22 листопада
Завантажити ще

Хто і навіщо підштовхує Україну до переговорів із РФ

Хто і навіщо підштовхує Україну до переговорів із РФ
Фото: twitter.com\Михаил Подоляк​

Останнім часом у світовому порядку денному почастішали розмови про необхідність переговорів між Україною та Росією. Президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що переговори неможливі, допоки російські війська не покинуть Україну до кордонів 24 лютого, але закордонні партнери не залишають спроб підштовхнути його до них. І, схоже, небезуспішно.

США закликає показати готовність до миру

Як повідомляє американське видання Politico, підштовхування адміністрації президента Байдена призвели до пом'якшення позиції президента України Володимира Зеленського про те, що мирні переговори з Росією не можуть розпочатися за президентства Володимира Путіна.

Видання наголошує, що цього тижня Зеленський вказав на п'ять умов для переговорів. Серед них – відновлення територіальної цілісності України, покарання за військові злочини та репарації. Щоправда, на відміну від попередніх заяв, Зеленський не сказав, що Путін повинен піти з посади, перш ніж такі переговори можуть відбутися.

Ця зміна, за словами одного з джерел Politico, відбулася після кількох днів переговорів між Києвом та Вашингтоном, зокрема після особистого візиту до Зеленського радника з національної безпеки Байдена Джейка Саллівана.

За словами високопоставленого представника адміністрації Байдена, чиновники США не говорили Зеленському та його помічникам безпосередньо, щоб вони змінили свою позицію. Але передали, що Київ має продемонструвати свою готовність розумно та мирно закінчити війну. В адміністрації сподіваються, що це покаже світові, що саме Україна, а не Росія хоче закінчити війну.

– Це не означає, що їм потрібно сісти за стіл переговорів зараз. Ми навіть не думаємо, що зараз слушний час, виходячи з того, що робить Росія. Але вони мають показати готовність вирішити конфлікт, тому що ніхто не хоче сильніше за Україну, щоб цей конфлікт закінчився, - зазначив чиновник на умовах анонімності.

Німеччина та Франція: вирішувати Україні

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що Україна повинна мати свободу у ухваленні рішення про переговори про припинення вогню.

- Не можна ухвалювати рішення замість України. Україна має сказати, коли вона хоче таких переговорів та вважає їх перспективними, - сказав Штайнмаєр в інтерв'ю телеканалу ARD.

У Берліні також заявили, що «бачать принципову готовність України до переговорів, але поки що нам фактично не вистачало бажання російської сторони йти на переговори».

Французький президент Еммануель Макрон також підтримує проведення мирних переговорів між Україною та Росією на наших умовах і в той час, коли це буде зручним для нас.

Однак, за словами Макрона, Україна має "у якийсь момент" відновити переговори, щоб покласти край війні.

- Я зі свого боку, як і раніше, переконаний і припускаю, що навіть зараз, у якийсь момент, нам доведеться повернутися за стіл переговорів, - заявив французький президент, додавши, втім, що це слід "зробити в рамках умов і в строки, які буде обрано Україною".

Макрон також зазначив, що висування якихось абсолютно радикальних умов для переговорів було б поспішним через "високу напруженість на місцях". Він згадав, зокрема, про відключення електроенергії та води, з якими зіткнулися українці через російські ракетні удари.

- Нинішній контекст не дозволяє давати оперативні роз'яснення щодо цього, - додав Еммануель Макрон.

Ердоган і далі клопочеться про зустріч Зеленського та Путіна

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що не втрачає надії організувати зустріч президентів України та Росії для завершення війни, і наголосив, що в обох лідерів позиція щодо переговорів змінилася.

За словами Ердогана, "Путін зараз набагато м'якший і відкритіший до переговорів, ніж раніше", а під час переговорів із Зеленським він відчув, що "у нього теж немає такого блокування, і він також виступає за подолання цього питання".

1 листопада президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган провів телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним. Темою розмови була " зернова угода " та мирні переговори. За словами Ердогана, якщо сторони конструктивно вирішать "зернову кризу", то Туреччина продовжуватиме сприяти тому, щоб були зроблені кроки до мирних переговорів.

Папа Римський готовий стати посередником

Папа Римський Франциск готовий стати посередником у переговорах між Росією та Україною, повідомила 8 листопада італійська газета La Stampa. За її даними, Ватикан пропонує свою територію як нейтральне місце для їх проведення.

Франциск уже заявив, що війну Росії проти України "не можна вирішити за допомогою інфантильної логіки зброї", а треба вести діалог.

- Я маю на увазі шалену війну, жертвою якої стала змучена Україна, і багато інших конфліктів, які ніколи не вирішаться інфантильною логікою зброї, а лише м'якою силою діалогу, - заявив глава Католицької церкви.

Думка експерта

Тарас Загородній, політолог-міжнародник:

– Саме зараз переговори Україні не потрібні. Зеленський назвав умови для їх проведення – деокупація територій, репарації та гарантії безпеки для України. Але зрозуміло, що Путін цього не піде. Це було б крахом його режиму. Тому переговори можливі лише з постпутинською Росією.