22 листопада
Завантажити ще

Загиблий Давид Жванія: зрада соратників заради розкішного життя сім'ї

Загиблий Давид Жванія: зрада соратників заради розкішного життя сім'ї
Фото: ФБ Давида Жванії

9 травня у «сірій зоні» Запорізької області загинув колись дуже відомий та впливовий в Україні політик Давид Жванія. Офіційна версія – потрапив під обстріл біля російського блокпосту у селі Новопокровка. Питання, що там робив політик, залишається відкритим.

«Жванія намагався залишити підконтрольну Україні територію. На тимчасово окупованій території зустріли його співробітники ФСБ. Мали відправити до Москви, а потім назад до України. Кажуть, він був одним із ключових представників псевдоеліт, які хотіли миру з Кремлем шляхом здачі національних інтересів в обмін на право формувати маріонетковий пропутинський уряд. Йдеться про держзраду та спробу держперевороту на користь Москви. Одне з ключових питань у цій детективній історії: чи був артилерійський вогонь по квадрату, яким пересувався Жванія, випадковим?» – повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці народний депутат 8-го скликання Ігор Мосійчук, посилаючись на частину інформації, отриманої від своїх нібито достовірних джерел у правоохоронних органах.

Виходець із знатної родини

Давид Жванія – уродженець Грузії. Його батько Важа Жванія, фізик-філософ за освітою, довгий час писав тексти виступів для лідерів Компартії, згодом був деканом Тбіліського університету. Сім'я вважалася інтелігентною та досить заможною. Двоюрідним братом Жванії був колишній спікер, а потім прем'єр-міністр Грузії Зураб Жванія, який помер у 2008 році за дивних обставин.

Давид Жванія жив у Грузії до 1991 року, потім переїхав до України та через 8 років отримав український паспорт. В Україні він зайнявся бізнесом. Очолив підприємство «Брінкфорд Конс. (Україна) Лімітед». У ділових ЗМІ можна отримати інформацію, що Жванія мав відношення до Керченського суднобудівного заводу «Затока», ВАТ «Луганський верстатобудівний завод», Луганського патронного заводу, «Діамант-Банку». Журналістські розслідування вказують, що Жванія спільно з іншим відомим в Україні політиком Миколою Мартиненком мали контроль над НАК «Енергоатом».

Під час Помаранчевої революції Жванія займався вуличними акціями. Фото: Василя Гриба/pravda.com.ua

Під час Помаранчевої революції Жванія займався вуличними акціями. Фото: Василя Гриба/pravda.com.ua

Народний депутат 4 скликань. Змінив 4 партії

Давид Жванія з'явився в українській політиці 2002 року, ставши народним депутатом під прапором блоку «Наша Україна». Нібито в політику його навів саме Мартиненко.

Але справжня політична популярність до Жванії прийшла на гребені Помаранчевої революції. Він був заступником керівника виборчого штабу блоку "Наша Україна". На сцені Майдану стояв у перших лавах нарівні з Юлією Тимошенко, Петром Порошенком. Потім була робота у Кабміні Юлії Тимошенко, де Давид Жванія обійняв посаду міністра МНС.

Після відставки з посади міністра політична вагомість Жванії почала поступово знижуватися, хоча він ще тричі ставав народним депутатом. 2006 року Жванія пройшов до парламенту за списком блоку «Наша Україна». На дострокових парламентських виборах 2007 року отримав мандат завдяки високому результату блоку «Наша Україна – Народна Самооборона».

У червні 2010 року Жванія записався до «тушок», увійшовши до коаліції «Стабільність і реформи», сформованої Партією регіонів, Компартією та Блоком Литвина. Але довго в ній не затримався, за кілька днів сформувавши свою депутатську групу «Право вибору».

На парламентських виборах у 2012 році балотувався вже як висуванець Партії регіонів по одномандатному округу на Одещині. Виграв. Отримавши депутатський мандат, увійшов до фракції Партії регіонів. Але після розгону протестувальників на Євромайдані в ніч із 29 на 30 листопада 2013 року заявив про вихід із фракції Партії регіонів.

Після Революції гідності Жванія знову намагався пройти до парламенту. Він програв вибори у своєму мажоритарному окрузі, після чого пішов в абсолютну тінь української політики.

До Давида Жванії застосуємо термін «партійний мігрант». Він за своє життя змінив членство у 4 партіях: «Наша Україна», «Народна самооборона», Християнсько-демократична спілка Володимира Стретовича, Партія регіонів.

Гроші Березовського та Майдан

У квітні 2006 року опальний російський мільярдер Борис Березовський подав позов до Високого суду Лондона проти Давида Жванії та ще одного українського політика Олександра Третьякова, звинувативши їх у тому, що вони фактичні розікрали гроші, які він давав у 2004 році на «розвиток демократії» компаніям, близьким до цих двох політиків. Простіше кажучи: Березовський публічно заявив, що фінансував Помаранчеву революцію та передвиборчу кампанію Віктора Ющенка (йдеться про 22,85 млн доларів. - Авт.), гроші йшли через Жванію, але звіту про витрачені кошти він не отримав.

