22 листопада
Завантажити ще

МЗС України вперше виступило із заявою щодо Казахстану: засудило насильство і закликало вжити заходів для деескалації

МЗС України вперше виступило із заявою щодо Казахстану: засудило насильство і закликало вжити заходів для деескалації

Міністерство закордонних справ України уважно стежить за розвитком ситуації в Республіці Казахстан та засуджує насильство, яке спалахнуло у деяких казахстанських містах й призвело до людських жертв. Відповідну заяву МЗС України оприлюднило у понеділок, 10 січня, - вперше від початку подій у країні.

- Засуджуємо насильство, що спалахнуло в низці казахстанських міст і призвело до численних жертв. Висловлюємо співчуття у зв'язку із загибеллю казахстанців, з якими українців пов'язують багаторічні зв'язки дружби та взаємної поваги, - йдеться в офіційній заяві МЗС України.

У ній уточнюється, що наразі сторонам "надзвичайно важливо вжити максимальних заходів для деескалації ситуації та запобігання подальшому насильству".

Також українські дипломати закликають дотримуватися прав людини та забезпечити відновлення роботи об'єктів критичної інфраструктури й систем зв'язку.

Крім того, у відомстві заявляють, що там взяли до уваги розгортання на території Казахстану іноземних військових сил із домінуванням російського контингенту на запрошення влади Казахстану.

Дипломати зазначають, що іноземні війська повинні поважати незалежність, суверенітет та національне законодавство Казахстану й міжнародне право, а їхнє перебування не повинно виходити за рамки задекларованого обмеженого терміну.

- МЗС України продовжуватиме захищати інтереси українців у Казахстані, зокрема сприяти їм у поверненні на Батьківщину. Тримаємо на особливому контролі ситуацію з нашими громадянами в Алмати, - наголошують у дипвідомстві.

Там нагадують про рекомендації громадянам України, які перебувають у Казахстані, залишатися у місцях тимчасового проживання та тримати зв'язок з українським посольством, яке інформуватиме про можливі шляхи виїзду з країни.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Протести проти різкого зросту цін на скраплений газ почалися на заході Казахстану (Мангістауська область) 2 січня і поширилися по всій країні, відображаючи невдоволення громадян владою (акції супроводжувалися економічними та політичними вимогами). Вони досягли апогею 5 січня, і в країні було оголошено надзвичайний стан (триватиме до 19 січня), а уряд був відправлений у відставку. Президент Токаєв заявив, що хвилювання спровокували «терористи» за іноземної підтримки.

На прохання Токаєва Організація Договору про колективну безпеку відправила до Казахстану близько 2500 військовослужбовців як миротворців. Казахстанські правоохоронні органи розпочали контртерористичну операцію, до 9 січня протести були практично придушені. В результаті близько 8 тисяч людей затримано.

МОЗ Казахстану заявило про 164 загиблих, згодом у відомстві заговорили про помилку. Точна кількість жертв, таким чином, наразі невідома.