Завантажити ще

Дрони-розвідники РФ: чим ворог шпигує у небі і чому ці БпЛА не завжди збивають

Дрони-розвідники РФ: чим ворог шпигує у небі і чому ці БпЛА не завжди збивають
Фото: Кадр відео фонду «Повернися живим»

Масована атака на Київ у ніч на 4 липня розпочиналася і закінчувалася присутністю у небі столиці ворожих дронів-розвідників. Спочатку «шпигун» залетів до столиці близько 18:00, покружляв близько години та вилетів у напрямку Чернігівської області. А через 15 хвилин після скасування повітряної тривоги над столицею знову пролунав сигнал – тепер уже майже на 9-годинну масовану атаку.

Який саме безпілотник ворога шпигував у нашому небі – достеменно невідомо. Противник ніколи не робить таку інформацію публічною, а у ЗСУ не говорять про типи літальних апаратів свідомо, щоб не розкривати можливості наших ППО.

Найчастіше ворог використовує для цих цілей дрон «Орлан-10», але у арсеналі противника є й інші апарати, здатні виконувати функцію шпигуна. Які – у матеріалі Коротко про.

«Орлан» - може довго перебувати у повітрі

Загалом лінійка безпілотників «Орлан» («Орлан-10», «Орлан-30» та «Орлан-50») - це БпЛА, що належить до класу середньовисотних безпілотників великої тривалості польоту. Його бортове обладнання призначене для візуальної, радіолокаційної чи радіотехнічної розвідки з можливістю тривалого патрулювання у необхідному районі. «Орлан» - багаторазовий дрон, і після виконання бойового завдання може повертатися на базу для дозаправки та перезаряджання боєкомплекту.

Модифікації "Орлан-30/50" підтримують систему цифрової аерофоторозвідки з роздільною здатністю 80 МП та лазернеу цілевказівку. Через велику робочу висоту - 3-5 км - такі дрони невразливі для більшості ПЗРК і засобів РЕБ.

Характеристики «Орланів» 10, 30, 50:

  • Розмах крил - 3,1-3,8 м
  • Довжина - 1,8 -2,4 м
  • Максимальна злітна вага - 18-50 кг
  • Практична стеля - 4200 - 6000 м
  • Швидкість - до 150 км/год
  • Тривалість польоту - до 8 годин

"Орлан" може підніматися на висоту до 5000 м. Фото: suprotyv.com

"Ланцет" - висока акустична непомітність

«Ланцет» - це безпілотник, який призначений для розвідки та знищення рухомих транспортних засобів та бронетехніки, вогневих позицій артилерії та мінометів, укріплених вогневих точок. А сама назва має відзначати "хірургічну точність" безпілотника.

Вони оснащені електродвигунами, що забезпечує їм відносну акустичну непомітність за максимальної тривалості польоту до 40 хв. «Ланцети» розвивають швидкість до 110 км/год, проте під час пікірування на ціль з висоти кілька сотень метрів здатні розганятися до 300 км/год. Також є носіями кумулятивного заряду КЗ-6, що дозволяє пробивати до 215 мм броні або 550 мм бетонних конструкцій.

Характеристики:

  • Злітна маса - 5 кг або 12 кг (модифікація 1 та 3)
  • Маса бойової частини - 1 кг або 3 кг (1 і 3)
  • Дальність польоту - 40 км або 70 км (1 і 3)
  • Час польоту - 30 хв або 40 хв (1 і 3)
  • Максимальна швидкість - 110 км/год
  • Швидкість при пікіруванні - 300 км/год
  • Висота польоту - 3000 м

"Ланцет" складно "побачити" засобам ППО. Фото: militarnyi.com

SuperCam – дрон-розвідник малих габаритів

БпЛА SuperCam налічує 11 моделей. Найчастіше над територією нашої країни використовують SuperCam S350/S350F. Це досить потужний дрон. На цей апарат можна встановити фото- або відеокамеру, тепловізійне обладнання, пристрої визначення радіаційного фону або навіть газоаналізатор і системи лазерного сканування.