Звичайно, Жванія такі звинувачення заперечував. Майже 6 років судові пристави безуспішно намагалися вручити фігурантам позову повістки до суду. А потім помер Березовський, і справа зам'ялася.

Якщо вам цікаво, звідки Жванія так добре знайомий із Березовським, то треба повертатися до його юності та молодості. Коли Давид Жванія жив ще в Грузії, він дружив з бізнесменом Бадрі Патрікацишвілі. А той, у свою чергу, мав добрі стосунки з Березовським. Так і познайомилися, увійшли в довіру одін до одного.

Давид Жванія (ліворуч), Віктор Ющенко і власник автосалону Томас Цинцабадзе, який виконував у вечір тієї фатальної вечері функцію водія. Фото: pravda.com.ua

Давид Жванія (ліворуч), Віктор Ющенко і власник автосалону Томас Цинцабадзе, який виконував у вечір тієї фатальної вечері функцію водія. Фото: pravda.com.ua

Отруєння Ющенка та скандали з громадянством

Пам'ятаєте термін «любі друзі» президента Віктора Ющенка? Так ось - Жванія входив до числа таких друзів. Він певний час був дуже близьким із Віктором Андрійовичем. Більше того, вони були куми. Жванія хрестив молодшого сина Ющенка.

Політик був одним із ключових свідків у справі про отруєння Віктора Ющенка. Нібито саме Давид Жванія організував зустріч-вечерю, на якій, за словами Ющенка, він був отруєний. У розслідуванні цієї справи досі не поставлено крапку. Але сам Жванія робив суперечливі заяви. Якщо спочатку він в унісон із командою Ющенка однозначно заявляв про отруєння, то з 2008 року почав ставити під сумнів цей факт.

- Обличчя Віктора Ющенка понівечив трійчастий нерв, що запалився, а не діоксин! - заявляв Жванія.

Також він почав публічно заявляти про те, що перша леді країни Катерина Ющенко набула українського громадянства, не вийшовши з американського. І, можливо, діти Віктора Ющенка мають паспорти США. Тоді такі заяви було дивно чути від Жванії, адже він сам перебував у епіцентрі паспортного скандалу. Офіційні органи розслідували, чи Давид Жванія здобув українське громадянство. Його навіть хотіли позбавити українського паспорта, але Жванії вдалося зберегти громадянство України.

У день смерті Давида Жванії з'ясувалося, що він мав і російське громадянство.

«Прокурор» для Порошенка

У листопаді минулого року Давид Жванія несподівано дав про себе знати, записавши відеозвернення, в якому виступив у ролі такого собі прокурора п'ятого президента Петра Порошенка. Він заявив, що правоохоронцям і судам потрібно розглядати справу не лише про держзраду президента Віктора Януковича, а й дослідити роль Петра Порошенка та Олександра Турчинова в подіях кінця 2013-го початку 2014 р. В унісон з російською пропагандою Жванія Революцію Гідності назвав «держпереворотом».

– Судити Януковича треба. Але він не був єдиною дійовою особою тих подій. У державного перевороту три сторони: той, хто стояв на посаді президента, той, хто прийшов на його місце, і той, хто цьому сприяв. Я вже казав, хто організовував державний переворот, хто провокував силовиків, хто кров'ю йшов до влади. Це такі люди, як Порошенко, Турчинов та інші. Чому їх не судили разом із Януковичем? Тільки тому, що під час суду вони очолювали країну та самі обирали, хто винний, а хто ні. Іншої причини немає, - заявляв Давид Жванія.

14-річна донька Жванії Софія похвалилася в Інстаграм фото розбитої машини. Мовляв, це було круто та смішно. 2014. Фото: web.stagram.com

14-річна донька Жванії Софія похвалилася в Інстаграм фото розбитої машини. Мовляв, це було круто та смішно. 2014. Фото: web.stagram.com

Багатодітний батько з будинком у Швейцарії

Жванія був одружений. У нього четверо дітей: три доньки – Анна, Діана та Софія та син Давид. Після того як його політична кар'єра в Україні почала сходити нанівець, родина Жванії виїхала жити до Швейцарії до передмістя Цюріха - Цумікон. Там вони купили віллу на кілька тисяч метрів.

Діти Жванії мали славу мажорів. Багато хто пам'ятає скандальні фотографії його молодшої доньки Софії з розбитим елітним автомобілем «Порше Панамера». У соціальних мережах було чимало фотографій із лакшері життя середньої дочки Жванії – Діани: дорогі подорожі, шикарні вечірки, елітні автомобілі та брендове вбрання.