25 листопада
Завантажити ще

Новий законопроєкт: за ботоферми та фейковий акаунт - до 7 років з конфіскацією

Новий законопроєкт: за ботоферми та фейковий акаунт - до 7 років з конфіскацією
Фото: facebook.com/SecurSerUkraine​

Законопроєкт №9223 ще тільки обробляється у профільному комітеті, а вже набув слави скандального. Група депутатів пропонує доповнити Кримінальний кодекс статтею, яка передбачає відповідальність за використання фейкових облікових записів для поширення дезінформації або іншої інформації, яка зашкодить нашій національній безпеці.

Користувачі соцмереж розцінили це як чергову спробу влади обмежити свободу слова. Чому така реакція і наскільки ми можемо бути вільними у соцмережах, з'ясовувала kp.ua.

Критикуйте, але коректно

Скажемо прямо: більшість із тих, хто зараз розносить новину, ніби влада збирається садити народ на 7 років за критику на її адресу, законопроєкт не читали. Слова «критика» у ньому немає. У пояснювальній записці йдеться про те, що популярні соцмережі окупували боти та ботоферми, які несуть загрозу суверенітету, територіальній цілісності, обороноздатності країни. У звичайний час таких пропонують штрафувати, у військовий – судити з перспективою отримати термін від 5 до 7 років з конфіскацією.

- На моє переконання, обговорювати законопроєкти слід, коли їх внесено до порядку денного Верховної Ради або навіть прийнято у першому читанні. Тобто коли з'являється юридична можливість вносити в пропозицію виправлення та корективи, – каже народний депутат Георгій Мазурашу, ініціатор проєкту №9223. - Той резонанс, який виник зараз, я вважаю наслідком розкручування маніпулятивної тези, ніби йдеться про «покарання за критику влади». У жодному разі законопроєкт не стосується критики влади – критикуйте, скільки хочете. Але лише без брехні, бажано коректно та конструктивно.

На думку депутата, маніпулятивна атака на його дітище розганяється особами, які самі заробляють на ботофермах та зацікавлені у їхньому існуванні. І не тільки.

- У нападках на законопроєкт зацікавлені зовнішні та внутрішні вороги, які намагаються розхитувати країну зсередини. А ще, на жаль, цьому сприяють громадяни, які, не розібравшись, підтримують інфо-хвилі на одних лише емоціях, - підсумовує ініціатор законопроєкту.

Можна підвести все, що завгодно

Але й тим, хто читав документ, оприлюднений на сайті Ради, не все зрозуміло. Наприклад, як розуміти «створення, придбання або збут облікових записів, які містять свідомо неправдиві відомості про користувача». А заборона псевдонімів? Але зараз багато воїнів ЗСУ використовують аватарки та вигадані імена за цілком очевидними мотивами. А, наприклад, David Braun був знайомий багатьом користувачам фейсбука набагато раніше, ніж народний депутат Давид Арахамія (та й зараз Арахамія продовжує вести сторінку під цим ніком. – Ред.).

Викликає питання також формулювання: «…дії, скоєні на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України за відсутності ознак державної зради». Як і хто намацуватиме грань, де зрада починається, а де ще ні?

– Поняття, за які настає кримінальна відповідальність, дуже нечіткі, розмиті. За бажання під них можна підвести все, що завгодно. Такий законопроєкт не має нічого спільного з курсом на Європейський Союз і буде розкритикований будь-якою демократичною інституцією. Я думаю, що ініціатива не тільки не буде ухвалена, а навіть не пройде профільний комітет у Верховній Раді. Будь-яка додаткова криміналізація у сфері свободи слова не може бути допущена у демократичній країні, - прокоментувала для KP.UA голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лігачова.

Негатив зрозумілий

У пояснювальній записці до законопроєкту наводяться такі дані: 2020 року СБУ викрила 20, 2021 року – 21, а за 2022 рік – 45 ботоферм загальною потужністю понад 4 мільйони ботів. Було заблоковано близько 11 тисяч облікових записів, які використовувалися на користь російських окупантів. Тобто і без додаткових важелів зброї боротьби з негативними проявами в соцмережах у наших служб достатньо.

- Негативна реакція на законопроєкт зрозуміла. Все, про що там мова йде, регулюється вже чинними законами. Плюс воєнний стан ставить обмежувачі в інформаційній, комунікативній сфері. Тому люди негативно сприймають будь-яку ініціативу, якою пропонується ще більше десь притиснути або звузити рамки дозволеного. Такі ініціативи діють на шкоду владі, оскільки спотворюють картину народних настроїв. Краще бачити загальну температуру по палаті, аніж ховати від пацієнтів градусники, - зазначає політолог Олексій Якубін.

Про що не можна писати в соцмережах

Соцмережі давно визнані публічною площиною, де діють ті ж правила і порядки, що у звичайному житті.

Реальні судові вироки виносилися за пости, в яких Служба безпеки України вбачала заклики до зміни влади, порушення конституційного ладу, цілісності державних кордонів. За це - обмеження чи позбавлення волі терміном до 3 років.

У воєнний час діє однозначна заборона на публікацію відомостей про дислокацію частин ЗСУ, переміщення військової техніки, розміщення блокпостів та іншої інформації, яка може виявитися корисною ворогові. Це загрожує ув'язненням на строк від 5 до 8 років, а якщо настали тяжкі наслідки, наприклад, фото чи пост спровокували обстріл, то від 8 до 12 років.

Пропаганда «руського міра», виправдання російської агресії, моральна підтримка дій окупантів на захоплених територіях спричинить обмеження чи позбавлення волі на 5 років.

Висловлювання, що містять загрози, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, на приниження національної честі та гідності, можуть стати підставою для порушення кримінальної справи за ст. 161 КК України – суд призначить штраф або обмеження волі на 5 років, або ув'язнення строком до 3 років.

Поширення неправдивих чуток або таких, які можуть спричинити паніку, тягне за собою відповідальність за ст. 173-1 Кодексу України про адміністративні порушення – штраф або виправні роботи.

Образливі висловлювання на адресу іншої людини, поширення неправдивої інформації про неї – це привід отримати судовий позов щодо захисту честі та гідності.

Де краще поберегтися

Необережні або надмірно самовпевнені пости можуть зашкодити репутації та відвернути від вас друзів. Усі пам'ятають, який сплеск обурення викликали слова колишнього пресофіцера полку "Дніпро-1" Василиси Мазурчук, коли вона вчила, «як правильно вмирати», коментуючи відео, де росіяни відрізали українському полоненому голову. Після шквалу гнівних відгуків Василиса видалила пост, але скрін-шоти увійшли в історію.

Викладаючи в мережу фрагменти із особистого життя, не зайве оцінити наслідки. Особливо якщо ви не просто людина, а людина на державній службі. У вересні 2021 року українців не лише потішило, а й зачепило фото, на якому прессекретар президента Сергій Никифоров «тримає у пальцях» монумент Вашингтона, показуючи при цьому язик. Знімок було зроблено під час візиту офіційної української делегації до США. Те, що добре у звичайній турпоїздці, погано виглядає у діловій.

Сексапільні фото з Парижа та дорогих курортів, зроблені в перший рік війни, коштували посади колишній пресофіцерці Держприкордонслужби Іванні Плантовській. Кожен з нас має право на особисте життя, але не варто хвалитися тим, чого інші позбавлені у важкий для країни час.