Завантажити ще

Три варіанти миру від команди Трампа: що буде з окупованими територіями та членством у НАТО

Три варіанти миру від команди Трампа: що буде з окупованими територіями та членством у НАТО
Фото: facebook.com/DonaldTrump

В очікуванні інавгурації Дональда Трампа світ затаївся і не робить різких рухів.

Хто знає, яких кроків у геополітиці можна очікувати від непередбачуваного президента США та його оточення? Мабуть, найбільше це питання цікавить нас. Адже від того, як поводитиметься новий американський президент, безпосередньо залежить припинення вогню та умови мирних переговорів. Коротко про – про можливі дії 47-го президента США.

Пошуки ідеальної «формули миру»

Оточення Трампа зараз посилено намагається знайти горезвісну «формулу миру». На жаль, найреальніша (і найпростіша) з них – це відмова України від окупованих територій задля миру. Проте агентство Reuters із посиланням на власні джерела в оточенні Трампа повідомляє, що зараз є три основні пропозиції щодо миру в Україні.

Перший план – це схема Кіта Келлога, якого Дональд Трамп обрав спеціальним посланцем в питаннях війни в Україні. Вона, зокрема, передбачає заморожування війни на нинішній лінії фронту. Згідно з цим варіантом, Трамп постачатиме Києву більше американської зброї, тільки якщо ми погодимося на мирні переговори. Він також збільшить допомогу Україні, якщо від переговорів відмовиться Росія. Крім того, шлях до членства України в НАТО буде припинено.

Другий план належить віцепрезиденту Джеймсу Ді Венсу і також передбачає включати демілітаризовану зону на лініях фронту, яка буде «потужно зміцнена» для запобігання подальшим російським вторгненням. Неофіційно цей план передбачає відмову України від окупованих територій в обмін на мир.

Венс заявив, що адміністрація Трампа добиватиметься припинення війни в Україні, і попередив, що чим довше триватиме конфлікт, "тим більше він ризикує стати ядерною війною". Тому, за його словами, найкраще для усіх – це припинення війни. Однак зробити це він пропонує шляхом поступок з боку України окупованих територій. У цій схемі також міститься відмова Києву в членстві в НАТО.

Третя версія - пропозиції, висунуті Річардом Гренеллом, колишнім виконувачем обов'язків керівника розвідки США. Він виступає за створення "автономних зон" на сході України. І також припустив, що членство України в НАТО не на користь США.

Як видно, два останні плани де-факто передбачають здачу українських територій Росії. І погано те, що чимало європейських столиць теж схиляються до цього варіанту, аби лише припинити війну.

- Вже зараз очевидно, що окуповані Росією території стануть темою компромісів на переговорах, які лобіюватимуться командою Трампа. Але не в частині формального признання цих територій за Росією Україною, а в частині фактичного визнання реальної ситуації. Тобто юридично Київ це ніколи не визнає, але в рамках переговорів на це на якийсь час заплющить очі. Все залежатиме від того, як загалом розвиватиметься загальний контекст переговорів, - вважає експерт-міжнародник Олег Саакян.

Що буде з американською військовою допомогою?

Американська підтримка відіграє важливу роль у відбитті російської агресії від початку повномасштабного вторгнення. Боєприпаси, далекобійні ракети, системи протиповітряної оборони, реактивні системи залпового вогню, важке озброєння та техніка на десятки мільярдів доларів – те, що допомагає ЗСУ на полі бою. За час каденції президента Джо Байдена Україна одержала 70 пакетів військової допомоги від США на мільярди доларів.

Під час зустрічі з Дональдом Трампом у Білому домі Джо Байден зазначив, що підтримка України відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів. Тому сам Трамп може як посилити військові постачання Києву, так і суттєво скоротити їх. Але подейкують, що Дональд Трамп не радикально знижуватиме військову підтримку України, щоб не показати свою слабину перед Росією.

Зараз позиція Трампа вимальовується такою: Путін та Зеленський сідають за стіл переговорів. Якщо відмовиться Україна, їй загрожує зупинка військової допомоги. Якщо Росія - навпаки, допомогу Україні озброєнням значно посилять, як і економічний тиск на Москву, зокрема вдаривши в найболючіше місце - російські доходи від продажу нафти та газу.

Але нещодавно глава російського МЗС Сергій Лавров заявив, що нова адміністрація займає більш жорстку позицію, ніж попередня, і знову почав згадувати права російськомовних, демілітаризацію тощо. Експерт-міжнародник Тарас Загородній вважає, що «розмова з Трампом у Путіна відбулася, і була вона неприємною».

А голова ради резервістів Сухопутних військ Збройних сил України та військовий експерт Іван Тимочко впевнений, що проти можливості зупинити військову допомогу Україні грає багато чинників.

