З 1 грудня українців бронюватимуть від мобілізації лише через портал (а не застосунок) «Дія». Скористатися цією послугою зможуть ті компанії, які підтвердять свою критичну потребу в економіці України. При цьому підтвердження проходитиме за новими правилами, встановленими з 15 листопада цього року.
Ні. Як повідомив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, бронювання працюватиме лише в електронному форматі.
Для початку критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус за новими критеріями. Це стосується всіх компаній незалежно від того, коли вони підтверджували свій статус до цього. На підтвердження надається 3 місяці – до 25 лютого 2025 року. До цього заброньовані працівники залишаються такими. Якщо підприємство втратить статус критично важливого, то й працівники з 1 березня 2025-го будуть вважатися незаброньованими.
Критерії критичності підприємств у різних територіальних громадах чи галузях економіки відповідні органи місцевого самоврядування узгоджуватимуть із Мінекономіки та Міноборони.
Обов'язковими критеріями для компаній, які хочуть набути статусу критичних, стали зарплатний критерій і відсутність заборгованості з податків і зборів.
Також з 1 грудня проводитиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям бронювання військовозобов'язаних працівників.
За старими правилами, середня зарплата на підприємстві мала бути не меншою за середню по регіону станом на четвертий квартал 2021 року. Нові правила встановлюють зарплату для критично важливих підприємств не менше ніж 2,5 «мінімалки», тобто 20 тис. грн. Але це стосується приватного бізнесу. Для держпідприємств і комунальних критерій зарплат не змінився.
Тобто заборонено бронювати тих військовозобов'язаних, у кого зарплата менша за 20 тис. грн.
За словами міністра Федорова, встановлений поріг зарплати дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової домовленості про бронювання».
У категорії « Бронювання працівників » компанія, визнана критично важливою для забезпечення потреб ЗСУ, економіки чи життєдіяльності населення, подає списки військовозобов'язаних працівників на бронювання.
Робити це може уповноважений працівник, зареєстрований на порталі за допомогою електронного підпису юридичної особи.
Після подання заяви автор отримає результат бронювання зі статусами працівників:
Заброньовані працівники можуть перевірити свій статус у додатку «Резерв+» та сформувати військово-обліковий документ на порталі «Дія».
Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов'язаних – це перелік, куди держслужбовці вносять критично важливі компанії. Компанії цього списку можуть бронювати працівників на порталі «Дія».
Так, якщо компанія визнана критично важливою, то працівників філій чи відокремлених підрозділів можна забронювати. Заяву на бронь має підписати керівник філії та керівник юридичної особи.
Як заявляла міністр економіки Юлія Свириденко, статус критичних в Україні наразі мають 19 730 підприємств. У тому числі 9500 було визначено як критичні регіонами, інші – міністерствами.
Щодо числа українців із бронею, то, за словами тієї ж Свириденко, за весь час повномасштабної війни їхня кількість коливалася на рівні 950 тис. осіб і не перевищувала цієї цифри. Інформацію про те, що статус заброньованих отримали майже 1,5 мільйона людей, Свириденко спростувала. Виявилось, що цифра збільшилася через дублювання документів про бронювання – багато компаній одночасно подавали документи і в паперовому, і в електронному вигляді (через «Дію»). Ця плутанина і неприйнятна кількість заброньованих і спонукала Кабмін з ініціативи Міноборони взятися за аудит бронювань, після якого з'явилися вищезгадані зміни та підходи до визначення статусу критичності підприємств.