Завантажити ще

Армії Індії та Пакистану: хто сильніший у небі, на землі та на морі

Армії Індії та Пакистану: хто сильніший у небі, на землі та на морі
Фото: gettyimages.com

Конфлікт між Індією та Пакистаном продовжує катастрофічно розпалюватися. В Ісламабаді заявили, що Індія має намір завдати воєнного удару по Пакистану "протягом наступних 24-36 годин". Після цього з'явилася інформація про те, що на кордоні двох країн - у секторі Паргвал-Ахнур у Джамму - почалися бойові зіткнення. Журналіст Коротко про порівнював потенціал збройних сил двох країн.

Армія Індії в 2,5 раза більша

Людський чинник. Індія – найбільша за кількістю населення країна планети – 1,5 млрд людей. У Пакистані проживає у рази менше – трохи більше 247 мільйонів. Крім того, вважаються придатними для служби в індійській армії близько 522 млн осіб, а у Пакистані - приблизно 85 млн.

Фінанси. За даними рейтингу Global Fire Power, що оцінює оборонні можливості країн світу, військові витрати Індії становлять 75 млрд доларів, що вдесятеро перевищує оборонний бюджет Пакистану (7,64 млрд доларів).

Рейтинги. Індійська армія посідає 4-е місце у світі. Загальна чисельність військовослужбовців у 2025 році становить приблизно 1 475 750. І більше мільйона резервістів. Більше військових та резервістів лише в армії Китаю. Армія Пакистану посідає 7-е місце у світі та налічує 654 тисяч у Збройних силах та ще 550 тисяч резервістів.

У небі - перевага Індії

Перевага в повітряній силі залишається за Індією. Тут на озброєнні 2229 літаків, порівняно з 1399 у Пакистану. Військово-повітряні сили Індії використовують винищувачі Rafale, Су-30МКІ, Mirage 2000 та легкі винищувачі HAL Teja. Також на озброєнні є безпілотники MQ-9B Predator та транспортні літаки C-130.

ВПС Пакистану можуть похвалитися літаками JF-17 Thunder та F-16, є близько 100 штурмовиків та багатоцільових літаків, а також понад 300 вертольотів, з яких понад 50 є ударними, такими як AH-1 Cobra та Z-10.

Індія має більше танків, а Пакистан – самохідну артилерію

Якщо розглядати сухопутну міць, то в Індії більше танків та бронемашин – 4201 проти 2627 у супротивника. З іншого боку, індійська армія перевершує потенційного противника й у бронетехніці: 148 594 проти 17 516.

На озброєнні Сухопутних військ Індії - танки T-90S Bhishma, Arjun Mk1A та T-72 Ajey. Артилерійський парк налічує приблизно 9719 одиниць, серед яких 155-мм гаубиці Dhanush, M777 і реактивні системи залпового вогню Pinaka.

Сухопутні війська Пакистану мають близько 2000 бойових танків, включаючи Al-Khalid, T-80UD та Type 85 (бойових броньованих машин), кілька сотень одиниць самохідної артилерії. Al-Khalid – серія основних бойових танків, розроблених у Пакистані спільно з Китаєм. Вони базуються на китайському танку Type 90II, але мали бути модернізовані відповідно до вимог пакистанської армії.

Однак самохідна артилерія Пакистану, яка налічує 662 одиниці, перевершує індійську (100), тож можна говорити про деякий паритет. 264 мобільні ракетні комплекси Індії чисельно програють 600 одиницям Пакистану, що свідчить про акцент останнього на мобільній артилерії.

На морі - повне домінування Індії

У військово-морській сфері домінування, знову ж таки, на боці Індії. Її флот налічує 293 кораблі проти 121 у Пакистану. Також Індія має в своєму розпорядженні два авіаносці, в той час як Пакистан не має жодного.

Загалом ВМФ Індії включає 14 фрегатів, 18 корветів та 135 патрульних кораблів, що значно перевершує пакистанський арсенал як за кількістю, так і за технологічним рівнем. Ця військово-морська міць забезпечує стійке морське панування та розширення сфери впливу в Індійському океані.

Індійський ВМФ має 18 підводних човнів (у Пакистану - 8) і 13 есмінців, яких у супротивника взагалі немає.

У Індії в арсеналі є два авіаносці, у Пакистану – жодного. Фото: wikipedia.org

У Індії в арсеналі є два авіаносці, у Пакистану – жодного. Фото: wikipedia.org

Військова логістика

Якщо подивитися на те, як дві країни справляються з транспортуванням військових вантажів, тут є кілька істотних відмінностей. Наприклад, в Індії набагато більше аеропортів (311), порівняно з Пакистаном (116). Індія також має в своєму розпорядженні 56 великих портів і торгових терміналів, у той час як у Пакистані їх всього три. Це суттєво обмежує можливості військово-морського ланцюжка постачання. У Індії також набагато більше кораблів (торговий флот) - 1859 проти 60 у супротивника.

Більше того, Індія має набагато розвиненішу дорожню мережу: 6,37 млн ​​км автошляхів у порівнянні з 264 тис. км у Пакистані, що забезпечує ефективну мобілізацію військ та вантажів. Цей інфраструктурний потенціал дає Індії вирішальну перевагу у підтримці довгострокових бойових дій.

Між країнами – ядерний паритет

Наведені дані промовисті: армія Індії та її технічна оснащеність перевершує пакистанську. Що тоді дозволяє Пакистану загрожувати Індії? Ядерна зброя, якої у обох країн приблизно порівну.

Індія стала ядерною державою 1974 року, а Пакистан - 1998 року. Індія має ядерний потенціал наземного, морського та повітряного базування. Зокрема: два літаки, п'ять балістичних ракет наземного базування та одну балістичну ракету морського базування. Кількість ядерних боєголовок - приблизно 172 боєзаряди. Відомо, що країна зробила достатньо плутонію військового призначення для створення від 130 до 210 ядерних боєзарядів.

За даними Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS), арсенал ядерної зброї Пакистану в основному складається з мобільних балістичних ракет малої та середньої дальності, але країна також активно розвиває виробництво крилатих ракет.

Пакистан має два типи тактичних балістичних ракет малої дальності" Газнаві" та "Шахін", а також невідому кількість ракет "Гаурі-2" на рідкому паливі, які можуть доставляти ядерний заряд на відстань приблизно в дві тисячі кілометрів і в теорії покривати 80 відсотків території Індії. Є і більш нова балістична ракета середньої дальності "Шахін-2", що працює на твердому паливі і може долати дві тисячі кілометрів. Кількість ядерних боєзарядів – орієнтовно 170 одиниць.

Головний «козир» Пакистану - це їхні ракети, оснащені ядерними боєголовками. Фото: wikipedia.org

Головний «козир» Пакистану - це їхні ракети, оснащені ядерними боєголовками. Фото: wikipedia.org