Католицький світ отримав нового Папу Римського. Вперше в історії ним став представник Сполучених Штатів – 69-річний кардинал Роберт Прево, який взяв собі папське ім’я - Лев XIV. Чого слід очікувати від нього світу та Україні, Коротко про розповідає релігієзнавиця Людмила Філіпович.
- Що означає обрання Папою американця, адже його не було в основному списку кандидатів?
- Дійсно, цей Папа виринув, що називається, нізвідки. Існує така думка, що американська експансія наступає по всіх фронтах - економічному, екологічному, духовному. І це говорить про те, що європейське християнство втрачає свою позицію і лідерство в християнському світі, переходить на інші континенти. Зокрема, на Латинську Америку, тепер на Північну. І я не здивуюся, якщо наступним Папою стане виходець з Азії, а може, і з Африки.
Та й новий Папа Лев XIV також є міксованим в етнічному сенсі: в нього є французька, італійська, іспанська кров. Тобто він є проєвропейським за походженням, хоча мізками він абсолютно американець. Для американського суспільства таке от змішання крові, культур, мов є абсолютно нормальним. Папа Лев володіє всіма мовами своїх предків. Тобто він дуже освічений Папа.
- Як ви вважаєте, Трамп буде намагатися його якось підім'яти під себе?
- Без сумніву, він же зразу виступив із заявою - поздоровив і заявив, що дуже гордий тим, що Папою став американець. Тому що все це працює на його оцю теорію або на його гасло «Зробимо Америку знову великою». Зрозуміло, що він намагатися використати нового Папу в своїх інтересах, просто ще не визначився, які його інтереси, крім геополітичного панування. Але Трамп під себе підминає все що можна. Але далеко не факт, що це йому вдасться відносно понтифіка. Максимум - вони знайдуть загальну мову.
- Але як вони можуть співробітничати, якщо Трамп - крайній консерватор, а Папа Лев - ліберал, як про нього пишуть?
- Ну він не зовсім ліберал, але вихований в такій демократичній і ліберальній країні, якою залишаються Сполучені Штати. Крім того, раніше Трамп міг не зважати, наприклад, на того ж Франциска, якого він, напевно, не любив саме через його латиноамериканське походження. Ну а тепер на цього Папу нема чого ображатися, адже він – свій, співвітчизник.
- Як ви вважаєте, новий Папа - прагматик чи ідеаліст, як його попередник Франциск?
- Ні, абсолютний прагматик, раціоналіст, він же математик, має бакалаврську ступінь з математики, а точні науки орієнтують людину мислити у відповідності із законами та правилами. Мозок в нього настроєний абсолютно логічно, і він мислить у відповідності до Ватиканської дипломатії. Що Церква, де тільки можна, повинна мати свої центри впливу, своїх агентів впливу. Я не хочу сказати, що Папа буде ігнорувати президентів чи прем'єрів, але церковна свідомість трохи інша. Вони мислять іншими категоріями вищості, вічності, надприродності.
- Яке буде відношення Папи Лева XIV до України і що він може запропонувати для миру в нашій країні?
- Як прагматик він хоче, щоб війна закінчилась, тому що Церква страждає від цих постійних зіткнень. І це ж не тільки Україна є такою небезпечною точкою, де постійно нема спокою. Його не менше цікавить, скажімо, палестино-ізраїльський конфлікт, чи пакистано-індійський конфлікт, чи оце назріває тайвано-китайський конфлікт. Тому що Церква тоді розвивається добре, коли немає міжнародних конфліктів. Тому він буде працювати в цьому напрямку, адже без сумніву він інтелектуально і стратегічно більш просунутий, ніж його попередник - Франциск.
- А він буде продовжувати політику Франциска загалом?
- Загалом, так. Його головне завдання зараз - не потопити корабель під назвою Римо-католицька церква, а навпаки, вивести його на широкі обрії. У нього є, без сумніву, плани вирішення проблем по всіх напрямках діяльності Церкви. Багато буде залежати від того, кого він візьме з собою в свою команду, наскільки там будуть дієздатними ті кардинали, які будуть з ним в одній команді. І є дуже продуктивні і ефективні кардинали, наприклад Дзуппі чи Паролін.
- А яких реформ Церкви слід очікувати від нього найближчим часом?
- Перш за все треба все-таки довести до розуму адміністративну реформу керівництва. Подумати, щоб ця система керування в Церкві була ефективною. Крім цього, зараз з'явився штучний інтелект (ШІ), і його також можна буде використовувати в діяльності Церкви.
Ну і потрібно буде боротися із загрозою дерелігієзації світу, тобто ми бачимо, як світ атеїзується, особливо та ж сама Європа. Вже є країни, де невіруючих біля 50%. Тобто Європу потрібно повертати до католицизму. А це буде дуже складно, бо це раніше зібрали народ на площі, роздали всім благословення - і люди побігли виконувати настанови Церкви. А зараз народу треба все розжувати, доказати, аргументи навести, щоб він раціонально сприйняв ці ідеї.
- Що може означати ім'я Лев, чого він його брав, яке воно має значення?
- Цим він показує, що є прихильником і наступником традицій. Ім’я "Лев" носили чи не найбільша кількість Пап. Крім того, нинішній понтифікат хоче показати себе послідовником Папи Лева XIII, який правив в кінці XIX - на початку XX століття і який приділяв дуже багато уваги соціальним питанням. Якраз при ньому Церква відкрилась суспільству і прийшла до висновку, що треба із такої вузької корпорації перетворюватися на Церкву більшості. Тобто ставати Церквою для народу і народною церквою.