Завантажити ще

Українські військові експерти про колонку Бена Воллеса: Щодо загальної мобілізації він має рацію

Українські військові експерти про колонку Бена Воллеса: Щодо загальної мобілізації він має рацію
Фото: twitter.com/BWallaceMP

Українські військові експерти розібрали для KP.UA авторську колонку Бена Воллеса «Україна перемагає. Давайте закінчимо роботу» у виданні The Telegraph. У ній ексміністр оборони Великобританії дав оцінку війні в Україні та поради українському керівництву якнайшвидше вигнати агресора зі своєї землі.

Без зброї – але наступаємо

Бен Воллес:

«Контрнаступ України успішний. Повільно, але вірно українські збройні сили проривають російські позиції. Іноді двір за двором, іноді село за селом, Україна має імпульс та рухається вперед. Чоловіки та жінки української армії ще раз доводять нам у НАТО, наскільки ми їх недооцінили».

Ігор Романенко, ексзаступник голови Генштабу України:

- Справді, на Заході є різні точки зору: хтось вважає наш наступ вдалим, хтось – не зовсім. Виходячи з військової доктрини західних країн, наш контрнаступ йде без потрібного забезпечення зброєю з боку союзників. І навіть при цьому наступ можна вважати успішним – нам не дають достатньо зброї, але ми продовжуємо наступати. Теоретично подібний наступ повинен мати тотальну перевагу в повітрі, танках, гарматах тощо. З цієї точки зору, ми не отримуємо багато необхідного, а Росія має переваги в ракетах, снарядах, живій силі тощо. Але й у нас є ще резерви, які можна буде ввести в бій, плюс західне новітнє озброєння. Це дасть змогу пробити другу та третю лінію оборони супротивника.

На Заході ніхто офіційно не говорить про втому від України

Бен Воллес:

«Коли надія поєднується із правильним обладнанням, Україну вже не зупинити. Наш обов'язок – підтримувати цю надію та підкріплювати її фінансуванням та обладнанням, доки робота не буде завершена. Ось чому британські протитанкові ракети NLAW були такі важливі. Вони показали, що російську бронетехніку можна зупинити.

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Йдеться не лише про втому Заходу, а й Росії. Вона також не може так довго тримати такий наступальний темп. А «втома» Заходу означатиме загибель тисячі людей, коли Росія побачить, що можна безкарно обстрілювати наші міста та вбивати мирних людей. А це, у свою чергу, відкриє вікно можливостей для інших диктаторських режимів, з якими демократичному світу буде вже важко впоратися. А у світі це зруйнує систему колективної безпеки. Тому про втому Заходу зараз ніхто не говорить з офіційної влади.

Російська армія – деградує

Бен Воллес:

«Ми маємо шанс допомогти закінчити це. Російська армія тріщить. Україна опанувала нову тактику подолання жахливих мінних полів, а удари Storm Shadow руйнують російські штаби. Ми є свідками початку битви за Крим».

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Російська армія зараз справді деградує. Вона не була готова до такої затяжної та завзятої війни. Як казала шалена російська пропагандистка Симонян: «за два дні візьмемо Україну». А вже минуло півтора року. Російська армія деградує на всіх напрямках: постачання боєприпасів, логістика, паливо. Найпростіший приклад – зараз Росія вводить у бій свою 25-ю армію, яка укомплектована лише на 80%, а за кількістю техніки ще менше. І озброєна вона ще зброєю радянських часів. І це ще не кажучи про низьку моральну мотивацію.

Допомагають лише сильним

Бен Воллес:

«Путін відчайдушно чіпляється за дві останні речі, які можуть його врятувати: час та розкол міжнародної спільноти. Велика Британія може щось зробити в обох випадках. Ми повинні допомогти Україні зберегти набраний темп – а для цього буде потрібно більше боєприпасів, систем ATACMS та Storm Shadows. І найкращий спосіб зберегти єдність міжнародної спільноти – це демонстрація успіху».

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

– Теоретично втома Заходу від України можлива. Наприклад, коли розпочнеться військова конфронтація навколо Тайваню з Китаєм. Тоді Захід може відволіктися від України. Але щоб виключити таку ймовірність, ми самі повинні ставати сильнішими, розвивати свій ВПК. Тому що допомагають сильним і тим, хто може й хоче захищати себе. Якщо Україна сама по собі буде сильною, то значно знизиться небезпека, що нам перестануть допомагати. Через рік – президентські вибори США, на яких знову може перемогти Трамп. Тому нам потрібно пришвидшеними темпами розвивати свій ВПК.

Не можуть одні воювати в окопах, а інші – у ресторанах

Бен Воллес:

«Середній вік солдатів на фронті – за 40. Я розумію прагнення президента Зеленського зберегти молодь для майбутнього, але факт у тому, що Росія також таємно мобілізує всю країну. Путін знає, що пауза дасть йому час для створення нової армії. Отже, як це зробила Великобританія у 1939 та 1941 роках (мобілізувала всіх військовозобов'язаних. – Ред.), можливо, настав час переоцінити масштаби української мобілізації у бік її збільшення».

Ігор Романенко, ексзаступник голови Генштабу України:

- Тут він має рацію повністю. Кожен громадянин має взяти участь у захисті своєї країни. Чоловіче населення з 18 до 60 років – стріляти чи копати окопи, жіноче – за військовими спеціальностями. І треба досягти цього. А то одні воюють на фронті в окопах, а інші – у спортзалах та ресторанах.