Завантажити ще

«Золотий купол» Трампа: чи зможе він справді закрити небо США

«Золотий купол» Трампа: чи зможе він справді закрити небо США
Фото: Getty Images

Президент США Дональд Трамп анонсував створення за 3 роки новітньої системи протиракетної оборони (ПРО) «Золотий купол», на яку буде витрачено астрономічну суму в 175 мільярдів доларів. Коротко про - про те, що відомо про цю систему і чи має вона аналоги у світі.

У космосі, у небі та на землі

Від самого початку слід зазначити, що «Золотий купол» (Golden Dome) - це поки що проєкт на папері, і до його остаточного втілення в життя потрібні ще роки й роки. Поки що з відкритих джерел відомо, що це буде багаторівнева система протиракетної оборони (ПРО), призначена для захисту материкової частини США від балістичних, гіперзвукових та крилатих ракет, включаючи їх перехоплення у космосі.

Ця система ПРО передбачає розміщення в космосі численних датчиків і перехоплювачів для виявлення та знищення ворожих ракет уже на підльоті. Йдеться про розгортання сукупності супутників-датчиків ("захисний шар") та озброєних бойових супутників-перехоплювачів.

Окрім безпосередньо знищення ракет система передбачає прискорене розгортання супутникових сенсорних систем (HBTSS) та створення "шарів" супутників для виявлення й перехоплення ракет (Proliferated Warfighter Space Architecture та космічні перехоплювачі).

Як відомо з відкритих джерел, ця система могла б включати 400-1000 супутників спостереження, виявлення та відстежування ракет і близько 200 бойових супутників з лазерами чи ракетами їхнього перехоплення серед траєкторії польоту. Це буде ціле сузір'я супутників, здатне виявляти ракети, відстежувати їхню траєкторію та визначати, чи спрямовані вони у бік США.

В результаті "Золотий купол" має надавати глобальне покриття: ракети ворога фіксуються одразу після запуску та знищуються ще під час фази розгону або на ранній балістичній ділянці (зльоті).

Без Ілона Маска – нікуди

У цьому проєкті також не обійшлося без всюдисущого Ілона Маска. Його компанія SpaceX лідирує у тендері на створення «Золотого купола» спільно зі стартапами Anduril та Palantir. Основою системи могли стати ракети SpaceX Falcon 9 і вже існуючі супутники, які можна перепрофілювати для протиракетного щита. Крім них у процесі створення системи можуть брати участь близько 180 американських компаній та стартапів із Кремнієвої долини.

Дуже дорогий та витратний

Деякі експерти в ракетній області вже висловили критику на адресу цього проєкту через його дорожнечу та енерговитратність. Як пише агентство Reuters, директор з досліджень некомерційної організації Union of Concerned Scientists Лора Грего вже засумнівалася в здійсненні такої системи захисту, оскільки багато досліджень дійшли висновку, що це «погана ідея, дорога та вразлива».

"Таку систему можна було б придушити, запустивши одночасно кілька одиниць зброї, що збільшило б необхідний розмір оборони до дуже великої кількості - потенційно до десятків тисяч супутників", - наголосили в організації.

А незалежна експертна група Американського фізичного товариства підрахувала, що для перехоплення початкового залпу близько 10 твердопаливних міжконтинентальних балістичних ракет може знадобитися не 200, а 16 тисяч перехоплювачів.

На думку аналітиків із Arms Control Association, "міфічний" протиракетний щит давно суперечить принципам стратегічного стримування. Набагато вигіднішими є наземні системи та дипломатія.

Окремо деякі представники Конгресу США висловили стурбованість з приводу того, що Ілон Маск претендує на федеральні контракти, працюючи у Білому домі.

«Коли найбагатша людина у світі може стати спеціальним державним службовцем і впливати на потік мільярдів доларів платників податків за державними контрактами для своїх компаній, це стає серйозною проблемою», — заявила сенатор США та високопоставлений член Комітету збройних сил Джин Шахін. Вона ж представила новий закон, який заборонить видавати федеральні контракти компаніям, які належать якимось спеціальним державним службовцям, таким як Маск.

Американське суспільство та медіа ставляться до проєкту "Золотий купол" змішано: одні сприймають його як виправданий виклик новим загрозам, інші – як утопічний ідеал чи політичний жест. Наприклад, низка аналітичних матеріалів зазначає, що подібний військовий "щит" може виявитися втечею у технології замість дипломатії та ядерних угод.

Сучасний аналог «Зоряних війн» Рейгана

Цю американську систему порівнюють із ізраїльською системою ПРО «Залізний купол» та зі Стратегічною оборонною ініціативою, запропонованою Рональдом Рейганом у 1983 році.

Але відмінності значні. Так, ізраїльський «Залізний купол» може перехоплювати лише ті ракети, які летять на близьку та середню дистанцію. І він не зміг захистити країну від останньої балістичної атаки з боку єменських хуситів. Професор Джеффрі Льюїс (Middlebury Institute) образно пояснює різницю між "Залізним" та "Золотим куполом": "Це як порівнювати байдарку та бойове судно" – тобто масштаб та технічні вимоги дуже відрізняються.

«Золотий купол» можна віддалено порівняти зі Стратегічною оборонною ініціативою Рональда Рейгана (СОІ), також відомою як проєкт «Зоряні війни». Це була оголошена президентом США Рональдом Рейганом у 1983 році довгострокова програма з розробки широкомасштабної системи протиракетної оборони (ПРО) з елементами космічного базування, яка виключає або обмежує можливе ураження наземних та морських цілей із космосу. Тоді Рейган заявив про необхідність "протидіяти жахливій радянській ракетній загрозі".

Але після завершення холодної війни і початку процесу розрядки програма в 1993 році була згорнута і втратила свою актуальність.

І ось тепер Дональд Трамп хоче реанімувати її на новому рівні та на нових можливостях. Він відверто заявив, що має намір "закінчити роботу, яку президент Рейган розпочав 40 років тому".