25 листопада
Завантажити ще

Чи треба владі боятися 1 грудня

Чи треба владі боятися 1 грудня
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

До державного перевороту залишилося... Утім, в те, що путч заплановано на 1 грудня, як казав на пресконференції президент Володимир Зеленський, мало хто вірить. Однак перший день зими-2021 справді може виявитися знаковим.

Далі пікету справа не піде. Якщо… не з'явиться «чорний лебідь»

Кирило Сазонов. Фото: facebook.com/kirilo.sazonov

Кирило Сазонов. Фото: facebook.com/kirilo.sazonov

З календарним початком зими спливає 10-денний термін, який президенту дали учасники мітингу 21 листопада. Тоді з Майдану Незалежності вони прийшли на Банкову та поставили ультиматум: чи відставка Андрія Єрмака у рамках «вагнергейту», чи безстрокова акція протесту.

На пресконференції 26 листопада Володимир Зеленський заявив, що звільняти Єрмака не збирається, тому що той не мав повноважень переносити спецоперацію із затримання «вагнерівців», і тому подібних наказів він нікому не давав.

Розраховувати на компроміс, схоже, не доводиться. «Демсокира» та «Рух» не ті сили, з якими владі личить вести на рівних переговори. Але тут не зайве згадати, що вісім років тому основні події на Майдані були пов'язані з «Правим сектором» – тоді мало комусь відомою силою, яку влада не вважала небезпечною.

– Президент не відправить Єрмака у відставку. Він пов'язує атаки на нього з інтригами своїх політичних противників, тому піддаватися тиску не має наміру, - каже політолог Кирило Сазонов. – Акція протесту буде. Це право громадян, яке поважає будь-яка влада. Але в Майдан і переворот ця акція не переросте. Я не готовий вірити, що «Демсокирі» таке під силу, чи ідеєю перевороту можна захопити Ріната Ахметова.

За прогнозами експерта, акція не буде довгою та особливої уваги до себе не приверне. Якщо… не з'явиться «чорний лебідь» - так називають події, що важко передбачити, які мають глобальні наслідки.

- Якби у 2013-му мітингувальників-студентів за євроінтеграцію ніхто не чіпав, то вони б постояли якийсь час і розійшлися, народ це особливо не збуджувало, - вважає Кирило Сазонов. - Ось і зараз, якщо влада реагуватиме спокійно, далі пікету справа не піде.

Чекати до виборів не хочуть

Ігор Попов. Фото: facebook.com/igor.popov.5283

Ігор Попов. Фото: facebook.com/igor.popov.5283

Організатори майбутньої акції обіцяють, що вона буде суто мирною. Водночас, лідер «Демсокири» Юрій Гудименко у передачі «Свобода слова» Савіка Шустера дав зрозуміти, що жити до нових президентських виборів під вікнами Офісу президента він з товаришами не має наміру. Ставитиметься питання про імпічмент. Ряд експертів вважають, що в цьому і криється суть усієї витівки.

- У протистоянні Зеленського та олігархів легітимні важелі на його боці. Він залишається президентом ще 2,5 роки. А його опоненти не хочуть стільки чекати, – каже експерт Українського інституту майбутнього, колишній депутат від «Радикальної партії» Ігор Попов. – Для цього потрібна дестабілізація ситуації та вуличні акції.

М'якіший шлях для опозиції, на думку політолога, це перекупити більшість у парламенті та створити свій уряд.

- Спершу їм потрібно вибити постать, на якій зав'язано багато політичних процесів. Потім створюватимуться нові інформаційні кампанії для юридичних кроків щодо переформування парламенту та зміни президента, - резюмує Ігор Попов.

Поліція врахує уроки минулого

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Тарас Загородній. Фото: facebook.com/taras.zahorodniy

Політтехнолог Тарас Загородній вважає, що імпічмент – це вже не натяк, а відкрита загроза президентові.

– Третій Майдан цілком реальний. Але він не буде таким, як у 2013-2014 роках – затяжним та кривавим. Поліція не наважиться стріляти у народ, оскільки добре засвоїла уроки своїх попередників. І люди, враховуючи скільки зброї на руках, не дозволять себе розстрілювати. Майдан буде швидким і такі моменти, як кримінальна справа проти Юрія Бутусова, будуть використовуватися для нагнітання емоцій, - робить свій прогноз Тарас Загородній.

Експерт звертає увагу на те, що серед мітингувальників є активні та готові до різких дій люди, тоді як у Зеленського таких немає. Грубо кажучи, охочих йти на Антимайдан мало знайдеться. Знову ж таки, враховуючи уроки минулого.

Після поступки вимагатимуть нових

Микола Спирідонів. Фото: facebook.com/nik.spiridonov.7

Микола Спирідонів. Фото: facebook.com/nik.spiridonov.7

На відміну від Майдану 2013 року, сьогоднішній порядок денний для простого обивателя складніший. Він не дуже ставить питання, чим нагрішив Єрмак, і давно втратив інтерес до мляво  біжучого «Вагнергейту».

Проте, вважає експерт Українського інституту політики Микола Спірідонов, у цих темах задіяні серйозні масмедіа, включаючи британський Bellingcat, вони продовжуватимуться і це ще не кінець історії.

На думку експерта, Володимир Зеленський на пресконференції заговорив про державний переворот, щоб перебити основний інформаційний порядок денний.

- Він відкрито попередив, що так сприймає акцію, яка готується. Що стосується народної участі в ній, то якщо простій людині важко дається «Вагнергейт», вона може знайти свій власний привід для невдоволення владою. Вона приєднається до протестів з особистих міркувань чи ілюзій. Так, у 1917 році багато солдатів, виступаючи проти тимчасового уряду, помилково вважали, що допомагають поваленому цареві-батюшці, - зазначає Микола Спірідонов. – Нинішні вимоги є лише приводом для нових ультиматумів. Будь-яка вимога до глави держави – це промацування ґрунту. Якщо президент піде на поступку, від нього вимагатимуть нових.

Експерт вважає, що конфлікт між президентом та опозицією перейшов у стадію ескалації. Який із прогнозів почне збуватися, покаже зима.