Завантажити ще

Несподіваний союзник: духовний радник Трампа закликав США по-справжньому допомогти Україні

Несподіваний союзник: духовний радник Трампа закликав США по-справжньому допомогти Україні
Фото: https://x.com/pastormarkburns

В Україні на запрошення головного рабина країни Моше Асмана побував пастор Марк Бернс – духовний радник Дональда Трампа. Бернс приїхав у Бучу, Ірпінь та Бородянку, побачив наслідки військових злочинів російської армії. Коротко про – про посланця, який може розповісти Трампу всю правду.

І було слово

На відміну від ділових поїздок пастирський візит був жестом виключно доброї волі. Щоправда, не варто упускати той факт, що слово пастора Бернса для Дональда Трампа має вагу. І якщо він донесе до президента США, що не «вступ України до НАТО став причиною війни», то ми, можливо, почуємо від Трампа більш виразні промови щодо українського «конфлікту».

Пастор Бернс з'явився в орбіті Дональда Трампа у 2016 році під час першої президентської кампанії. Молодий 37-річний пастор-євангеліст настільки енергійно виступив на передвиборчому заході у Північній Кароліні на підтримку Трампа, що просто не міг залишитись непоміченим. «Пастор вміє сказати красиво», міг би помітити його юдейський колега.

Марк Бернс з такою старанністю закликав голосувати за Трампа, називаючи його «людиною Божою», і одночасно дотримуватися релігійних та консервативних цінностей, що вразив не лише публіку, а й самого кандидата в президенти. Той зрозумів, що знайшов союзника серед євангелічних лідерів для зміцнення своєї бази підтримки.

«Чорношкірий, який підтримує Дональда Трампа»

До знайомства з Трампом Марк Бернс був пастором у невеликій євангелічній церкві Harvest Praise & Worship Center у місті Істлі (штат Південна Кароліна). Він заснував свою церкву у 2000-х роках та вів телепередачу на місцевому християнському каналі, що принесло йому певну популярність у релігійних колах. Особливо вражали його заклики на підтримку Ізраїлю та протидія абортам. Консервативні християни щиро любили цього хлопця.

І Марк Бернс підійшов для ролі душевного пастиря харизматичного Трампа, як ніхто інший. На тлі чорношкірої акуратної людини, яка володіє словом і переконанням, Трамп чудово відтінявся як енергійний та сучасний лідер. При цьому сам президент США зовсім не є глибоко релігійною людиною. Але підтримку віруючих знайшов – і не в останню чергу завдяки Бернсу.

Піар-відділ президентського штабу міг сміливо крутити дірки під ордени – хід вдався, і який гарний! Лідер, який сміливо дивиться в цифрове майбутнє і при цьому близький до християнських цінностей – що ще треба цим американцям? Ах так, дрібку скандалу. І це теж вийшло філігранно: у 2016 році Марк Бернс опинився у центрі уваги через перебільшення у біографії. Він стверджував, що закінчив коледж та служив у армії, але журналісти CNN з'ясували, що це не відповідає дійсності. Громадськість пожурила Бернса, але вибачила, а Трамп, схоже, і не помітив, що його пастиря викрили на брехні. Згодом Бернс покаявся, що збрехав через нападки тому, що він «чорношкірий, який підтримує Дональда Трампа на посаді президента».

І родзинкою пасторської діяльності були два наміри Бернса балотуватися до Конгресу США від Республіканської партії у 2018 та 2022 роках. Обидва рази він програв. І не засмутився – його місія набула інших обрисів. У тому ж 2016-му видання Time Magazine назвало його Trump's Top Pastor («Головний пастор Трампа») та зміцнило його статус у медіа як ключового релігійного союзника Трампа.

Пастор Бернс з'явився в орбіті Дональда Трампа у 2016 році. Фото: markburns.org

Пастор Бернс з'явився в орбіті Дональда Трампа у 2016 році. Фото: markburns.org

"Невірний союзник"

Важко припустити, що пастор Марк Бернс – "сірий кардинал" Дональда Трампа і від його слова залежить майбутнє держав і вищих осіб. Однак візит до України однозначно сприймається як поїздка посередника, який має побачити, почути – та передати главі держави.

Візит Бернса до України вже спричинив неоднозначну реакцію серед прихильників Трампа. Після поїздки до Бучі, Ірпені та Бородянки, де він побачив наслідки війни, Бернс публічно закликав до збільшення військової допомоги Україні, включаючи постачання F-35, танків та протидронної зброї. Ця заява прямо протилежна позиції Трампа, який ще кілька днів тому схилявся до нейтралітету чи навіть скорочення підтримки України на користь переговорів із Росією. Консервативні християни та помірні прихильники Трампа, які підтримують гуманітарні цінності, сприймають позицію Бернса як щиру та морально обґрунтовану.

А ось ті, хто поділяє думку Трампа про «невтручання» в російсько-українську війну (це переважно активісти руху MAGA - Make America Great Again), вважають, що США повинні зосередитися виключно на власних проблемах і не займатися справами інших країн. Можливо, серед цієї когорти людей репутація Бернса трохи померкла, його вже обережно називають «невірним союзником» після візиту до нашої країни.

«Українці благають дати їм більше боєприпасів»

Але всі ці звинувачення нівелюються заявами Бернса після поїздки. В інтерв'ю виданню Mediaite він уже заявив: «Війна в Україні більша, ніж демократи чи республіканці… Там гинуть справжні люди».

Таке дивне порівняння політичної боротьби демократів і республіканців зі справжньою війною в Україні можна пояснити лише емоційно підірваним станом пастора після поїздки Київщиною.

- Я приїхав в Україну з відкритим серцем і поїхав з болем, обуренням та щирим співчуттям до її людей, - заявив Бернс в інтерв'ю Kyiv Independent.

На своїй сторінці в соцмережі Х пастор Марк Бернс відкрито заявив: «20 000 дітей було викрадено та відвезено до Росії. 300 жінок нещодавно зґвалтували, як повідомили багатоконфесійні релігійні лідери. 700 релігійних будівель було зруйновано навмисно, бо часто є єдиним джерелом надії для українського народу. Невинних "невійськовослужбовців" розстрілюють у потилицю, а їхні руки зв'язані за спиною...»

Пастор наголосив, що українці «вмовляють дати їм більше боєприпасів для захисту своїх будинків, молодих дружин та дітей».

«Мене найменше хвилює, чи подобається вам президент Зеленський, чи ви не хочете давати більше грошей Україні. Ці солдати на передовій не просять грошей. Вони просять 1000 танків, 300 F-35, зенітну зброю, щоб збивати безпілотники, які все ще стріляють по цивільних будівлях та вбивають людей… Трамп та Америка за те, що вони підтримують Україну. Моліться зі мною, щоб мир настав скоріше в ім'я Ісуса! І ні, мені ніхто не платив… Моя відданість насамперед Господу Ісусу Христу, а за тим - моїй країні та президентові Дональду Дж. Трампу», - написав Марк Бернс.

Але є підозра, що емоційні пости Бернса не вразять Трампа достатньо. Як показує практика, історично містер Дональд частіше прислухався до прагматичніших радників на кшталт Келлога або Помпео в минулому, і до власних інстинктів, а не до духовних постатей у питаннях зовнішньої політики. Чи вимолить Бернс допомогу Україні, чи залишиться просто іміджевою фігурою Трампа – скоро дізнаємось.