22 листопада
Завантажити ще

Український десант в Давосі: Від Зеленської і Вакарчука до Кличка і Тайри

Український десант в Давосі: Від Зеленської і Вакарчука до Кличка і Тайри

Без російських мільярдерів, але з численним українським десантом. Черговий Всесвітній економічний форум в швейцарських Альпах відвідали багато українських чиновників, народних депутатів, політиків, громадських активістів. Протягом чотирьох днів більшість з них буде публічно виступати в Українському домі (але ще більше вестиме кулуарні переговори з учасниками Форуму та викладатиме сторіз в соцмережах) і розповідати про військові реалії країни та повоєнні плани відбудови країни, закликатиме світових товстосумів допомагати Україні вистояти проти російської агресії та відновити країну по завершенні повномасштабної війни.

Виступи Зеленських: Олена- офлайн, а Володимир – по Зуму

Президент Володимир Зеленський в Давос не літав (його виступ планується через відеозв’язок 18 січня, авт.). Українську формулу миру на Всесвітньому економічному форумі представляла перша леді Олена Зеленська. За її виступом президент спостерігав онлайн з робочого кабінету на Банковій.

«Українська формула миру містить десять пунктів, які зможуть зробити життя України та всього світу безпечним і справедливим»,- повідомив Володимир Зеленський в своєму телеграм-каналі, подякувавши дружині на представлення української позиції перед світовими бізнесменами та філантропами. У Давосі в Олени Зеленської була досить насичена програма з перших днів перебування. Так, відомо, що вона зустрілась і провела перемовини з засновником і виконавчим головою ВЕФ проф. Клаусом Швабом.

-Під час зустрічі із розповіла про ситуацію в Україні. Торік війна Росії в Україні вже була одним із головних питань порядку денного на саміті учасників Всесвітнього економічного форуму. Переконана, що бізнес усього світу, який зібрався на форум, не може не розуміти загальної загрози російського тероризму та необхідності допомоги Україні – принаймні в тому, у чому може допомогти бізнес: у відбудові, - повідомила на своїй сторінці в Фейсбук Олена Зеленська.

Від українського уряду в Давосі вже встигли виступили перший віцепрем’єр-міністр - міністр економіки Юлія Свириденко. Вона, зокрема, повідомила, що 50% наших бюджетних витрат покривається за рахунок іноземних партнерів, і 50% - за рахунок українського бізнесу, прибутків та податків, які збираємо всередині країни. Свириденко також повідомила, що Україна обговорює з іноземними партнерами шляхи підтримки, яка сприятиме поверненню українського бізнесу до України, та залучення нових інвестицій. Зокрема, мова йде про розробку нового механізму страхування.

Міністри оборони України Олексій Рєзніков, віцепрем’єр-міністр з відновлення України- міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, очільник МЗС Дмитро Кулеба, міністр енергетики Герман Глущенко на керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов виступатимуть по відеозв’язку. Передбачено онлайн-виступ і голови Офісу президента Андрія Єрмака. А от його заступник Ростислав Шурма в Давосі буде офлайн і стане головним стейкхоледром на панелі, присвяченій інвестиціям в Європі, і зокрема, в повоєнній Україні.

Арахамія виступав офіційно, а Корнієнко вів розмови « на полях» саміту

Від парламенту в Давосі виступатиме голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Хоча з першого дня заходу в швейцарських Альпах перебуває перший віце-спікер Верховної Ради Олександр Корнієнко. 

«На полях Давоського форуму будемо повторювати багато питань світовим лідерам, бізнесменам та експертам. Світ не має права замовчувати та обходити «українське питання», яке стає деда
лі незручним та затягнутим для багатьох…», - написав на своїй сторінці в «Фейсбук» Олександр Корнієнко.

З парламентарів про перебування і свою активність в Давосі, зокрема, відзвітували Олексій Гончаренко, Кіра Рудик, Ліза Ясько, Галина Янченко, Марія Мезенцева. У той же час парламентарка Мар’яна Безугла похизувалась в соціальних мережах тим, що вона принципова відмовилась летіти в Давос. І на те були вагомі причини.

«Не поїхала на Всесвітній економічний форум в Давосі, бо у самої коштів недостатньо, а витрати покрити в Україні пропонує Фонд Пінчука. Це олігархічна істота… Мені вже пишуть, що цього року нема відшкодування / обмежене. Не знаю, як Фонд прислав черговий раз запрошення, зразу відмовила», - написала в «Фейсбук» Безугла.

Мерський десант

В Давос прилетіло і немало українських мерів. Так столичний мер Віталій Кличко на Всесвітній економічний форум прибув разом з братом Володимиром «аби говорити про підтримку та подальшу, більш потужну допомогу Україні й Києву». Він вже встиг зустрітися з віце-канцлером - міністром економіки Німеччини Робертом Хабеком.

«Говорили про подальшу підтримку і допомогу Україні. Зокрема, передачу озброєння. Позитивні рішення ухвалені. Хороші новини будуть скоро!» - повідомив в телеграм-каналі Кличко.

В Українському домі виступатимуть мер Мелітополя Іван Федоров, Львова- Андрій Садовий, Житомира – Сергій Сухомлин та Миколаєва – Олександр Сенкевич.

Тайра розповіла про жахи окупації, а Фірсов – про будні піхоти

В Українському домі в Давосі виступали і відомі громадські активісти, правозахисники, військові. Так, Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод, яка отримала Нобелівську премію миру публічно підняла питання, чи дії Росії на території України мають ознаки геноциду.

«Так, ця війна має геноциїдальний характер. Але як це зупинити? Про це говорять мало», - цитує слова Матвійчук журналістка Крістіна Бердінських.

Про жахливі наслідки на окупованих російськими військами територіях розповідала військовослужбовиця, волонтерка Юлія Паєвська (Тайра).

« …те що відбувається на окупованих територіях страшно. Ви бачили, що відбувалося в Бучі, в Херсоні. Ми не знаємо, що ми побачимо в Маріуполі, коли його деокупують», - наголошувала Тайра.

З проханням надати Україні додаткову зброю, набої по відеозв’язку звернувся до учасників Форуму народний депутат сьомого скликання Верховної Ради, військовий Єгор Фірсов.

«Свої 7 хвилин виступу я присвятив піхоті: спробував розповісти, як хлопці-піхотинці тримають фронт на своїх руках. Вони вимушені жити під землею в бліндажах і в мінус 17, і коли йде проливний дощ, і укриття наповнюється крижаною водою. Вони витримують мінометні обстріли, які можуть тривати годинами поспіль. Піхотні укриття засипає землею під час танкових обстрілів. А побратими відкопують один одного із землі, рятуючи один одному життя. А головне - саме піхотинці зустрічають ворожу навалу кожен день, а по деяких напрямках - і кожну годину. І саме ті, на кому тримається фронт, так потребують прикриття. Для цього потрібна важка зброя. Набої. Набої. І ще раз набої! Сподіваюсь десь почується», - розповів про свій виступ Єгор Фірсов.

Емоційним був виступ адвоката, військового Масі Наєма, який після важкого поранення втратив одне око.
Звучала в Давосі українська музика. Так, другий день в Українському домі в Давосі закінчився двогодинним концертом Святослава Вакарчука.