Завантажити ще

Літо-2025: температурного пекла не обіцяють, зате можливі шторми і посуха

Літо-2025: температурного пекла не обіцяють, зате можливі шторми і посуха
Фото: instagram.com/kyiv_map_

Після травневих холодів так хочеться тепла! Літечка, сонечка, гарячого пісочку та теплої річки… Синоптики заспокоюють: останній місяць весни добігає кінця, а з цим і підвищуються температури. Журналістка Коротко про поцікавилася прогнозами на літо-2025.

У червні - синоптичні аномалії

Вазіра Мартазінова. Фото: uac.gov.ua

Вазіра Мартазінова. Фото: uac.gov.ua

Денні температури почнуть підтягуватися до літніх вже з 21 - 22 травня. У п’ятницю, 23-го, за даними Укргідрометцентру, в Києві очікується до +26 градусів, в середньому по Україні від +19 до +24. У суботу та неділю знову трошки похолодає – вдень буде +16…+18 градусів. Але вже наступного тижня має повернутися м’яке ненав’язливе тепло: від +21 до +23 градусів, прогнозує meteoprog.com. Потеплішають ближчими днями і ночі до +14…+16 градусів.

Метеоролог, доктор фізико-математичних наук Вазіра Мартазінова радить не ображатися на травень за прохолоду.

- Це цілком природна погода для такого місяця, коли активно циркулюють атмосферні фронти. Минулого року цю «функцію» взяв на себе квітень, тому здавалося, що літо прийшло рано, - каже метеорологиня. – А літо – воно завжди як літо: теплі і прохолодні осередки будуть змінюватися.

Судячи з прогнозів на червень, масовий купальний сезон цього року скоро не почнеться. Хіба що в Одеській області, де в перший літній місяць температура становитиме +25…+27 удень і +17…+18 вночі (за даними meteoprog.com), і море встигне прогрітися. У Києві та більшості регіонів червнева погода нагадуватиме кінець травня: +23…+25 градусів удень і +15…+16 вночі.

- Червень нам обіцяє дощі з грозами, - каже Вазіра Мартазінова. – Можливі синоптичні аномалії – різкі пориви вітру, шквали, навіть шторми.

З липня мріємо про дощі

Минулий і позаминулий роки визнано аномально «гарячими» за всю історію метеорологічних спостережень. За прогнозом метеорологічної служби Великої Британії Met Office, 2025-й мав побити черговий рекорд глобальної середньої температури. Після незвичайно м’якої зими таку тенденцію підтвердив нереально теплий квітень, але холодний травень трохи сплутав синоптикам карти.

Онлайн-ресурс з прогнозами погоди Severe Weather Europe також віщує червень з «нормальними чи навіть дещо нижчими за норми температурами» у центральних та північно-східних регіонах Європи.

Інша картина, за різними даними, має бути в липні. Деякі ресурси, в тому числі Climate Impact Company, прогнозують на літо-2025 розширення посухи у Східній Європі та Чорноморському регіоні, що негативно позначиться на вирощуванні сільськогосподарських культур. Така загроза є і для України.

- Липень завжди дає нам найбільше сухих та спекотних днів, - нагадує Вазіра Мартазінова.

Втім, робити температурні прогнози вчена відмовляється. Єдине, що може потішити, це надія, що від температур під +40 градусів цього літа ми довго не страждатимемо. За загальними прогнозами українських синоптиків, середня температура у липні – серпні може бути на 2 градуси вища за норму. В середньому вдень це +29…+30. Такий же прогноз температур дає і meteoprog.com.

Дощів на липень – серпень електронні ресурси майже не показують. Суха і тепла погода, судячи з показників, може протриматися і весь вересень. Тільки в кінці першого осіннього місяця температурний стовпчик опуститься нижче +20.

Втім, пам’ятаємо, що погода – це примхливе явище, і далеко не всім прогнозам судилося збутися.

ДО РЕЧІ

Звідки травневий холод? Із «комірки»

Синоптики пояснюють різке травневе похолодання поширенням на території Європи арктичного повітря. Звідки воно взялося, розповіло видання Space.com. У стратосфері над Північним полюсом постійно циркулює полярний вихор, який ще називають «полярною коміркою». Це коло із холодних і сильних вітрів, яке тримається на висоті 10 - 50 кілометрів над поверхнею планети. Вихор є стабільним явищем. Але навесні під дією раптового потепління «комірка» може руйнуватися, вітри міняють напрямок - витікають, мов би обливаючи Землю. Цього року таке явище сталося на початку березня і принесло з собою кліматичні аномалії у Північній Америці та Східній Європі.

Канада: понад 390 000 споживачів у різних частинах Онтаріо залишилися без електроенергії через крижаний шторм, що почався в суботу, 29 березня, і лютував два вихідні.

Франція: 3 травня Париж опинився в епіцентрі буревію, який приніс із собою град розміром кульок для гольфу. «Бомбардування» було таким болючим, що на місцевому іподромі жокеї мусили припинити скачки і шукати для себе та коней прихистку.

Україна: 8 травня у Карпатах почав падати сніг. На горі Піп Іван 10 травня зафіксували температуру до -7 градусів. Снігопади повторилися 16 травня. "Снігу - по коліна та туман. Така погода вирує на Франківщині, а саме на горі Шпиці. Також падає сніг», - писали місцеві ЗМІ. 

Іспанія: У місті Лібрілья (муніципалітет Мурсія) 16 травня за пів години випало 37 літрів граду на один квадратний метр. Державне метеорологічне агентство оголосило жовтий рівень небезпеки через небачені дощі та гради в Альмерії, Гранаді та деяких частинах узбережжя Коста-Бланка.

16 травня – на Чорногірському хребті сніг. Фото: ДСНС

16 травня – на Чорногірському хребті сніг. Фото: ДСНС