21 листопада
Завантажити ще

Не лише перемога Трампа чи Гарріс: чого чекати від виборів до Конгресу США

Не лише перемога Трампа чи Гарріс: чого чекати від виборів до Конгресу США
Фото: wikipedia.org

Одночасно з виборами президента в Америці відбудуться вибори до парламенту – Конгресу США. І вони будуть такими ж важливими, як і вибори глави держави.

Від того, хто переможе на них – демократи чи республіканці, залежатиме політика майбутнього президента. Якщо президент і більшість у Конгресі будуть з однієї партії, це розв'яже їм руки для єдиновладного формування внутрішньої та зовнішньої політики. Але такого за понад 50 останніх років в історії США не було. Як правило, на виборах перемагає президент від однієї партії, а в Конгресі отримують більшість представники іншої. Таким чином, формується своєрідний баланс між президентом і парламентом, щоб влада не зосереджувалася в руках однієї сили. Про тонкощі та специфіку виборів до Конгресу США – у матеріалі Коротко про.

Розклад сил у Конгресі може змінитися

Одночасно із президентськими виборами у США відбудуться і вибори обох палат Конгресу. Нижня - Палата представників, до якої обираються конгресмени від невеликих округів у кожному штаті. Верхня палата - це Сенат, в якому працюють по два представники від кожного штату. Палату представників переоберуть повністю, Сенат оновиться на третину.

Наразі Палату представників США контролюють республіканці, де мають 222 місця проти 212 демократів. У Сенаті все навпаки. Демократи лідирують зі своїм 51 голосом зі 100.

Але прогнози на ці вибори говорять про те, що картина може змінитись на 180 градусів. Демократична партія має шанси повернути собі більшість у Палаті представників, а в Сенаті, навпаки, перевагу можуть отримати республіканці.

Чим важливі вибори до Конгресу

Результат цих перегонів визначить розстановку сил у Конгресі, вплине на законодавчий порядок денний, включаючи такі важливі питання, як охорона здоров'я, економічна політика, боротьба зі зміною клімату та імміграційна реформа. Ну і, звісно ж, визначить зовнішню політику США. Від того, яка партія виграє Палату представників, може залежати, чи доведеться новому президентові вдаватися до виконавчих дій, щоб уникнути ступору на Капітолійському пагорбі та втілити свої передвиборчі обіцянки. Загалом практичний ефект присутності різних партій у Білому домі та Конгресі означатиме, що політики шукатимуть компроміс.

- Вибори до Конгресу США зараз важливі як ніколи. Сенат, за прогнозами, буде, найімовірніше, за республіканцями, - вважає керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок. - А от якщо вони ще отримають контроль над Палатою представників (а цього виключити не можна), то плюс президент-республіканець – це прямий шлях узурпації влади Дональдом Трампом. Це йому відкриває буквально безмежні перспективи. Така собі американська монобільшість. Але тоді про демократію в Америці можна буде забути. Недарма республіканці проштовхують так званий «Проєкт 2025», згідно з яким усі (!) федеральні органи виконавчої влади у США мають бути прямо підпорядковані лише президенту. Якщо ж переможе Камала Гарріс і демократи збережуть свій вплив у Палаті представників, то ситуація залишиться на нинішньому рівні.

Чому триває боротьба за обидві палати Конгресу

Перехід до контролю однієї з партій над Палатою представників у Конгресі означає, що вона зможе контролювати, за який закон голосують, та використовувати свої слідчі повноваження для розслідування справ проти опонентів. Та партія, яка матиме більшість у багатьох комітетах і підкомітетах Палати представників, зможе контролювати бюджети та політику. У кожному комітеті представник такої партії займе місце голови, а партія отримає більшість членів комітетів та найме більше співробітників.

Наприклад, партія більшості контролює впливовий Комітет із процедурних питань Палати представників, надаючи йому можливість впливати на те, які пропозиції виносяться на голосування та які поправки до запропонованих законопроєктів дозволені для обговорення у залі Палати.

Партія більшості обирає спікера чи лідера Палати представників. Спікер традиційно мав значний вплив, особливо коли його партія виступала єдиним фронтом. А та партія, яка контролюватиме Сенат, отримує контроль над судовою владою.

Чого чекати Україні

В обох палатах Конгресу залишається багато прихильників допомоги Україні, але домовлятися про ухвалення спільних законопроєктів стане дедалі важче. Як пише Washington Post, з огляду на те, що республіканці мають високі шанси повернути собі контроль над Сенатом, а результат президентських перегонів залишається непередбачуваним, велика ймовірність, що Конгрес буде розділений навпіл між демократами та республіканцями.

А "розділений" Конгрес, коли різні палати контролюються різними партіями, для України може мати різне значення. З одного боку, це ризикує гальмувати виділення таких пакетів допомоги. Достатньо згадати, що саме Палата представників протягом пів року 2024 року блокувала виділення допомоги Україні. Рішення було ухвалено лише у квітні 2024 року, коли було надано підтримку у 61 млрд доларів.

З іншого боку, особливо у разі перемоги Трампа, наявність підконтрольної демократам палати Конгресу може бути своєрідним запобіжником від надто різких зовнішньополітичних маневрів республіканця.

- Вибори до Конгресу не менш важливі за вибори президента США. Тому що знову може виникнути ситуація розділеного уряду (divided government). Білий дім (президент. – Ред.) належить одній партії, а Капітолій, тобто частина Конгресу, – контролюється іншою, – пояснює керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. - Ми пам'ятаємо, до чого це призводить, коли Палата представників на пів року заблокувала ухвалення допомоги Україні. Вже є прогнози, що Камала Гарріс виграє президентські вибори, але у верхній палаті Конгресу – Сенаті - буде більшість за республіканцями. А якщо демократи ще програють вибори до Палати представників, то їй буде дуже важко просувати свою політику.

Довідка Коротко про

Конгрес США: чим відрізняється Палата представників від Сенату

Конгрес США складається з двох палат – Сенату та Палати представників. Вони є рівноправними партнерами у законодавчому процесі. Участь та взаєморозуміння обох палат необхідні для успішної роботи Конгресу. Конституція наділяє кожну палату особливими, унікальними повноваженнями.

Так, Сенат ратифікує міжнародні договори і угоди та затверджує призначення президентом посадових осіб виконавчої влади. А Палата представників ініціює розгляд законів, пов'язаних із надходженням державних доходів.

Сенат налічує 100 сенаторів, по два від кожного штату. Сенатори обираються на шість років, причому вибори відбуваються кожні два роки для третини сенаторів.

Палата представників складається з 435 осіб, кількість яких від кожного штату пропорційна його населенню. Члени Палати представників обираються на два роки, і всі 435 місць підлягають переобранню кожні два роки.

У разі Сенату є цікавий нюанс: якщо кількість демократів та республіканців однакова, то вирішальний голос має віцепрезидент США, який головує в Сенаті.