22 листопада
Завантажити ще

Бюджет Росії-2024: усі гроші – на війну, медицина з освітою зачекають

Бюджет Росії-2024: усі гроші – на війну, медицина з освітою зачекають
Фото: focus.ua

Днями в Росії було затверджено бюджет на 2024 рік. І це не хвилювало б нас взагалі, якби у витрати не було внесено колосальних цифр на війну. З Україною (або, як вважають у тій же Росії – з НАТО та колективним Заходом, оскільки не можуть усвідомити, що "другій армії світу" втирає ніс армія «молодшого брата»). І тут цікаво заглянути в цей документ хоча б на мить, щоб переконатися: ми правильно трактуємо ці цифри у трильйони рублів, які підуть на спробу знищити нас та нашу країну.

Оборона… на території України

Верстаючи торішній бюджет, російська влада поставила до графи найбільших видатків соціальну політику (25,3% бюджетних витрат).

На 2024-й заплановано засунути "соціалку" подалі і віддати 40% на «оборону»: 2023-го на неї виділили у півтора рази менше, ніж на "соціалку", як і на «національну оборону». Економіку цього року поставили на четверте місце за видатками бюджету, а освіта та охорона здоров'я - там, десь за обрієм. Для порівняння: якщо на «соціальну політику» пішло 7,3 трильйони рублів, то на охорону здоров'я – 1,4 трильйони.

Тобто Росія дала зрозуміти, що скоріше готова виплачувати допомогу за своїх поранених в Україні вояк, ніж витрачати гроші на їхнє лікування. І платити вдовам білими "ладами". Відмінний соціальний бюджет, як казав тоді Путін.

На 2024 рік соціальні витрати вирішено урізати, поставивши, як уже було сказано, на перше місце «оборонку», зате збільшили видаткові статті на військові пенсії, протезування військових інвалідів та збільшення зарплат співробітників ядерного сектору, зокрема, спеціалістам з ядерної зброї. І це вже дзвіночок.

А ось дзвін дзвонить «громадянам, які втратили житло і майно першої необхідності»: їм додали майже 20 мільярдів рублів, а в наступні роки планують збільшити цю суму вдвічі. Це означає, що уряд РФ щось знає, але громадянам не говорить? Особливо жителям Білгородської, Воронезької, Курської областей, окупованих українських регіонів, Криму… Передбачається, що втрати майна та житла зростуть – цікаво, чому ж?

Не забуватимемо і про те, що в березні, можливо, росіяни знову переобиратимуть когось собі у президенти. Тож у "соціалку" заклали якісь передвиборчі «плюшки».

До речі, ось деякі з них. На 2024 рік у скарбницю буде закладено 134,8 млрд рублів на допомогу «корінним народам РФ»: Туві – 19,3 млрд, Дагестану – 69,2 млрд, Інгушетії – 11,6 млрд, Чечні – 34,7 млрд.

І зазвичай має місце «закрита частина бюджету РФ» - 27% (приблизно 9 трлн рублів). Куди вони підуть? Запитання.

Не вистачить грошей – залізуть у заначку ФНБ

Тепер про війну. На «оборонку» виділять майже 40% бюджету (разом із видатками на фінансування силових структур). Якщо порівняти із бюджетом-2023, то це більше на 70%.

У цифрах це виглядає так: всього видатків на «національну оборону» - 10 трлн 775 млрд рублів (це трохи більше 112,7 млрд доларів). За день на війну з Україною Росія витрачає близько 300 млн доларів. І за період із січня по червень 2023 року витратила більше, ніж планувала на весь рік. І не лише не оборону, а й взагалі на все, що змушує засумніватися у профпридатності російських економістів, фінансистів, аналітиків.

Витратить і цього разу. А хто ж потім фінансуватиме «захист Росії» від «злих українців», які планували напасти одразу із шести місць, а також виплати за вбитих «героїв СВО»? Будь ласка – Фонд національного добробуту, створений у "жирні" нафтогазові «...десяті» роки. Через провальний дефіцит держбюджету руку туди запускали не раз. Запустять і наступного року - бюджет затверджено дефіцитний, витрат більше, ніж доходів. Планується вибрати звідти щонайменше половину.

