Попри неодноразові заклики до миру, Росія досі не продемонструвала жодної серйозної готовності до конструктивного прогресу. До такого висновку дійшли учасники засідання міністрів закордонних справ країн «Weimar+» - Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Іспанії, Великої Британії, а також Високого представника ЄС, що пройшло у Лондоні ввечері 12 травня. Головною темою зустрічі стала війна Росії проти України та безпека Євроатлантичного регіону, зазначили у британському уряді.
- Поки що Росія не виявила жодного серйозного наміру досягти прогресу. Вона повинна зробити це без зволікання, - наголошується у спільній заяві.
Під час засідання міністри підтвердили свою солідарність з Україною, підтримали ініціативу США щодо мирних переговорів та закликали до "негайного, повного й безумовного" 30-денного припинення вогню для створення простору для переговорів про справедливий, всеосяжний і тривалий мир.
Учасники заявили, що Україна повинна мати змогу стримувати і захищатися від будь-якої майбутньої російської агресії. Країни «Weimar+» домовилися посилити допомогу Україні в зміцненні її збройних сил, постачанні боєприпасів і техніки, а також у розвитку оборонно-промислового потенціалу. Йдеться зокрема про створення коаліції сил повітряної, сухопутної та морської підтримки, які сприятимуть впевненості в мирі й відновленні оборонних спроможностей України.
- Ми домовилися працювати з Україною над ініціативами щодо зміцнення українських збройних сил, відновлення запасів боєприпасів і обладнання та подальшого зміцнення промислового потенціалу, - передали на Даунінг-стріт.
У зв’язку з цим запланована активна участь у конференції з відновлення України, яка відбудеться в Римі 10–11 липня.
Країни також заявили про намір посилити заходи, спрямовані на обмеження можливостей Кремля вести війну: зменшення доходів Росії, боротьбу з «тіньовим флотом», посилення механізму обмеження ціни на нафту та подальше скорочення імпорту російської енергії.
- Ми погодилися вжити амбітних заходів, щоб зменшити здатність Росії вести війну шляхом обмеження доходів Кремля, знищення тіньового флоту, посилення ліміту цін на нафту та скорочення залишків імпорту російських енергоносіїв, - розповіли європейські посадовці.
За їх даними, російські державні активи залишатимуться замороженими доти, доки Москва не припинить агресію й не компенсує завдані збитки. Міністри також підтвердили, що НАТО залишається основою безпеки та процвітання Європи. Вони наголосили на необхідності збільшення внеску європейських союзників у зміцнення Альянсу, у тому числі через збільшення витрат на оборону.
Учасники зустрічі також відзначили важливість посилення співпраці між ЄС і Великою Британією, а також між НАТО, ЄС та Україною.