22 листопада
Завантажити ще

«Вагнер» у Білорусі: як Лукашенко та Путін хочуть його використати

«Вагнер» у Білорусі: як Лукашенко та Путін хочуть його використати
Фото: REUTERS

Російська та білоруська влада продовжує нагнітати обстановку із перебуванням у Білорусі великої групи бойовиків ПВК «Вагнер ». Але чи їм це вдається?

Лукашенко та Путін погрожують Польщі

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко під час свого візиту до Росії заявив, що "вагнерівці" хочуть "йти на Варшаву". "Можливо, і не варто було б говорити, але скажу. Нас почали напружувати "вагнерівці": "Хочеться на Захід. Дозвольте нам”. Кажу: "Вам навіщо на Захід?" Відповідають: "Ну, сходити на екскурсію до Варшави, Жешува", - розповів Лукашенко Путіну. За словами Лукашенка, найманці хочуть "відвідати" Польщу, тому що ця країна допомагає забезпечувати Україну зброєю.

Проте на Заході ці погрози не мають своєї дії. Американський інститут вивчення війни (ISW) вважає їх просто посиленням інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) Москви та Мінська щодо Заходу.

Загрози для Польщі та України немає

- Немає жодних ознак того, що бойовики "Вагнера" ​​у Білорусі мають важке озброєння, необхідне для серйозного наступу на Україну чи Польщу. Умовою угоди «Путіна – Лукашенка – Пригожина», яка поклала край збройному повстанню, була передача "Вагнером" такої зброї міністерству оборони РФ, - вважають у ISW.

В інституті зазначили, що фото головної бази "Вагнера" ​​у Білорусі вказує на те, що транспортні засоби, припарковані на території бази та навколо неї, це переважно сотні легкових автомобілів, невеликих вантажівок та приблизно 35 напівпричепів. "Сили "Вагнера" ​​в Білорусі не становитимуть воєнної загрози для Польщі чи України, доки вони не будуть переозброєні механізованою технікою", - зазначили в ISW.

Директор ризького Центру передового досвіду стратегічних комунікацій НАТО Яніс Сартс після цих повідомлень прокоментував, що Путін готує ескалацію ситуації через двох своїх посередників – Лукашенка та "Вагнер". Малоймовірно, що існує ризик воєнного нападу. Найімовірнішим сценарієм є якась диверсія чи саботаж.

Західна преса

Reuters:

- Польща на початку цього місяця почала перекидати понад 1000 військовослужбовців на схід країни на тлі зростаючого занепокоєння тим, що бойовики «Вагнера» у Білорусі можуть призвести до посилення напруженості на її кордоні. Міністерство оборони Польщі заявило, що кордони країни у безпеці та що країна готова до «різних сценаріїв розвитку ситуації».

Bnn-news:

- Міноборони Латвії заявило, що присутність групи «Вагнера» у Білорусі не становить прямої загрози. У міністерстві наголошують, що Латвія та її союзники уважно спостерігають за присутністю російської ПВК «Вагнер» у Білорусі. Є розвідувальна інформація про пересування цієї групи, переміщення її устаткування та зброї. «Ця ситуація не становить прямих загроз для Латвії», - йдеться у заяві міністерства.

Republic world:

- Вірний союзник президента Росії Володимира Путіна білоруський лідер Олександр Лукашенко у неділю попередив сусідню Польщу, що тіньове воєнізоване угрупування найманців «Вагнера», яке підтримує Кремль, хоче розгорнути тотальну атаку на сусідню з Мінськом територію - Польщу. Розташований лише за 45 миль від кордону з Україною, аеропорт «Жешув» став головними воротами для потоку важкої західної зброї та військової допомоги для українських збройних сил.