Завантажити ще

Кам'яні місця сили та містики: від українського Стоунхенджа до загадкового кромлеха

Кам'яні місця сили та містики: від українського Стоунхенджа до загадкового кромлеха
Фото: wikipedia.org

Що робити, коли тривала подорож у відпустці поки не складається, але хочеться побачити щось нове, загадкове, масштабне і навіть незрозуміле? Саме час обирати одноденну екскурсію до кам'яних пам'яток України.

Більшість із них, за переказами, є ще й місцями сили. Кажуть, тут можна лише за декілька годин позбутися важких думок, отримати заряд енергії та повернутися додому з новими силами. І вже як мінімум - тут гарантовано незабутні враження. Чи не вірите? Нічого не заважає перевірити! Де вони перебувають і чим цікаві – у матеріалі Коротко про.

"Кам'яне село" на Житомирщині

«Кам'яне село» поряд із селом Рудня-Замисловицька у Коростенському районі на Житомирщині ще називають українським Стоунхенджем. За легендою, багаті мешканці цього села скам'янілі разом зі своїм майном, викликавши на себе гнів бога через свою жадібність – тричі відповіли відмовою бідним односельцям, коли ті просили допомоги, і навіть проганяли їх камінням. Село з величезними валунами лежить посеред лісу, розкинувшись на 15 гектарів. Це містичне місце, оповите безліччю переказів.

Тут є камінь, де, за легендою, проходила битва між богом та сатаною. На ньому нібито диявол залишив подряпини, коли був повалений богом і провалився в пекло, і є поглиблення, схожі на людські сліди – їх нібито залишив бог, повертаючись на небо. Ці камені називають Божим і Диявольським. Кажуть, якщо пройти між ними, то можна повернути молодість та очиститись від гріхів. Щоправда, зробити це зможуть лише ті, хто не страждав гріхом черевоугодництва – надто вже вузька між ними відстань.

А якщо пройти «слідами бога», то можна розраховувати на виконання найпотаємніших бажань, які тут можна загадати. Божий камінь – найпопулярніший серед туристів, на нього можна піднятися сходами.

Є тут ще один цікавий камінь – камінь-компас. Тріщини на ньому вказують на чотири сторони світу. І з ним також пов'язана легенда – нібито колись старий подорожній попросив у багатія-селянина хліба, але замість нього отримав камінь. Коли мандрівник вийшов за село і озирнувся - село вмить скам'яніло, а кинутий на землю камінь розколовся на чотири частини. Цим мандрівником був бог, що спустився з небес. Тут туристи залишають гроші та стрічки.

Також є камінь-«майдан» зі школою, «церква» - це каміння нагадує будови. Вік валунів точно не відомий, за однією з версій, їм понад два мільярди років. Висота деяких – близько п'яти метрів.

До речі, британський дослідник Енді Джонс вважає, що українська геологічна пам'ятка має позаземне походження і є платформою для висадження прибульців.

Де: Житомирська область, Олівський район, на схід від села Рудня-Замисловицька.

Як дістатися: поїздом чи автобусом до Олевська, звідти приміським автобусом до Рудні-Замисловицької. Потрібно взяти до уваги, що громадський транспорт тут ходить рідко і про його розклад варто дізнатися заздалегідь.

"Кам'яне село" ще називають українським Стоунхенджем. Фото: wikipedia.org

Дніпровський кромлех

Круглу кам'яну огорожу, розділену на сектори, та поховання у п'ятитисячолітньому Сурському кургані під Дніпром археологи виявили відносно нещодавно – 2021 року. Такі кам'яні конструкції називають кромлехом (споруда з декількох вертикально поставлених довгастих каменів, що утворюють одне або кілька кіл). Найзнаменитіший кромлех у світі – британський Стоунхендж, але дніпровський старший за нього.

Фахівці наголошують, що кромлех у кургані під Дніпром міг відокремлювати світ живих від світу мертвих. Він побудований з кам'яних брил висотою близько двох метрів і є одним із найбільших серед виявлених археологами у всьому світі – його діаметр близько 18 м. Цілком імовірно, що тут ховали вождів чи шаманів, хоча знайдено також останки дитини та воїна. Це поховання бронзового та мідного віків. Одні з останків збереглися у муміфікованому вигляді.

Під час війни побачити унікальну будову не вдасться, її закопали, щоби зберегти. Але екскурсоводи на місці розкажуть у деталях про унікальну історичну пам'ятку, а коли настане мир, тут планують звести музей.

Як дістатися: доїхати до околиці Дніпра, звідти – на приміській маршрутці чи таксі до села Новоолександрівка (14 км від обласного центру).