Незважаючи на свої габарити, «Суперками» здатні довго перебувати у повітрі та передавати дані на значні відстані, забезпечуючи ворогові важливу розвідувальну інформацію.

Щоб розгорнути комплекс, знадобиться 15 хвилин, а для зльоту використовується еластична катапульта чи спеціальна пневматична система. Щоб посадити дрон, використовується спеціальний парашут.

Характеристики:

  • Розмах крила - 3,2 м
  • Час польоту - 4,5 години
  • Швидкість - 65-120 км/год
  • Радіус дії радіолінії - 100 км
  • Дальність дії відеоканалу – 70 км
  • Макс. дальність польоту - не менше 240 км
  • Макс. злітна вага - 15,5 кг
  • Робоча висота польоту - 150-5000 м

SuperCam може планувати у повітрі 4 години та більше. Фото: militarnyi.com

SuperCam може планувати у повітрі 4 години та більше. Фото: militarnyi.com

ZALA - важко вразити засобами РЕБ і ніби використовується ШІ

ZALA - це сімейство російських дронів, що використовуються для вирішення різних завдань, включаючи розвідувальні, наглядові, пошуково-рятувальні операції, а також як ударні безпілотники. Характерна риса цього апарату – підвищена стійкість до засобу радіоелектронного придушення (РЕБ).

Крім цього, в його переваги входить ретрансляція сигналу, стійкість до радіоперешкод і захищений канал зв'язку. Також росіяни хваляться тим, що остання модель цієї лінійки - ZALA Z-20 - оснащена бортовим обчислювачем, який використовує сучасні алгоритми штучного інтелекту.

Характеристики:

  • Злітна вага – 12 кг
  • Тривалість польоту – 150 хв
  • Дальність дії – 50 км
  • Діапазон робочих висот польоту – 500-1500 м
  • Максимальна висота польоту – 5000 м
  • Швидкість – 70-100 км/год

ZALA складно піддається РЕБам. Фото: militarnyi.com

ZALA складно піддається РЕБам. Фото: militarnyi.com

Чим можна протистояти дронам-розвідникам

Виявити та знищити "Орлани", Zala, SuperСam та інші дрони-розвідники здатні потужні системи ППО середнього радіусу дії: радянський "Бук" або норвезький NASAMS. Також для їх знищення можна використовувати засоби і «легше» – зенітні установки. Наприклад – німецьку зенітну установку Gepard. Крім цього, дрони-розвідники можна нейтралізувати за допомогою засобів радіолокаційної боротьби (РЕБ).

Також в Україні 2024 року на базі платформи "Brave 1" розробляють дрони-перехоплювачі проти розвідувальних безпілотників армії РФ. Ключові вимоги до розробки - здатність збивати повітряні цілі, що летять на швидкості до 150 км/год та на висоті до 1500 метрів включно. Йдеться про створення аналога зенітної ракети, тобто дрона-камікадзе протиповітряної оборони. Американський дрон-перехоплювач Coyote 2C став найвідомішим проєктом, який вдалося реалізувати.

 

Питання руба

Чому їх не завжди збивають?

Виявлений дрон-шпигун противника не завжди вдається знищити доступними засобами ППО. Іноді навіть не роблять і спроби цього зробити. У випадку з «розвідником», який літав над Києвом 3 липня, причин, чому його не збили, може бути кілька.

По-перше, висота, де він знаходився. «Орлан-10» може «кружляти» на висоті 5000 м, і це недосяжно для мобільних вогневих груп протиповітряної оборони.

По-друге, є припущення, що дрон міг бути оснащений засобами РЕБ, які пригнічували сигнали українських станцій радіолокацій (РЛС). Що заважало точно визначити його локацію та «збити» його з маршруту.

По-третє, ворог запустив «розвідувальний літак» у вечірню годину пік (близько 18:00), коли на вулицях кілометрові затори, а люди повертаються додому після роботи. У такій ситуації збиття безпілотника за допомогою «важких» систем ППО могло призвести до ризику жертв серед цивільного населення. Можливо, саме тому йому дозволили повернутися на базу...