21 листопада
Завантажити ще

Політолог Ігор Рейтерович: чому переміг Трамп і який план йому має запропонувати Зеленський

Політолог Ігор Рейтерович: чому переміг Трамп і який план йому має запропонувати Зеленський
Фото: Getty Images

Хто буде 47-м президентом США – вже відомо. А ось що залишається невизначеним, то це те, яку зовнішню політику буде реалізовувати Дональд Трамп. З огляду на його передвиборчі заяви, світ чекають непрості трансформації. Стосовно війни в Україні також слід очікувати нових пропозицій, які можуть бути неоднозначно сприйняті в нашій країні та світі. До чого всім слід готуватись, Коротко про розповів політолог, керівник політико-правових програм ГО «Український Центр суспільного розвитку» Ігор Рейтерович.

Трамп переміг, тому що пропонує прості відповіді на складні питання

Ігор Рейтерович. Фото: ФБ

Ігор Рейтерович. Фото: ФБ

- Сталося те, чого багато хто в Україні та й у світі побоювався – переміг Трамп. Чи дійсно є чого остерігатися світу та Україні?

- Тут не потрібно все сприймати виключно в чорно-білих тонах. Так, Трамп вже наговорив багато чого, що викликало занепокоєння в світі та Україні. Але не факт, що все так і буде. В реальності можуть бути як позитивні, так і негативні сценарії. Але спочатку потрібно дочекатися, по-перше, офіційної інавгурації, а по-друге - коли і яку він представить команду. Саме від Державного секретаря, міністра оборони і міністра фінансів буде багато чого залежати.
Тоді можна прогнозувати, які плани вони будуть пропонувати щодо завершення російсько-української війни. Зрозуміло, що для Трампа це буде одним з пріоритетів. Але, знову ж таки, варіанти її закінчення можуть бути як гарні для нас, так і не дуже.

Зараз ключове завдання України – це представити Трампу своє бачення, яке буде співпадати як з національними інтересами Україна, так і Сполучених Штатів Америки за президентства Дональда Трампа. У нас поки на це є час, і до його інавгурації цим можна скористатися.

- Чому він переміг, хто його підтримав і які його ідеї їм імпонують?

- По-перше, за нього проголосували ті, хто втомився від демократів. Плюс він обіцяв дуже багато простих рішень в важливих питаннях, і це знайшло підтримку у тих верствах населення, які вважали себе "забутими" та "занедбаними". І вони проголосували за Трампа.

- А чому програла Камала Гарріс?

- Тому що їй було найскладніше. Вона, так би мовити, з коліс включилася в кампанію. І хоча вона проводила її дуже технологічно, але не мала достатнього запасу харизми і була пов'язана з Байденом. Це зіграло вирішальну роль. Якраз ця спадковість пішла її не в «плюс», а в «мінус».

- А чи зіграла Україна роль на виборах президент США, як би нам це хотілося?

- Ми грали певну роль, але далеко не ключову. Тому що американці голосували в першу чергу за Трампа, як за президента, який вирішить нагальні внутрішні питання – мігранти, інфляція, заробітні плати.

У монобільшості є свій позитив

- Зараз у Росії вже не приховують своєї радості з приводу перемоги Трампа. Мєдвєдєв вже заявив, мовляв, Москва очікує, що Трамп припинить надавати допомогу Україні. Є така загроза?

- Росіяни, звичайно, можуть радіти перемозі Трампа, але далеко не факт, що це буде так, як вони сподіваються. Через його непередбачуваність все може бути зовсім навпаки, не так, як очікують у Кремлі.

- Зеленський одним з перших привітав Трампа з перемогою. Як тепер Києву потрібно буде налагоджувати зв'язок з Трампом? Виконувати всі його побажання чи як?

- Треба нормально з ним спілкуватися через ті канали спілкування, які, власне, є і які будуть створені. Налагоджувати взаємовідносини і досягати спільної позиції з приводу тих питань, які для нас є актуальними. Можливості і механізми для цього є.

- Вже відомо, що республіканці мають більшість в Сенаті. Попередні підрахунки свідчать, що вони також можуть отримати більшість в Палаті представників. Таким чином, Трамп отримає монобільшість в американській владі. Чим це загрожує?