Дніпровський кромлех на час війни закопали, щоб зберегти. Фото: nashemisto.dp.ua

Дніпровський кромлех на час війни закопали, щоб зберегти. Фото: nashemisto.dp.ua

Чортів Камінь на Львівщині

Величезну скелю, що височіє на пагорбі над селом Підкамінь (Львівська область), місцеві називають або просто Каменем, або Чортовим каменем. Колись його використовували як ідола. Також це міг бути древній храм чи фортеця – на місці виявили сліди дерев'яних укріплень. На вершині Каменю – шість заглиблень-могил. Якщо підійти до нього із західного боку, можна побачити вирізану нішу у формі серця, де могли приносити жертви або проводити обряди.

За легендою, скелю заввишки з триповерховий будинок на пагорб закинув прадавній богатир, позначаючи місце для будівництва фортеці. Є й інша - ченці, що нібито прийшли в село, викликали лють темних сил, і чорт кинув на монастир камінь, щоб стерти його з лиця землі. Але відірвана від Карпат скеля впала поряд із монастирем на пагорб.

Вчені вважають, що порода каменю сформувалася в Сарматському морі, яке існувало 10-15 мільйонів років тому, а сам Чортовий камінь спочатку був частиною рифу.

Де: Львівська область, Бродівський район, село Підкамінь.

Як дістатися: поїздом, електричкою чи автобусом зі Львова до Броди, звідти маршруткою до села Підкамінь. Також зі Львова ходять прямі автобуси до села Підкамінь.

Чортовий камінь у минулому міг бути і храмом, і фортецею. Фото: ukrainaincognita.com

Чортовий камінь у минулому міг бути і храмом, і фортецею. Фото: ukrainaincognita.com

Скелі Довбуша: містична фортеця Карпат

У серці Карпат, поблизу села Бубнище Івано-Франківської області, розташований скельно-печерний комплекс - Скелі Довбуша. Ця природна пам'ятка, що височіє на 668 м над рівнем моря, утворилася мільйони років тому на дні древнього моря. Пісковикові брили висотою до 80 м, розкидані серед буково-ялинового лісу, нагадують фантастичні постаті та отримали відповідні імена: «Кулак Довбуша» - на честь Олекси Довбуша, ватажка опришків, «Лялька» або «Вітрило».

Скелі були притулком для повстанців, місцем, де зберігалися їхні скарби. А також вважаються місцем сили. У X столітті тут було язичницьке святилище, пізніше - печерний монастир та фортеця, що захищала від татаро-монгольських набігів. Печери з висіченими сходами, криницею та «Чистилищем» - вузьким проходом, де, за легендою, очищаються гріхи, - приваблюють туристів та скелелазів. Гуцули, які живуть на цих територіях, і зараз ставляться до них як до чогось надприродного і шанованого. Комплекс займає площу 100 га і не має аналогів у Європі.

Де: в Івано-Франківській області, неподалік села Бубнище, в урочищі Бубнищанські скелі.

Як дістатися: із Івано-Франківська чи Львова до Болехова автобусом або електричкою (близько 2–3 годин). Від Болехова до Бубнища можна доїхати місцевим автобусом або таксі (приблизно 20–30 хвилин). Далі - пішки близько 2 км до скель маркованим маршрутом.

Повстанці Довбуша розбили серед скель табір. Фото: wikipedia.org

Повстанці Довбуша розбили серед скель табір. Фото: wikipedia.org

Кам'яна Могила під Мелітополем

У степах Запорізької області, за два кілометри від села Мирне поблизу Мелітополя, розташований ще один унікальний та загадковий історичний об'єкт - Кам'яна Могила. Це масив пісковика розміром 240 на 160 метрів та висотою до 12 метрів. Виник він мільйони років тому як мілина древнього Сарматського моря. Час перетворив його на нагромадження кам'яних брил, що нагадує курган, що і дало назву цьому місцю.

Сакральне значення Кам'яної Могили сягає корінням в епоху палеоліту. На її гротах та печерах збереглися тисячі наскельних зображень, створених 14–22 тисячі років тому. Це малюнки тварин, рибальства та загадкових символів, що привертають особливу увагу дослідників і не розгадані й донині. А вівтар на вершині пагорба із заглибленням для жертвоприношень підтверджує його ритуальне значення. Вчені впевнені: Кам'яна Могила - не просто каміння, а стародавній храм, який зберігає послання предків.

До речі, існує версія, за якою це місце в нацистській Німеччині вважали найдавнішою могилою легендарних аріїв. Сьогодні пам'ятник знаходиться на окупованій території і в якому стані – невідомо.

Гітлерівські пропагандисти вважали, що під Мелітополем розташовані могили аріїв. Фото: wikipedia.org

Гітлерівські пропагандисти вважали, що під Мелітополем розташовані могили аріїв. Фото: wikipedia.org