25 листопада
Завантажити ще

ГБР розслідує витік секретних документів щодо "вагнерівців", які потрапили до рук Яніни Соколової

ГБР розслідує витік секретних документів щодо
Фото: facebook.com/dbr.gov.ua

Державне бюро розслідувань перевіряє джерела витоку документів у справі "вагнерівців", які стосуються діяльності спецслужб. Мова про матеріали, які опинилися у журналістки Янини Соколової та були опубліковані у соцмережах. Відкрито кримінальне провадження за фактом розголошення держтаємниці. Про це 19 листопада повідомила прес-служба ДБР.

- У мережі інтернет 18 листопада 2021 року опубліковано документи, які містять відомості про планування та виконання Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України та Службою безпеки України заходів, пов'язаних із організацією затримання на території України бойовиків ПВК "Вагнер". У рамках відкритого кримінального провадження буде проведено перевірку справжності цих документів, - повідомили у ГБР.

Також будуть встановлені військовослужбовці, які мали доступ до цих документів і можуть бути причетними до їх витоку.

Провадження відкрито за ч.1 ст.328 КК України ("Розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства").

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без цього.

Джерело "РБЕ-Україна" в ГБР уточнило, що "до журналістки претензій немає", розшукують тих людей, які мали доступ до цих документів і можуть бути причетні до їхнього витоку.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Увечері 17 листопада після публікації розслідування Bellingcat Яніна Соколова заявила, що отримала внутрішні документи ГУР, які до цього ніде не були оприлюднені. 18 листопада вона виклала фото двох документів. У першому тодішній глава ГУР МО Василь Бурба пише міністру оборони Андрію Тарану про доцільність проведення спецоперації "Авеню". У другому начальник спеціального резерву описує, що виліт найманців відклали з 25 на 30 липня 2020 через рішення “вищого військово-політичного керівництва”.

Документи підтверджують підготовку в Україні спецоперації "Авеню" щодо затримання найманців ППК "Вагнер" та той факт, що її фінальний етап було перенесено за рішенням вищого військово-політичного керівництва.

Яніна Соколова заявила, що документи їй підкинули на флешці під робочий офіс кілька днів тому. Вона та її колеги вважають їх оригінальними та справжніми, тому вирішили опублікувати. Олексій Арестович, коментуючи пост Соколової (документи було викладено у Фейсбуці) зазначив, що обидва документи - з грифом "Цілком таємно", і ситуація з їх публікацією має ознаки злочину.

У середу, 17 листопада, Bellingcat опублікувало розслідування, в якому екс-глава ГУР МО Василь Бурба сказав, що перенести операцію із затримання громадян РФ, що воювали на Донбасі, попросив глава Офісу президента Андрій Єрмак, оскільки 27 липня 2020 року мало набути чинності перемир'я.. Радник Єрмака Михайло Подоляк заявив, що не варто орієнтуватися на слова колишніх співробітників, і глава Офісу президента не має повноважень командувати розвідкою.