22 листопада
Завантажити ще

Вибори-2 в Грузії: Саакашвілі розраховує на перемогу в великих містах

Вибори-2 в Грузії: Саакашвілі розраховує на перемогу в великих містах
Фото: РЕЙТЕРС

На початку жовтня в Грузії пройшли місцеві вибори, на яких виборці вибирали більше 60 мерів міст і понад 2 тисячі членів муніципальних представницьких органів. Головна боротьба на них розгорнулася між правлячою партією «Грузинська мрія» і опозиційною партією, заснованої Міхеілом Саакашвілі, «Єдиний національний рух».

Надії Саакашвілі не виправдалися

Ці вибори були важливі тим, що грузинська опозиція розглядала їх як референдум довіри правлячій партії «Грузинська мрія». Згідно з домовленістю між грузинськими партіями за участю голови Європейської ради Шарля Мішеля, якщо «Грузинська мрія» не набере на них більше 43 відсотків голосів, то в країні повинні були б пройти дострокові вибори. А на них опозиційний «Єдиний національний рух» очікував отримати значний результат і право на призначення прем'єр-міністра.

Саме заради цього Міхеіл Саакашвілі і прорвався до Грузії. Але його очікуванням не судилося збутися. На місцевих виборах перемогу здобула провладна партія «Грузинська мрія», яка отримала близько 47% голосів виборців. Партія Саакашвілі виявилася на другому місці з 31% голосів.

Опозиція, за словами прем'єра, не змогла досягти бажаної мети і отримати результат, яким спробувала б «спровокувати політичну кризу в країні і внести заворушення».

У опозиції є ще шанс

Проте, у опозиції залишився ще один шанс отримати високий результат 30 жовтня на другому турі виборів мерів великих міст країни.

В опозиції заявляють, що правляча партія зазнала поразки у великих містах Грузії, в тому числі і в столиці, де буде призначений другий тур виборів мера.

Боротьба за пост мера Тбілісі, де проживає близько третини населення країни, вважається ключовою на місцевих виборах Грузії. Для перемоги в першому турі кандидатам потрібно було набрати більше 50% голосів.

На пост мера Тбілісі претендували 16 кандидатів, в тому числі і нинішній мер, в минулому відомий футболіст Каха Каладзе. Каладзе, за попередніми даними, в першому турі набрав трохи менше 45%. Його конкурентом у другому турі стане голова «Єдиного національного руху» Ніка Мелія, за якого проголосували 34%.

Другий тур очікується і в інших чотирьох самоврядних містах - Руставі, Кутаїсі, Поті і Батумі. У двох з них опозиційні кандидати випереджають кандидатів від правлячої партії.

Екс-президент Грузії перебуває в СІЗО вже майже два тижні. Фото: РЕЙТЕРС

Екс-президент Грузії перебуває в СІЗО вже майже два тижні. Фото: РЕЙТЕРС

Відносини між Україною та Грузією не зіпсуються

Пристрасті розпалилися напередодні виборів, коли експрезидент Міхеіл Саакашвілі, що 8 років тому покинув Грузію и заочно засуджений на батьківщині, раптово повернувся в країну і закликав своїх прихильників рушити до столиці «на захист результатів референдуму».

Але він був затриманий в Тбілісі. Експрезидент Грузії повернувся на батьківщину з України, де він отримав громадянство і займав різні державні посади. Зараз Міхеіл Саакашвілі оголосив голодування в СІЗО.

А оскільки він є громадянином України, то офіційний Київ заявив, що має намір домагатися його звільнення. Президент України Володимир Зеленський сказав, що завжди використовує всі можливості для звільнення і повернення українських громадян, і Саакашвілі, як громадянина України, це теж стосується.

Проте, грузинська сторона вважає, що арешт українського громадянина Саакашвілі ніяк не погіршить відносини з Україною. Голова парламенту Грузії Каха Кучава висловив упевненість в тому, що відносини між Тбілісі і Києвом не зіпсуються після затримання Саакашвілі. «Нічого не загострить грузино-українські відносини. Затримання Саакашвілі має стати хорошим прикладом того, що в Грузії немає місця провокаціям », - сказав він.

До речі, сам Міхо також, швидше за все, відмовиться від екстрадиції в Україну. «Він бадьорий. Продовжує голодування і вважає, що в такій формі виражається продовження боротьби. Його позиція, боротьба повинна продовжитися... Що стосується питання екстрадиції, то позиція Міхеіла Саакашвілі полягає в тому, що він приїхав до Грузії, на свою батьківщину, і планує політичну боротьбу. Напевно, він відмовиться від екстрадиції », - заявив адвокат Саакашвілі Георгій Чівіашвілі.

Думка експертів

Ілля Куса, експерт Інституту майбутнього:

- Якщо в Грузії не відбудеться нова революція, зміна влади, або якщо він не домовиться з владою, або в країні не пройдуть дострокові парламентські вибори, то Саакашвілі буде сидіти. Очевидно, що на місцевих виборах перемоги опозиції не відбулося, і вона не може мобілізувати величезні маси опозиційного електорату. На 14 жовтня запланована масова акція протесту, і можна буде судити про те, чи отримає Саакашвілі і його партія велику підтримку для тиску на владу.

А саме його затримання буде псувати відносини з Києвом, адже він громадянин України. Оскільки Київ опиняється перед дилемою: він змушений якось реагувати на затримання свого громадянина. А з іншого боку - ця ситуація стосується внутрішньогрузинської політики, в яку Київ не хотів би втручатися. Якщо питання Саакашвілі не буде часто підніматися в діалозі між Тбілісі і Києвом, то нормальні відносини можна буде і зберегти.

Олексій Якубін, політолог:

- За два тижні з моменту затримання Саакашвілі не виникло жодного глобально-міжнародного резонансу, на який він сам, можливо, розраховував. Тому, швидше за все, навіть Захід розглядає це як авантюру самого Саакашвілі. Він знав, що проти нього в Грузії заведені справи, але все одно поїхав. Він розраховував, що зможе вплинути на ситуацію в Грузії через місцеві вибори. Тому що в Україні він виконував суто декоративну функцію, і його не задіяли в будь-яких серйозних політичних комбінаціях.

І він поставив Київ в двоїсте становище. З одного боку, Саакашвілі - український громадянин. З іншого - він сам прийняв рішення їхати в Грузію, що йому заборонити ніхто не міг. І якщо Україна зараз буде намагатися його витягнути, то це буде виглядати, як ніби вона також причетна до спроби Саакашвілі вплинути на ситуацію в Грузії. І це може негативно позначитися на відносинах між двома країнами. Так що Києву не вигідно надмірно часто піднімати цю тему.