Завантажити ще

Перевірка інформації: третьої хвилі мобілізації немає, є об'єктивні потреби армії

Перевірка інформації: третьої хвилі мобілізації немає, є об'єктивні потреби армії
Фото: Прес-служба Національної академії сухопутних військ

Стрічки новин рясніють повідомленнями про третю хвилю мобілізації-2022, під час якої до армії будуть призивати військовозобов'язаних, які закінчили військові кафедри. Водночас у Міноборони та Генеральному штабі Збройних сил України не поспішають підтверджувати цю інформацію. Що ж відбувається насправді?

Про третю хвилю мобілізації написав у своєму телеграм-каналі мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, щоб закликати переселенців, які втікають від воєнних дій у відносно спокійний регіон, ставати на військовий облік.

Про особливості цієї самої третьої хвилі міський голова нічого не сказав, тим часом у стрічках новин з'явилося уточнення, що наразі мають призивати випускників військових кафедр.

Він порекомендував користуватися лише офіційними джерелами інформації, які публікуються на сайтах Міноборони, Генерального штабу та Сухопутних військ.

Третю хвилю мобілізації не підтверджує й помічник заступника міністра оборони Наталія Воронкова.

- Наразі призивається резерв другої черги, випускники військових кафедр можуть до нього входити, як і до резерву першої черги, - зазначає Наталія Воронкова. – Загальної мобілізації по країні наразі немає.

Деякі ЗМІ посилаються на закон, яким Верховна Рада ввела в дію Указ президента «Про загальну мобілізацію». У ньому поставлені завдання перед державною та місцевою владою, проте про черги та хвилі теж нічого не сказано.

– Мобілізація проводиться на основі потреб Збройних сил, – роз'яснює військовий експерт Олег Жданов. – Так звані хвилі – це умовна назва. Насамперед під рушницю ставлять оперативний резерв – людей з бойовим досвідом або тих, хто нещодавно відслужив в армії за контрактом. У другу – тих, хто пройшов строкову службу або служив в армії до 2014 року. Обов'язково береться до уваги військово-облікова спеціальність і вік.

Ці ж критерії стосуються і випускників військових кафедр, які не виділяються в окрему категорію, а призиваються по мобілізації в міру потреб тих чи інших спеціалістів.

З історії питання

Указ президента Володимира Зеленського було підписано 24 лютого 2022 року – у перший день російської агресії - та затверджено законом, який Верховна Рада ухвалила 3 березня.

Термін мобілізації - 90 днів, тобто вона фактично має бути завершена 24 травня або подовжена. Кількісний план мобілізації представляє військову таємницю.

Загальній мобілізації підлягають військовозобов'язані у віці від 18 до 60 років, проте сьогодні намагаються закликати чоловіків 25 – 40 років. Жінки мобілізаційних спеціальностей поки що приймаються в армію на добровільній основі.

Від мобілізації звільняються особи, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років, а також матері-одиначки та батьки-одиначки, які виховують неповнолітню дитину.

Особи з інвалідністю будь-якої групи, чоловіки та жінки, на утриманні яких перебувають інваліди І або ІІ групи, можуть бути мобілізовані лише за їх згодою та лише для служби за місцем проживання.

Підприємства, що працюють на військово-промисловий комплекс, що обслуговують комунальну інфраструктуру, медустанови, аграрні комплекси, виробники продуктів харчування можуть оформити для своїх співробітників броню від мобілізації на півроку.