Переселенці та житло для них – одна з головних проблем України, і навіть не з 2022 року, а з 2014-го. Весь цей час влада країни намагалася якось допомогти нещасним людям, які вимушено залишили свої будинки і рятувалися від обстрілів: будували модульні містечка для тимчасового проживання, вводили житлові програми, які часто виявлялися кредитними, зараз ось пропонують субсидії на оплату житла тим, хто поселив у себе людей зі сходу чи вони приїхали з півдня і півночі України.
Рятують своїх співвітчизників і самі українці, пропонуючи житло в оренду або майже безкоштовно, або за мізерну плату. Журналісти Коротко про переглянули соцмережі, де створено безліч груп, які пропонують житло переселенцям.
Почнемо з головного: ми все ще єдині та згуртовані, готові допомагати одне одному і при цьому не вимагаємо повернути гроші за допомогу, як це робить президент однієї північноамериканської країни. Простий пошук з позначенням «житло для переселенців» видає список з постів десятків груп (ми шукали у Facebook), де багато досить привабливих пропозицій.
Українці пропонують будинки у селах та кімнати у міських квартирах, згодні на проживання з собаками та кішками, обіцяють не образити з оплатою, якщо йдеться про оренду, або зробити знижку. Розписують усі переваги розташування – не лише мальовничі краєвиди, а й наявність інтернету, шкіл та поліклінік, магазинів та соцслужб.
Багато українців запрошують переселенців на проживання з однією умовою – доглядати старого родича чи домашню живність, оплачуючи лише комунальні послуги або зовсім без них.
Є й ті, які готові безкоштовно поселити у себе сім'ю ВПО чи військовослужбовців.
Після огляду пропонованого житла для ВПО можна зробити такі висновки. Люди готові віддати у користування будинки в селах та селищах, маючи на увазі, що переселенці – не особливо вимогливі та будуть раді тому, що дають. Найчесніші вказують у своїх публікаціях наявність роботи у селі (або її відсутність).
«Для тих, хто втратив житло, пропонують на довгострокове проживання кімнату в будинку з усіма зручностями, оплата лише за спожиту електрику та газ. Пропозиція для жінок. Оскільки влітку в іншій кімнаті мешкатиме інша жінка… Зручне розташування, розвинена інфраструктура, але обмежені пропозиції для працюючих (частина мешканців села їздить працевлаштовуватись у м. Лубни)», - відверто повідомляють господарі будинку.
Також можна дійти невтішного висновку, що українці частіше пропонують житло у сільській місцевості, ніж у місті (на 10 оголошень: 7 – село, 3 – місто). В основному, пропозиції про безкоштовне житло для ВПО надходять із центральних регіонів України. Чим далі на захід, тим помалу ціна починає зростати. Після безкоштовного житла з оплатою лише комунальних послуг є стадія «оренда житла з правом подальшого викупу», а потім уже йде «довгострокова оренда» з дуже сміливими цифрами, і не тільки для переселенців, що втратили житло, але й для всіх інших.
Також у Полтавській, Дніпропетровській та інших областях переселенцям пропонуються будинки для купівлі за цінами від $2500 та вище. Так, це пічне опалення, санвузол у дворі та необхідність ремонту дахів, але загалом, якщо село чи селище досить розвинені та є можливість жити і працювати, то ці пропозиції виглядають привабливо. Принаймні, судячи з коментарів, в особистих листуваннях люди про щось домовляються.
Безумовно, багато хто скористався моментом і в групах на кшталт «Житло для ВПО» виставляють оголошення про продаж будинків за ринковими цінами. Їх зрозуміти можна: по-перше, для багатьох сільські та дачні будинки стали тягарем, що потребує грошових вкладень та контролю, а по-друге, якщо раніше на старенький будиночок у селі під Лубнами ніхто б і не подивився, то за наявності знедолених ВПО шанси збути його з рук збільшуються.
Наявність рієлторів у таких групах дратує та вбиває віру у людство. Дуже неприємно на тлі публікацій на кшталт «Сім'я з дітьми з Нікополя шукає будинок за комуналку, повертатися нам нікуди» бачити барвисті фото з підписом «Продається двоповерховий будинок на Львівщині за $55 000» від столичних агентств нерухомості.
Ще неприємніше, коли за напіврозвалену будову десь на Кіровоградщині просять $10 000 і не соромлячись повідомляють: газу немає, необхідний капітальний ремонт. Зрозуміло, що це оголошення не для ВПО, але за майже пів мільйона гривень купувати негазифіковану нерухомість може лише дуже відчайдушна людина.
Але, повторимося, здебільшого люди щиро хочуть допомогти, пропонуючи поділитися тим, що є. Ми вибрали ті пропозиції, які видалися нам найбільш показовими (оголошення взяті в групі ФБ « Житло переселенцям »).
"Запрошуємо сім'ї з дітьми шкільного віку до нашого села!
Якщо ви шукаєте тихе, затишне місце для життя, де діти зможуть рости у безпечній обстановці, – вам до нас! Село зручне для сімей: є школа (1-9-і кл.), дитячий садок, церква, чотири магазини, аптека, Будинок культури, швидкісний інтернет. Свіже повітря, мальовничі краєвиди. Є люди, які готові допомогти з житлом (безкоштовно), щоб ви швидше влаштувалися. Місцева спільнота підтримує нових мешканців, допомагає у вирішенні побутових питань та адаптації. Наше село Станіславка знаходиться на Одещині у Подільському районі".
"Пропоную проживання в будинку (за комунальні послуги) для переселенців. Чернігівська область Мінський район. Газ у будинку, вода (станція) біля порога, заведено інтернет, туалет на вулиці, сарай, льох, город".
"Хто не проти жити з дідом, можемо поселити двох порядних людей без шкідливих звичок у будинку в Київській області.
Дідусь там не весь час живе! Вам виділять окрему кімнату. У будинку три кімнати, кухня, ванна кімната. Є всі умови для проживання, крім гарячої води та відсутній інтернет. Чудовий сад, город, льох, сарай".
"Здам невеликий будинок (одна кімната та кухня) для порядних та чесних переселенців, які не вживають алкоголю. Оплата – тільки за комуналку.
Будинок знаходиться у селі Миколаївка Роменського району Сумської обл., ближче до Полтавської області. У селі є школа, дитячий садок, 3 магазини, ліс, річка. Поруч місто Ромни.
Умови: вчасно платити за воду та електрику, жити там постійно, годувати дворового собаку, стежити за порядком у будинку".
Запрошуємо на роботу та надамо будинок для ПМП вашій родині БЕЗКОШТОВНО - Київська область. Це просторий заміський будинок, в якому можуть жити одна чи дві сім'ї. Ми готові прийняти одну велику сім'ю (4 дорослих) або дві менші сім'ї (по 2 дорослих).
Наша пропозиція актуальна не лише для вимушених переселенців – роботу та житло може отримати сім'я з будь-якого куточка України, яка хоче змін. Умови: робота у сільському господарстві, повний робочий день (із зарплатою від 20 000 гривень на місяць).
Село затишне та мальовниче. Тут є річка та три озера. У сусідньому селі є школа та дитячий садок".