- З одного боку, тут є позитив, бо всі рішення тепер будуть ухвалюватись швидко. Але є й негатив, коли можуть бути ухвалені рішення, сумнівні з погляду забезпечення якихось національних інтересів США. Але в американській системі достатньо є механізмів стримування та противаг, які не дозволять узурпувати владу і викривити її до неможливості. Тому прямої загрози тут немає.

Трамп хоче, щоб ні Україна, а ні Росія не відчували себе переможеними

- Однак ця монобільшість розв'яже Трампу руки відносно України. Він активно просуває свій так званий «мирний» план, ключовий пункт якого – це відмова України від окупованих територій в обмін на мир. Наскільки це небезпечно для нас?

- Те, про що сказав майбутній віцепрезидент Джей Венс, - це ще не план Трампа. Ми не знаємо, який є його план, тому що він сам не озвучував його конкретно. Тому все, що є на сьогодні - це не більше ніж сценарії, які можуть ще не раз мінятися. Але вони точно не будуть передбачати відмову України від окупованих територій. Ніхто ці території російськими ніколи не визнає. Це прекрасно розуміють в адміністрації Трампа. Далі можуть бути вже деталі, але ці деталі вони в процесі перемовин будуть визначатися.

- Дійсно, Київ ніколи не признає відмов від територій офіційно. Але формально він може піти на якісь поступки Росії під тиском Трампа.

- Це питання із сфери футурології. Може бути, а може не бути. Ми на сьогодні маємо сценарії, які компромісні в розумінні Трампа. Тобто вони передбачають, що ні Росія, ні Україна не буде вважати себе переможцем. Які вони будуть в деталях, ми дізнаємося тоді, коли Трамп і представник його адміністрації - Державний секретар озвучать цей сценарій. Тому нам треба трохи почекати.

- Але зараз вже точно відомо, що Трамп хоче посадити Київ за стіл переговорів із Путіним.

- Нас хочуть посадити за стіл перемовин багато країн – Китай, Індія Бразилія, Туреччина, Угорщина… Поки – безрезультатно.

- А якщо ми на це не погодимося, яка буде реакція нового американського президента?

- Наразі - невідомо. Може бути погана реакція. А може, ми зможемо його переконати, що перемовини зараз не на часі, а треба спочатку вигнати росіян з території України. Відповіді на це питання немає. Це залежить від того, як почнуться ці перемовини і як вони будуть вестися.

План перемоги Зеленського перепишуть під Трампа

- Зараз є така інформація, що український напрямок в команді Трампа буде курувати віцепрезидент Джей Венс, який дуже критично настроєний проти України. Про що це свідчить?

- Я вперше чую про таку інформацію. Наскільки мені відомо, за український напрямок там будуть відповідати інші люди. А Венс, якщо і буде там грати якусь роль, то його будуть використовувати більше для того, щоб зливати якісь найбільш абсурдні плани, а потім дивитися на реакцію на них і робити певні висновки. Є сенс впроваджувати їх чи немає. Ми наразі поки не знаємо, хто в нього буде Державним секретарем, там є різні кандидатури. Майкл Помпео, наприклад, є прихильником України.

- Чи прийме Трамп План перемоги Зеленського, адже він був розроблений під Джо Байдена?

- Ні, звичайно, це буде новий план, і він буде переформатований і презентований новому президенту Сполучених Штатів.

- Які політичні сили посиляться в Україні після перемоги Трампа?

- Сумнівно, що якісь політичні сили зможуть на цьому собі заробити додаткові дивіденди. Можливо, на рівні особистого спілкування між нашими політиками і республіканцями. Але прямо таких протрампістських сил в Україні немає.

- Хто може бути послом України в США? Адже республіканці невдоволені нинішнім послом Оксаною Маркаровою.

- Зрозуміло, що будуть підбирати людину, яка сприйматися республіканцями достатньо позитивно. Можливо, це буде кандидат з якимись консервативними поглядами. Про це зарано зараз говорити. І не слід забувати, що до січня 2025 року, коли буде інавгурація Трампа, повноправним президентом залишатиметься Джо Байден. Про це теж не можна забувати, і Києву треба за ці три місяці використати всі свої можливості для впливу на Білий дім.