Куди йтиме оборонний бюджет? Або на закупівлю озброєння і техніку, або на розширення можливостей військово-промислового комплексу, або і на те, і на те. Тобто заводи з випуску снарядів, танків, дронів, ракет працюватимуть уже не в чотири, а в п'ять змін, виробляючи смертоносну для України продукцію.

Позичити у народу 4 трильйони

Водночас у російській Думі свято вірять у зростання доходів наступного року. Причому наголос зроблено не на нафтогазові доходи (їм відведено навряд чи третину надходжень до скарбниці), а саме на «не нафтогазові» - збільшити продаж у хімічній галузі (добрива), металів та металопродукції, сільгосппродукції (насамперед пшениці – явно розраховують продати те, що вродило на окупованих українських теренах).

Оптимістичні прогнози, на яких будується річний бюджет РФ, - це саме прогнози, а не сувора аналітика. Останнім часом точність цих прогнозів настільки невисока, що, як ми вже говорили, Росія примудрилася витратити річний бюджет за пів року, дякуючи її економістам, які не прорахували ні реальний курс рубля, ні рівень його девальвації, ні інфляцію.

Крім податків (а податкова політика в РФ посилюється так, що "лихі" 90-ті вже здаються срібним століттям російського бізнесу) і спустошення схованок ФНБ, влада Росії планує позичити у народу, продаючи облігації федеральної позики. Вважали, що це принесе близько 4 трлн рублів бюджет і нове зростання державного боргу Російської Федерації, який треба обслуговувати і зрештою повертати. Попередили, що таку суму навряд чи потягне Центробанк. Схоже, це єдиний прогноз, який точно здійсниться – не потягне.

Також зараз активно пресують бізнес у «нових регіонах», викачуючи з нього всі можливі податки та збираючи мита. Та й взагалі, законодавці вважають, що непогано б усім цим «народним республікам» самим себе забезпечувати та платити гроші до держбюджету РФ, а не тягнути з нього по 85-95% до свого бюджету. Очевидно, на Чечню вже не вистачає.

Заберуть у медицини – додадуть космонавтам

Військовий бюджет (а новий російський бюджет саме військовий) не врятував свого часу СРСР, який в останній рік свого існування заклав майже 30% на військові цілі, після чого тихо та мирно розпався. 2024-го він не врятує і Росію, яка, схоже, покаже світові нові рекорди "ненавчання". Незважаючи на запевнення депутатів Думи, що бюджет на освіту та медицину збільшено, насправді він скорочений – через реальну інфляцію, яку вперто не визнає Центробанк.

Майже вдвічі скорочені витрати на розвиток дитячої медицини, на 20% - розвиток первинної медичної допомоги (дадуть майже 8 млрд рублів, на Дагестан і то більше виділено), на федеральні проєкти по боротьбі з онкозахворюваннями дадуть на 8% менше, ніж у 2023 -М.

Зате на фінансування державних ЗМІ рукою, що не здригнулася, відписали 121 млрд рублів. На підтримку Центру підготовки космонавтів (за ініціативою депутата Держдуми Валентини Терешкової) спрямують 5 млрд рублів. На 1,5 млрд рублів збільшать фінансування фонду "Сколково".

Що зрештою?

Резюмуючи основні статті нового бюджету, зробимо висновок: Росія має намір воювати всупереч зниженню рівня життя її ж громадян. Напередодні заходу «Вибори» чиновники не втомлюватимуть народ негативом, а запропонують йому «теплу ванну» з обіцянок, запевнень, присяг, красивих цифр і графіків, що "летять" вгору. Нічого спільного із реальністю усі ці слова та графіки не матимуть уже до літа, а може, й раніше, коли бюджет вибереться до копійки і в скарбничці з'явиться дно. Росія вперто не бажає визнавати свого падіння у всіх сферах, і ніякі космонавти-депутати вже не зможуть його зупинити.