Завантажити ще

Дві резолюції ООН: США більше не є союзником України, а посередник зі своїм інтересом

Дві резолюції ООН: США більше не є союзником України, а посередник зі своїм інтересом
Фото: wikipedia.org

До третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну Генеральна асамблея ООН та Радбез ООН ухвалили дві резолюції щодо війни в Україні. За український варіант, який засуджує російську агресію та вимагає вивести російські війська з України, проголосували 93 країни. 18 проголосували проти, включаючи США, Росію, Білорусь, Угорщину та Ізраїль. За американський - 93 країни, 8 проти, 73 утрималися, включаючи Україну.

У результаті позиція ООН виявилася розмитою, а в чомусь і суперечливою. Що означає цей «парад резолюцій», до чого він може привести, журналіст Коротко про цікавився у директора Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка.

Резолюції Генасамблеї ООН не мають юридичної сили

- Що це за низка конверсійних резолюцій від Генасамблеї ООН?

Володимир Фесенко. Фото: kanaldim.tv

Володимир Фесенко. Фото: kanaldim.tv

- Це відображення того, що зараз відбувається у міжнародній політиці з приводу України. І воно показує, що політика США щодо України та Росії змінюється. А саме – що ціннісного підходу, який ґрунтується на засудженні російської агресії в Україні, у нинішньої адміністрації Дональда Трампа – немає, і це стратегічно довготривала зміна.

Це не просто ситуативна кон'юнктура, пов'язана із переговорами з Росією. Це наочне підтвердження того, що для Трампа демократичні цінності не мають жодного принципового значення. У нього на першому місці гроші, а питання безпеки прив'язані до цієї бізнес-стратегії зовнішньої політики. Він вважає, що в першу чергу треба домовлятися з великими країнами, навіть якщо вони стратегічні конкуренти. А решту треба примушувати до виконання своєї позиції.

Тобто США зараз готові виступати не в ролі союзника України, а з позиції формального нейтрального посередника. Тому вони й уникають таких формулювань, які можуть зірвати угоду з Росією щодо України.

- Яка з цих двох резолюцій важливіша?

- Для нас важливо те, що більша частина наших партнерів у світі залишається на боці України та зберігає ціннісний підхід збереження її територіальної цілісності. Це підтвердив і символічний саміт у Києві європейських лідерів.

– Яку силу мають ці резолюції?

– Обов'язкової юридичної сили резолюції Генасамблеї ООН не мають. Це просто думка світової спільноти, яка, втім, може надалі впливати на позицію держав - членів ООН.

Росіяни намагаються перебільшити силу резолюцій Радбезу ООН

- Але Рада безпеки ООН прийняла свою резолюцію, де Росія не названа агресором і немає вимог до неї повернути окуповані території. Адже резолюція Радбезу ООН вже має юридичну силу, і її потрібно виконувати?

- Вона може розглядатися як юридичний документ лише тоді, коли там є формулювання, що зобов'язують. Наприклад, та чи інша держава зобов'язана щось виконати. А в цій резолюції лише загальні слова щодо необхідності припинення війни.

А якщо в резолюції Радбезу ООН немає норм, що зобов'язують, то це більше політичний документ, а не юридичний.

Це скоріше фіксація нейтральної позиції США, з якими європейські партнери не хочуть вступати у конфлікт. І європейці мають надію на те, що з Трампом вдасться зберегти партнерські відносини.

- Тоді чому представник Росії в ООН Небензя назвав резолюцію Радбезу ООН відправною точкою для подальших зусиль мирного врегулювання?

- У такий спосіб вони хочуть посилити значення цієї резолюції, тому й перебільшують її значення. Я вважаю, що в даному випадку - чисто пропагандистська гра.

- Але ж Росія вперше з 2014 року підтримала в Раді безпеки ООН резолюцію щодо України – це теж про щось говорить?

- Тому що, на жаль, США пішли на поступки Росії. Американці вважають, що у такий спосіб вони сприяють завершенню війни в Україні.

- А який результат можна очікувати від цього?

- Це ще велике питання. Зверну увагу, що, попри перший раунд переговорів між росіянами та американцями в Саудівській Аравії, досі немає рішення про зустріч Трампа та Путіна. Крім цього, немає єдиної позиції між США та Росією щодо того, як має завершитися війна в Україні

Американці вважають, що спочатку має бути припинення вогню, а потім мирні переговори. Позиція Росії прямо протилежна. Російський міністр Сергій Лавров заявив, що спочатку мають бути переговори на повноцінну мирну угоду, і лише після цього війна завершиться. Тобто Росія не збирається йти на припинення вогню та компроміс у цьому питанні. Але Трамп продовжує сподіватися, він щиро вважає, що Путін хоче припинення війни. І ця ілюзія поки що зберігається.

А це важлива помилка американців. Вони йдуть на поступки росіянам від самого початку. Росіяни це побачили, і тепер вони затягуватимуть переговорний процес, аби примусити Україну до капітуляції. Тому реальних переговорів щодо принципових питань припинення війни в Україні немає. Москва свідомо затягує переговори, щоб вибивати від американців додаткові поступки.

Конкретно

Що ухвалила ООН

Генеральна Асамблея ООН ухвалила одразу дві резолюції, що відрізняються в оцінці війни Росії проти України. Перший документ було складено Україною та країнами Євросоюзу, і в ньому Росія визнається агресором і міститься пряма вимога до неї негайно вивести війська з окупованих територій України та припинити бойові дії, що відповідає раніше прийнятим рішенням ООН.

Другу резолюцію було підготовлено Сполученими Штатами. У ній немає засудження військової агресії РФ, війна називається "конфліктом", не згадуються захоплені Росією території України, порушення РФ міжнародного права та необхідність відновити територіальну цілісність країни. Серед держав, що утрималися, була Україна, а також самі Штати, які підготували проєкт. Україна утрималася тому, що в цьому документі Росію не було названо агресором, а США – тому що було внесено поправки, які їх не влаштовують.

Крім цього, Рада безпеки ООН також ухвалила резолюцію, запропоновану США "Шлях до миру" (The Path to Peace), яка закликає до якнайшвидшого закінчення війни в Україні, але знову ж таки не визнає Росію агресором. цей документ підтримали 10 із 15 членів Радбезу - зокрема, Росія, США та Китай. Ще п'ять країн, включаючи його постійних членів, Велику Британію та Францію, утрималися під час голосування.