Завантажити ще

Підсумки саміту БРІКС: нездійснені мрії Путіна, «підсолоджені» пельменями з осетриною

Підсумки саміту БРІКС: нездійснені мрії Путіна, «підсолоджені» пельменями з осетриною
Фото: azertag.az

У Казані завершився 16-й саміт БРІКС. Його учасники ухвалили підсумкову декларацію, де йдеться про національні позиції країн - учасниць БРІКС. Чи можна її зарахувати до активу російського диктатора Володимира Путіна, чи ні – у матеріалі Коротко про.

Для боротьби з доларами потрібні... долари

Головною метою саміту було бажання його учасників продемонструвати економічну міць групи, а також розширити коаліцію, яка, як сподіваються Москва та Пекін, допоможе сформувати новий світовий порядок, де не домінуватиме Захід.

На саміті обговорювалася альтернативна долару валюта, торгівля зерном та інші економічні питання. Президент РФ Володимир Путін під час свого виступу пояснив, що країнам-учасникам слід було б об'єднатися та створити спеціальну інвестиційну платформу та "зернову біржу" для торгівлі сільгосппродукцією. У саміті брали участь представники "Нового банку розвитку", який пропонує запровадити альтернативну грошову одиницю.

До речі, у цьому питанні на саміті БРІКС не обійшлося без конфузу. Після всіх розмов про створення нової валюти та «дедоларизацію» (виклик глобальному домінуванню долара США) сайт саміту нагадував відвідувачам, що їм варто взяти з собою готівку, оскільки Mastercard і Visa не працюють у Росії. І що… «тільки готівкові долари США чи євро можуть бути вільно обмінені на готівку в більшості банків Росії».

Фіаско Путіна

За результатами саміту було підписано Казанську декларацію країн БРІКС «Зміцнення багатосторонності для справедливого глобального розвитку та безпеки» зі 134 пунктів. Одним із них була ситуація в Україні та ставлення БРІКС до конфлікту в нашій країні.

І тут експерти єдині у своїх висновках – Путіну не вдалося нав'язати країнам БРІКС свою антиукраїнську позицію.

«Ми нагадуємо про національні позиції щодо ситуації в Україні та навколо неї, позначені на відповідних форумах, включаючи Радбез та Генасамблею ООН. Ми наголошуємо, що всі держави мають діяти відповідно до цілей та принципів Статуту ООН (яка засудила російську агресію в Україні. – Ред.) у всій їх повноті та взаємопов'язаності», - йдеться у підсумковій декларації.

В українському МЗС заявили, що Росія не змогла нав'язати своє бачення світового порядку країнам БРІКС під час саміту у Казані. "Вважаємо, що цей текст фактично свідчить, що Росії не вдалося "експортувати" учасникам саміту БРІКС свої неоімперіалістичні погляди на зміну світового правопорядку та глобальної архітектури безпеки через агресію проти України. Спроби Москви нав'язати уявлення про нібито альтернативну позицію так званого Глобального Півдня "з приводу російської агресії проти України зазнали чергового фіаско", – йдеться у коментарі українського зовнішньополітичного відомства.

Загалом українське МЗС зазначає, що підсумкова декларація продемонструвала відсутність єдиної позиції БРІКС щодо агресії РФ проти України. Сам саміт показав, що світова більшість залишається на боці України у прагненні гарантувати справедливий мир.

Розкол у БРІКС

А Служба зовнішньої розвідки України повідомила, що саміт БРІКС не призведе до схвалення міжнародним співтовариством альтернативної системи міжнародного врегулювання, яку так прагне створити Росія. Оскільки Індія, Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Бразилія та Південна Африка виступили проти перетворення БРІКС на антиамериканську коаліцію.

Усередині БРІКС справді є серйозні розбіжності з цього питання. З одного боку - це Китай, Іран та Росія, що представляють групу в рамках БРІКС, яка різною мірою бореться з американськими санкціями та побічно протистоїть США по всьому світу.

З іншого боку – такі країни, як Єгипет, який є провідним одержувачем американської військової допомоги, або ОАЕ, що розміщує на своїй території американські військові бази.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) також дійшов висновку, що ухвалення Казанської декларації продемонструвало, що Росія не заручилася міжнародною підтримкою. Адже у декларації наголошується, що всі підписанти мають діяти відповідно до принципів Статуту ООН - включаючи положення про повагу до територіальної цілісності - і що держави БРІКС вітають "відповідні" пропозиції посередництва, спрямовані на забезпечення мирного врегулювання війни шляхом діалогу та дипломатії.

До речі

А на десерт - пиріг із морозивом

Хоча учасники саміту і не виправдали всіх очікувань російського диктатора, пригощали їх із розмахом. Після завершення офіційних заходів лідери країн БРІКС вирушили на вечерю. Там їх пригощали пельменями з осетриною, варениками з грибами, томленою гомілкою ягняти і овочевою лазаньєю. Також кожному окремо пропонувався традиційний татарський коржик кистибий з картоплею. На десерт можна вибрати яблучний пиріг із ванільним морозивом або шоколадний торт. З напоїв - рислінг та червоне вино "Ріваж" із російських виноробень.

Меню прощальної вечері – коротке, але насичене. Фото: тг AZfront

Меню прощальної вечері – коротке, але насичене. Фото: тг AZfront

Думка експерта

Олег Саакян, експерт-міжнародник:

- Путіну не вдався його задум створити новий антизахідний блок і налаштувати країни БРІКС проти України. Весь порядок денний саміту формувався Китаєм і був спрямований на створення альтернативного фінансового контуру захисту Китаю від можливих західних санкцій у майбутньому у разі загострення у регіоні. Саме цей пункт був найкраще виписаний у підсумковому комюніке.

Щодо України, то за тим же фінальним документом видно, що країни - члени БРІКС абсолютно не мають узгодженості. Тобто Росії не вдалося перетягнути їх на свій бік. Єдина вигода Путіна в тому, що він тимчасово показав, що Росія нібито не перебуває у міжнародній ізоляції.

Що пишуть західні ЗМІ

BBC:

- Готовність лідерів цих країн приїхати до Росії та потиснути руку Путіну показує, що незаконне вторгнення Москви до України для більшості представників Глобального Півдня - це черговий регіональний конфлікт, а не екзистенційна загроза світовому порядку, яким його бачать у Вашингтоні та європейських столицях.

Aljazeera:

- Саміт має показати Заходу: він не ізолював президента Путіна від світу, і Кремль і далі має можливість зустрічатися з будь-ким і робити що завгодно.