Міністерство оборони запустило нову версію «Резерв+». Обіцяють, що вона має більш захищений безпековий сертифікат і дещо розширені сервіси. Зокрема, військовозобов’язаний може дізнатися про зміну його даних в реєстрі "Оберіг", отримати інформацію про перебування у розшуку чи зняття з розшуку. Цього літа до таких сервісів має додатися можливість дистанційно оплачувати штрафи від ТЦК та СП.
Коротко про: що про це відомо, за які порушення накладаються штрафи і чи можна на них «зекономити» - в питаннях і відповідях.
В Кодексі України про адміністративні правопорушення є дві статті, якими можуть керуватися територіальні центри комплектації та соціальної підтримки: 210-а і 210-1-а. Перша передбачає санкції за порушення правил військового обліку, друга – за порушення правил мобілізації. Це стосується всіх, хто перебуває на військовому обліку – призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Найпоширеніші причини накладання штрафів такі:
➕ Неперебування на військовому обліку за місцем проживання. Нагадаємо, що вперше чоловіка беруть на облік в статусі призовника в рік, коли йому виповнюється 17, у повні 25 переводять у статус військовозобов’язаного.
➕ Неперебування на військовому обліку за місцем роботи або навчання. На всіх підприємствах, в усіх установах, навчальних закладах ведеться персональний облік військовозобов’язаних та призовників. В разі порушення цієї вимоги штраф може бути накладено як на особу, так і на керівника.
➕ Нез’ява до ТЦК за повісткою, яка може бути вручена персонально або надіслана поштою. Коли стікає термін, зазначений у повістці, ТЦК вправі відкрити адміністративну справу.
➕ Неприбуття за направлення до ВЛК. Нехтування проходженням військово-лікарської комісії розцінюється як порушення правил мобілізації.
➕ Неповідомлення про зміну персональних даних або місця проживання. Нагадаємо, що про такі зміни військовозобов’язаний має повідомити ТЦК протягом 7 днів.
➕ Відсутність військово-облікового документу. В електронній або паперовій формі під час дії воєнного стану такий документ мусять постійно мати при собі чоловіки віком від 18 до 60 років.
➕ Втрата військово-облікового документу або його пошкодження через власну недбалість.
➕ Неоновлення військово-облікових даних після 17 липня 2024 року.
У травні минулого року набув чинності закон, який суттєво підвищив суми штрафів за порушення правил військового обліку і мобілізації. За мирного життя розміри коливаються, під час дії воєнного стану вони сталі по обох статтях КУпАП.
Для громадян:
Для посадових осіб:
Увага! Адміністративний штраф має бути сплачений протягом місця або протягом 10 днів оскаржений у суді. Якщо порушник не виконає ці правила, адміністративний протокол передається у виконавчу службу для примусового стягнення. Виконавча служба має право подвоїти суму штрафу, наприклад, до 34 000 гривень за перше порушення.
В березні цього року Верховна Рада ухвалила закон, який з 17 квітня дає знижку совісним порушникам. Якщо військовозобов’язаний «проспав» вказаний у виклику термін і чесно це визнав, він може сплати 50% суми. За перше порушення – це 8 500 гривен. Для отримання пільги потрібно:
➕ написати до ТЦК та СП заяву про визнання порушення до моменту винесення адміністративної постанови,
➕ сплатити 50% штрафу протягом 10 днів.
Знижка не діє, якщо: постанова вже винесена з вказаною повною сумою штрафу, термін дії пільги сплив, справа передана на виконавче провадження.
Цей же закон скасовує несплачені штрафи для колишніх порушників, які нині є військовослужбовцями.
Така відмітка (як варіант, «схоже, у вас є порушення правил військового обліку») з’являлася в застосунку останніми місяцями. Нехтувати не варто, бо статус може змінитися на «у розшуку», а це означає, що ТЦК звернувся до поліції з клопотанням про адміністративне затримання і примусове доставлення до терцентру.
- Якщо ви знаєте, що скоїли порушення, краще зголоситися до ТЦК, написати заяву про визнання і сплатити половину штрафу, - каже юрист Ігор Зорін. – Проте відомо багато випадків, коли такі статуси були причиною технічних збоїв чи помилок і зникали, коли застосунок оновлювали. Якщо після оновлення статус залишився, але ви впевнені, що нічого не скоїли, також треба звернутися до ТЦК та СП, щоб з’ясувати причину та усунути її.
Якщо у вас з’явився допис про порушення правил військового обліку, краще з’ясувати в ТЦК в чому причина. Скріншот
В Міністерстві оборони цю процедуру обіцяють запустити влітку і описують її так:
➕ подання користувачем заяви в Резерв+ про визнання порушення,
➕ отримання постанови про порушення у застосунок,
➕ сплата штрафу за реквізитами в застосунку з автоматичним підтвердженням виконання постанови.
Пільга на 50% знижку діятиме вже протягом 20 днів.
- У цього порядку є свої «плюси» та «мінуси», - зазначає юрист. – Перші в тому, що все можна зробити швидко і в автоматичному режимі, другі – неясно, що робити, якщо в застосунку з’явився статус «порушення правил військового обліку». Людина принаймні має знати, що саме вона порушила, перед тим, як писати заяву про визнання. Отже, знову доведеться іти до ТЦК та СП.
Ігор Зорін нагадує, що минулорічний закон про нові правила мобілізації дозволяє відправляти повістки поштою. Якщо ніхто за посланням не прийшов, пошта повертає лист з відміткою про неможливість вручення. І цей день вважається днем офіційного вручення повістки.
Оновлене законодавство про мобілізацію уповноважило ТЦК та СП накладати на громадян штрафи без їх присутності і без складання протоколу.
- Порушуючи адміністративне провадження, терцентр має надіслати громадянину виклик на розгляд його справи. В разі відмови клопотатися перед поліцією про примусовий привід. Присутність особи вважалася обов’язковою, бо таким чином забезпечувалися її право на адвоката і право давати пояснення. За новим законом достатньо відмітки Укрпошти про неможливість вручення виклику, щоб терцентр міг накласти на порушника штраф. І потім передати його на примусове виконання.
Подібним чином заочно штрафи накладаються за порушення режиму швидкості на дорогах, які зафіксовані поліцейськими відеокамерами. Заочні штрафи мають відображатися у «Дії», але це не завжди спрацьовує. Тому юристи радять перевіряти себе по Єдиному реєстру боржників.
Так, якщо він числиться в системі «Оберіг». Військовозобов’язані громадяни мають за кордоном такі самі обов’язки, як і на теренах України. Після сповіщення про порушення із запуском нового сервісу вони зможуть сплатити штраф через Резерв+ або отримати заочний штраф з передачею справи до виконавчої служби.
- Відсутність боржника на території держави не перешкоджає стягненню штрафу, - каже приватний виконавець Ігор Андронов. – Розшукується і блокуються банківські рахунки, якщо вони є. Описується і реалізується в рахунок боргу майно.
Важливо: сплата штрафу не звільняє від виконання обов’язку по захисту Вітчизни. Кількість штрафів необмежена, але після трьох стягнень ТЦК та СП може ініціювати кримінальну справу про ухилення від мобілізації. За це загрожує від 3 до 5 років.