- Президент США, це, звичайно, значуща постать, але в Америці є ще й Конгрес, який не завжди згоден з президентом. Загалом вони врівноважують дії органів влади. Трамп вже зараз має багато діаметрально протилежних меседжів з цього питання, але є сувора необхідність – політика Америки на світовій арені. Це бажання бути сильним лідером, а отже, необхідно підтримувати Україну. Окрім цього, зараз у ВПК США вкладено колосальні кошти. Тому зупинити військову допомогу Україні - це означає вдарити по одному із найприбутковіших секторів американської економіки, - пояснює Тимочко.

Чого чекати в економіці

Представляючи західним союзникам «План перемоги», Володимир Зеленський, зокрема, запропонував союзникам природні ресурси України.

«В Україні зосереджено природні ресурси і, зокрема, критично важливі метали ціною на трильйони доларів США. Це уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які посилять у глобальній конкуренції або Росію та її союзників, або Україну та демократичний світ. І це можливість Сполучених Штатів та наших партнерів у G7 працювати з Україною – союзницею, яка може забезпечити на інвестиції прибуток», - сказав президент України.

Зеленський безпосередньо запропонував Сполученим Штатам разом із певними партнерами укласти спеціальну угоду про спільний захист наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання потім відповідного економічного потенціалу.

Дональду Трампу, як справжньому бізнесменові, ця пропозиція не могла не сподобатися. Видання Financial Times написало, що "Трамп був зацікавлений цим пунктом". Крім цього, Трампа зацікавило, що галузі української економіки, що залежать від китайських технологій та матеріалів, таких як телекомунікації, можуть переключитися на американських постачальників та залучити більше західних інвестицій.

Жодної України в НАТО?

У цьому питанні у Дональда Трампа та його оточення повна єдність – ніякого вступу України до НАТО! Він відкрито виступає проти вступу України до Альянсу.

"Захід розуміє, що Україна не може бути в НАТО, я також це підтримую", – заявив Трамп на прес-конференції 7 січня вже цього року. На його думку, повномасштабне вторгнення Росії почалося нібито через те, що "Байден дозволив Україні вступити до НАТО".

"Росія протягом багатьох років говорила, що ви ніколи не зможете приєднати Україну до НАТО. Це було начебто висічено на камені. Я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу", – заявив Трамп. На питання, коли саме США заперечували можливість вступу України до НАТО, він відповів: "Я вважаю, що це завжди було зрозумілим".

І, як згадувалося вище, всі три плани команди Трампа – Кіта Келлога, Джея Ді Венса та Річарда Гренелла - включають або повну, або тимчасову відмову від вступу України до Північноатлантичного блоку.

- У нас НАТО – це якийсь фетиш, наївна віра, що вони нас захистять. Але нас може захистити лише наша армія. І головне - поки що немає контролю над усіма нашими територіями, ні про який вступ мови не може бути. Крім цього, вступ України до Блоку, окрім США, можуть зірвати й інші країни, наприклад Німеччина, Угорщина, Словаччина. Вони ж, як вогню, бояться реакції Росії на прийняття України до НАТО. А загалом Трамп - досвідчений переговірник, він інтригує та не домовляє, не розкриває всі свої карти. Можливо, зараз він не хоче темою НАТО шкодити хисткій перспективі переговорів, - вважає експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Як Трамп вплине на український політикум

Як може вплинути прихід до влади Дональда Трампа на внутрішньополітичні розклади в Україні, хто з основних гравців від цього посилиться, а хто програє?

Це може стати козирною карткою для української опозиції. Якщо Трамп почне тиснути на Володимира Зеленського, а той почне поступатися, його можна сміливо звинувачувати в «зраді». Якщо ж президент почне сваритися з Трампом - тоді його можна буде звинуватити у нереалістичній політиці та псуванні відносин із головним союзником.

Та й інші політики, які вміють пристосовуватися до політичної кон'юнктури, також можуть не прогаяти шанс «постригти купони» на президентстві Трампа, наприклад, голосно підтримуючи його ініціативи.

– Прямого впливу не буде. Побічно впливатиме війна. На яких умов вона завершиться, скільки і чого треба буде поступитися Росії. Але загалом Трамп нікого не підтримуватиме і взаємодіятиме з будь-якою українською владою. Хіба що одіозний Ілон Маск підтримає якусь політичну силу, тоді може початися певна турбулентність, – вважає керівник Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. - Але головне те, що симпатії українського виборця не залежатимуть від того, чи підтримає Трамп когось із політиків чи ні. Головними будуть умови миру. Ну і щойно війна завершиться, увага Трампа до України різко згасне.