23 квiтня
Завантажити ще

Зрив перемовин у Лондоні: чому Україна не погоджується на мир по-американськи

Зрив перемовин у Лондоні: чому Україна не погоджується на мир по-американськи
Фото: gettyimages.com

Мирні перемовини, які були заплановані на 23 квітня у Лондоні, – зірвалися. У зустрічі мали взяти участь керівники дипломатичних відомств США, Великобританії, Франції, Німеччини та України. І зірвала їх саме американська сторона, відмовившись їхати до Лондона.

Американці відмовилися говорити про мир

У МЗС Великобританії повідомили, що мирні переговори щодо війни в Україні на рівні міністрів, які мали пройти в середу в Лондоні під головуванням міністра закордонних справ Великобританії Девіда Леммі, не відбудуться.

І хоча причина їх скасування не повідомляється британською стороною, американські ЗМІ з'ясували, що зустріч скасована через те, що на неї відмовилися їхати державний секретар Марко Рубіо та спеціальний посланник президента США Стівен Віткофф. Financial Times повідомило, що вони зробили це демонстративно і без пояснення причин. CNN пов'язує відсутність Рубіо із відмовою України визнавати Крим російським.

А якщо так, то від участі у зустрічі також відмовилися і міністри закордонних справ Франції та Німеччини.

"Щойно інформація про те, що Рубіо не приїде, стала відомою, Париж і Берлін, схоже, також призупинили плани своїх міністрів щодо поїздок», - повідомляє Sky News. Таким чином, українська делегація, яка прибула до Лондона на переговори, опинилася на самоті. А міністр закордонних справ Андрій Сибіга і міністр оборони Рустем Умєров зустрілись тільки зі своїми британськими колегами і обговорили «шляхи зміцнення України та забезпечення довгострокового миру та безпеки».

«План Трампа» вкрай упереджений на користь Росії

Але що сталося, через що мирні переговори міністрів зірвалися? Відповідь може критися в лаштунках цього процесу. По-перше, як повідомляє американське видання Axios з посиланням на джерела в Білому домі, адміністрація Дональда Трампа передала Києву так звану "остаточну" мирну пропозицію, яка передбачає визнання Криму частиною Росії та неофіційне визнання російського контролю над майже всіма територіями, окупованими з моменту вторгнення. Крім цього, Україна має відмовитись від вступу до НАТО.

Зрозуміло, що така пропозиція ніяк не може влаштувати нашу країну, і на неї вже було чітке «ні». Президент України Володимир Зеленський не раз категорично унеможливлював визнання Криму російським, а також визнання частин чотирьох областей на сході та півдні України територіями під контролем Росії. Більшість європейських міністрів закордонних справ також відмовилися підтримати угоду, запропоновану Трампом.

Представник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що зустріч міністрів закордонних справ США, України, Франції, Великобританії та Німеччини 23 квітня була скасована через те, що "не вдалося наблизити позиції" щодо деяких питань.

"За останні 24 години з боку українців з'явилися ознаки того, що вони хочуть обговорювати припинення вогню під час зустрічей у середу в Лондоні, а не мирного плану Трампа", - повідомляє Axios.

«Ми готові до негайного припинення вогню щонайменше по цивільних об'єктах і вже заявляли про це. Це має бути спільним першим пріоритетом з усіма партнерами - збереження життів", - сказав напередодні президент Зеленський. Тобто Україна готова говорити про мирну угоду з Росією, але тільки після припинення вогню.

Росії – все, Україні – нічого

У європейських столицях та Києві вважають «мирний план» Трампа вкрай орієнтованим на користь Росії. "У пропозиції дуже чітко зазначено, які відчутні вигоди отримає Росія, але лише туманно і загально окреслено, що отримає Україна", – сказало джерело видання Axios у Києві.

І справді, за планом Трампа Росія отримує контроль над усіма окупованими територіями, отримує гарантії невступу України до НАТО, скасування всіх санкцій та поглиблену співпрацю зі США. Україні замість цього пропонують міфічні гарантії безпеки від Європи з не менш міфічними миротворцями, повернення лише невеликої частини Харківської області, окупованої Росією, безперешкодне судноплавство річкою Дніпро в зоні бойових дій і компенсацію на відновлення.

Європа проти плану Трампа

Позиція Європейського Союзу щодо підтримки територіальної цілісності та суверенітету України також залишається незмінною: Крим – це Україна.

"Ми підтримуємо суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. І коли йдеться також про Крим, позиція насправді зрозуміла: Крим - це Україна. Ми говорили це з першого дня і продовжуємо цьому слідувати. Ми підтримуємо суверенітет і територіальну цілісність України", - заявив представник Європейської комісії Гійом Мерс'є.

"Територіальна цілісність України та європейські прагнення є дуже чіткими вимогами для європейців", - заявили в офісі президента Еммануеля Макрона, коментуючи позицію Європейського Союзу, головування в якому зараз здійснює Франція.

Україна не капітулюватиме

У Європі вважають "план" Трампа капітуляцією України. Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна героїчно обороняється, отримує підтримку від союзників і не має підстав для капітуляції.

А ось у Росії вітають так званий «мирний план» Трампа. «США продовжують посередницькі зусилля щодо врегулювання в Україні, Москва це вітає», - заявив речник кремлівського диктатора Дмитро Пєсков.

Очевидно, що Києва такий розклад задовольнити не може. "Ми підтверджуємо принципову позицію: Україна готова вести переговори, але не здаватися. Не буде жодної угоди, яка дасть Росії ще більш міцні основи, необхідні для перегрупування та повернення з великим насильством", - заявила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

І, мабуть, саме через це американці відмовилися їхати на переговори до Лондона – зник предмет мирних переговорів – план Трампа. Натомість вони почали загрожувати Україні. Дональд Трамп попередив, що готовий відмовитися від зусиль щодо припинення війни в Україні, якщо найближчим часом не вдасться досягти угоди. А віцепрезидент Венс заявив, що США зробили Росії та Україні "дуже чітку пропозицію" щодо шляху до мирної угоди. "Настав час, коли вони мають або сказати "так", або Сполучені Штати мають вийти із цього процесу", - сказав віцепрезидент США.

Думка експерта

Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

- Мирні переговори були зірвані через неадекватні пункти «мирного плану» Трампа, особливо щодо Криму. Київ чітко дав зрозуміти, що ніколи не піде на це. Це, до речі, розуміють розсудливі люди в оточенні Трампа, наприклад, держсекретар Марко Рубіо. Він чудово розумів, що Україна ніколи не піде на це, тож і відмовився їхати на зустріч до Лондона. Він знав, що йому нема чого привезти звідти Трампу. План просували віцепрезидент Венс та спецпредставник Віткофф. А тепер сторони шукатимуть шляхи виходу з глухого кута, який може затянутися.