музики, - пояснює гостя з Кропивницького Наталя. – Можливо, мені щастило на музик. Але завжди чула лише якісне виконання відомих гітів. Заборонять - і площа Ринок втратить певну частинку свого шарму.
А вуличні музиканти обурені і навіть готові мітингувати.
- Якщо нас не почують мер і депутати, то готові вийти під стіни міської ради, - каже Коротко про учасник одного з вуличних музичних гуртів Андрій. – Так, площа Ринок була нашим головним майданчиком.
- Для заробітку? – запитуємо.
- В тому числі, але половину отриманих коштів ми завжди віддавали на ЗСУ, - знітився хлопець. - Люди нас слухали, знімали на відео, аплодували нам, заряджалися енергією. І куди нам йти тепер?
Хіба що на інші центральні вулички Львова. А у міськраді вже задумалися над створенням офіційних зон для вуличної музики в центрі з дотриманням чітких правил: графік, обмеження по звуку та погодження виступів.
Раніше вуличних фотографів із сувенірними газетами було менше, і цей вид послуги був більш культурним та впорядкованим. Фото: city-adm.lviv.ua
Депутати вирішили впорядкувати і діяльність вуличних фотогазет. Відтепер такі фотографи можуть працювати лише на 6 локаціях: зокрема, на проспекті Свободи, а також на перетинах вулиць Вірменська, Краківська, Сербська, Староєврейська, Галицька. Водночас заборонено встановлювати фотозони на площі Ринок та перед Оперним театром.
- Кожна локація - це 1 кв. м, на якому одночасно може працювати лише одна людина, - пояснюють у міській раді. - Водночас вимагатимемо від фотографів зареєструватися як ФОП, укласти договір оренди з містом та офіційно сплачувати податки. Вартість оренди становитиме орієнтовно 3000 грн на місяць.
Надалі місто планує запровадити електронний аукціон, на якому можна буде виграти право працювати у визначених локаціях впродовж року.
У мерії кажуть, що рішення вимушене. Раніше вуличних фотографів із сувенірними газетами було менше, і цей вид послуги був більш культурним та впорядкованим. Тому це викликало добрі, позитивні емоції. Але з роками цей бізнес почав розростатися, підприємці почали конкурувати між собою, ділити ринок та навіть влаштовували публічні розбірки - це перейшло всі межі. Від цього почали страждати самі львів'яни та гості міста.
Вуличні фотографи вже завітали до Львівської міської ради з питанням: це що таке?! Кажуть, розмова була на межі сварки. Але все ж представники міської влади і митці домовилися про дотримання правил.