22 листопада
Завантажити ще

Давос 2022: без російської ікри та олігархів, але із Зеленським

Давос 2022: без російської ікри та олігархів, але із Зеленським
Фото: REUTERS/Арнд Віґманн

У неділю після дворічної перерви розпочався очний Всесвітній економічний форум у Давосі, на якому вперше після падіння СРСР не буде ані російських олігархів чи бізнесменів, ані чиновників. Повномасштабне російське вторгнення 24 лютого в Україну ознаменувало кінець десятирічної присутності та впливу Росії у Давосі. У січні 2021 року Давоський форум провели у віртуальному форматі, а черговий Всесвітній економічний форум, запланований на січень 2022 року, довелося перенести на травень через спалах коронавірусного штаму «Омікрон».

Давос-2022 відвідали понад 2500 осіб, зокрема близько 50 світових лідерів. Зустріч ВЕФ відбувається під девізом "Переломний момент історії: Державна політика та бізнес-стратегії". Серед запрошених - канцлер Німеччини Олаф Шольц, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг, комісар США з клімату Джон Керрі.

Росії вказали на двері Давосу

Але ж російські олігархи були однією з найбільших груп мільярдерів на форумі. Російські олігархи у Давосі давно були відомі своїми гучними вечірками з горілкою та ікрою, численними гостями форуму. Щороку російська делегація зростала у розмірах та помітності, а вечірки ставали дедалі грандіознішими. У 2018 році Росія загрожувала бойкотом після того, як США запровадили санкції проти олігархів Віктора Вексельберга, Дерипаски та Костіна.

"Я впевнений, що це було правильне рішення", - сказав президент ВЕФ Берге Бренде, коментуючи відмову запрошувати представників Росії до Давосу в 2022 році.

Агентство Bloomberg нагадує, що після розвалу СРСР форум у Давосі грав важливу роль для Росії - відколи 1996 року кілька олігархів уклали так званий Давоський пакт, погодившись об'єднати свої медіаресурси та фінансову силу на підтримку переобрання Бориса Єльцина. З того часу чисельність російської делегації лише зростала, а вечірки ставали дедалі грандіознішими.

Україна у центрі уваги

Цього року все навпаки. Давос став місцем обструкції Росії через її агресію проти України. Центральною темою стала війна в Україні.

У рамках форуму президент України Володимир Зеленський через відео звернувся до його учасників. До речі, на сайті самого Давосу спеціальне звернення українського лідера було позначено як "обов'язкове для перегляду".

Український президент сказав у своєму виступі, що наразі "поворотний момент", коли вирішується, чи буде у світі правити груба сила. «Якщо буде – то наші думки їй не цікаві. І в Давосі ми можемо більше не збиратися. Бо навіщо? Груба сила нічого не шукає окрім підкорення тих, кого хоче підкорити. Вона не дискутує, а вбиває одразу. Як це робить Росія в Україні просто зараз, цієї миті, коли ми з вами спілкуємося», - заявив український президент.

Світові експерти зазначають, що Давос-2022 може стати ще однією відправною точкою плану Маршалла для України. Впливове фінансове видання Financial Times включило проблему післявоєнного відновлення України до свого топ-5 найважливіших тем, за розвитком яких варто стежити на Давоському форумі. Видання нагадує, що українські чиновники проведуть у Швейцарії низку знакових зустрічей, зокрема з Генсеком НАТО, головою Єврокомісії, канцлером Німеччини.

Давос заповнений українськими сесіями

Окрім цього, у Давосі пройде сесія «Дух стійкості: українські голоси», дискусія за участю братів Кличків 23 травня та окрема сесія мера Києва Віталія Кличка, де додатково обговорять плани відновлення Києва і необхідну допомогу для цього. Також буде сесія, присвячена реагуванню на гуманітарну кризу в Україні, і спілкування учасників Давосу-2022 з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

У Давосі заплановано міжнародний саміт Brave Ukraine, де віце-прем'єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров візьме участь у обговоренні цифрової України, кібервійни, а також трансформації управління та нової політики зберігання та обміну даними, радикального спрощення державних послуг.

Як завжди, працюватиме «Український дім», співорганізаторами якого виступили Фонд Віктора Пінчука, Western NIS Enterprise Fund та Horizon Capital, який офіційно відкрився вдень у понеділок, 23 травня. А 25 травня в «Українському домі» обговорять європейські перспективи України та програму відновлення країни обсягом до 1 трлн доларів. І, звичайно ж, відбудеться традиційний «Український сніданок» у Давосі, тема якого цього року – «Яким буде подальший хід війни та як виглядатиме майбутнє України та світу після її закінчення?».

А крім цього, на цьому Давосі замість «Російського дому» було відкрито "Російський дім військових злочинів", який ініціював Фонд Віктора Пінчука. Там представлять виставку про воєнні злочини, скоєні російськими військами в Україні. Експозиція із майже 5 тис. фотографій та відповідні відеокадри демонструють гостям форуму руйнівні наслідки російського вторгнення до України.

«Російський дім» у Давосі перетворено на «Дім російських військових злочинів». Це приклад їхньої трансформації, Росія стала державою воєнних злочинів», - заявив з цього приводу президент України Володимир Зеленський.

Антиглобалісти знову штурмують Давос

Посилені заходи безпеки - від бетонних перешкод до снайперів: у швейцарському Давосі все готове для того, щоб лідери держав та урядів, які приїхали на Всесвітній економічний форум, могли пересуватися містом із мінімальним ризиком.

Зі зняттям санітарних обмежень у Давосі цього разу знову активізувалися антиглобалісти. Одні з них влаштовують акції протесту, категорично заперечуючи саму ідею проведення форуму, інші вимагають, щоб учасники заходу, світові лідери вжили рішучих та термінових заходів з боротьби з бідністю та потеплінням клімату.