Завантажити ще

ЄС закручує гайки для мігрантів: нові правила, депортації та компенсації

ЄС закручує гайки для мігрантів: нові правила, депортації та компенсації
Фото: pexels.com

Той запал, з яким президент США Дональд Трамп кинувся видворяти нелегальних мігрантів із країни, частково передався Європі. Зашелестіли антимігрантські повістки на виборах, став дзвінкішим голос місцевих медіа на тему невдоволення заїжджими громадянами інших країн, які обіцяли прикордонникам не "пустувати" в країні прибуття і багаторазово вже ці обіцянки порушили. Українців це поки не стосується, а от на всіх інших мігрантів чекають, як кажуть у пасьянсі, далека дорога чи казенний дім. Коротко про - про те, як Європа вирішує завдання із "зірочкою" та півмісяцем.

Німеччина не пускає нових мігрантів

У Німеччині канцлер Фрідріх Мерц нещодавно оголосив про введення ліміту в 100 000 прохачів притулку на рік, про призупинення програм возз'єднання сімей та посилення прикордонного контролю.

Як повідомляє Bild, 7 травня МВС ФРН таки посилило прикордонний контроль, і значно - за наступні два дні федеральна поліція затримала 365 нелегальних мігрантів. З них 286, або 78,3%, було вислано з країни. Основними причинами відмови у в'їзді були відсутність візи, підроблені документи чи заборона на в'їзд. При цьому за два дні було затримано 14 контрабандистів - організаторів нелегальної міграції, а також дев'ятьох осіб, підозрюваних в екстремізмі та ісламізмі.

За даними видання, кордони Німеччини щодобово намагаються перетнути близько 200 біженців. Раніше щодня у в'їзді відмовляли приблизно 120 із них. Після запровадження нових правил 7 травня цей показник зріс до 190 осіб.

Новий міністр внутрішніх справ Німеччини Александер Добріндт 7 травня заявив про посилення контролю на кордонах ФРН. Він відновив правило, що діяло до 2015 року, згідно з яким прохачам притулку, які прибули з країн Євросоюзу, можуть відмовляти у в'їзді прямо на кордоні. Виняток зберігається лише для «вразливих груп», таких як діти та вагітні.

Крім того, Німеччина розглядає фінансові стимули для добровільного повернення мігрантів на батьківщину.

За даними опитувань, думки мешканців країни розділені: 60% виступають за посилення контролю через злочинність та проблеми інтеграції. Східні регіони більш ворожі до мігрантів, міста на кшталт Берліна - толерантні.

Франція та Італія спрощують депортацію

Польща цього року обмежила прийом заяв про надання притулку на кордоні з Білоруссю, розглядаючи їх лише за виняткових обставин. У країні 70% мешканців виступають проти неєвропейських мігрантів, а міграція як явище вважається загрозою.

Італія посилює політику порятунку на морі та розширює центри утримання для прискореної обробки та депортації нерегулярних мігрантів.

Франція та Італія розширюють «хаби повернення» у Північній Африці для спрощення депортацій та пропонують грошові виплати (до 2000 євро у деяких випадках) за добровільне повернення. У Франції 65% населення вважають міграцію загрозою ідентичності (за підсумками опитувань 2023 року). Ультраправі розпалюють страхи в країні, але прогресисти поки що захищають мігрантів, апелюючи до демократичних цінностей. В Італії до мігрантів найворожіше ставляться жителі півдня країни (Сицилії) – більше половини виступають за закриття портів для мігрантів. Північна частина Італії трохи терпиміша.

Великобританія посилює вимоги

А Великобританія планує стримувати переправлення мігрантів через Ла-Манш, посилюючи патрулювання та укладаючи угоди щодо повернення з такими країнами, як Албанія. Як заявив прем'єр-міністр Кір Стармер, все це робиться в рамках реформи «Біла книга», яка посилює вимоги до мігрантів.

Для отримання робочої візи мігрантам необхідно довести свою достатню кваліфікацію, обґрунтувати дефіцит кадрів у зазначеній сфері, а компанії, перед тим як найняти іноземця, мають «інвестувати у навчання місцевих працівників та надати план розвитку персоналу». Стануть суворішими і вимоги до знання англійської мови для отримання навчальної візи, запроваджуються обмеження на продовження віз після закінчення навчання.

До речі

Готові платити за від'їзд

Декілька держав у 2025 році або вже впровадили, або планують програми, які пропонують фінансові стимули мігрантам за добровільний виїзд з країни додому.

Швеція планує значно збільшити виплати мігрантам за добровільне повернення на батьківщину. На сьогодні виплата становить 900 євро на дорослого, але з 1 січня 2026 року вона може зрости до 32 000 євро. Цю пропозицію озвучив прем'єр-міністр Ульф Крістерссон в інтерв'ю Euronews, наголошуючи на необхідності контролю міграції.

Німеччина вже реалізує програми фінансової допомоги для добровільного повернення мігрантів. Наприклад, у соцмережах згадується, що сирійським мігрантам пропонується до 1200 євро на людину за виїзд. Крім того, існують програми типу StarthilfePlus, які надають до 2000 євро на людину або до 5000 євро на сім'ю для реінтеграції у країнах походження (наприклад, Афганістан, Ірак). Цілком можливо, що фінансування цих програм буде збільшено у цьому та наступні роки.

Франція пропонує виплати до 2000 євро за добровільне повернення у рамках програм, що координуються Французьким управлінням з імміграції та інтеграції (OFII). Ці виплати доступні для мігрантів з країн Африки, Близького Сходу та Азії, які не мають права на перебування. Програма розширюватиметься.

Данія раніше щедро платила за добровільне повернення (до 15 000 євро у деяких випадках), особливо для мігрантів із країн Близького Сходу та Африки. 2025 року країна продовжує політику посилення міграційних правил, але виплати за від'їзд, схоже, залишаться як основний стимул залишити країну.

Тільки факти
  • За даними міграційних служб ЄС на початок 2024 року, в Європейському Союзі проживало близько 44,7 мільйона людей, які народилися поза ЄС, що становить приблизно 9,9% від загального населення ЄС.
  • На кінець 2023 року в ЄС було зафіксовано близько 1,3 мільйона громадян третіх країн, які перебувають на території ЄС без законних підстав.
  • Лідерами з прийому мігрантів у країнах ЄС є чотири країни:
    - Німеччина: приблизно 16,9 млн осіб,
    - Франція: приблизно 9,3 млн осіб,
    - Іспанія: приблизно 8,8 млн осіб,
    – Італія: приблизно 6,7 млн осіб.