Завантажити ще

Далекобійні ракети Заходу: куди можуть долетіти у Росії і як вплинути на війну

Далекобійні ракети Заходу: куди можуть долетіти у Росії і як вплинути на війну
Фото: gettyimages.com

Чотири країни, які постачають Україні далекобійну зброю – Німеччина, Франція, Великобританія та США, дозволили Києву бити нею углиб Росії. Про це заявив канцлер ФРН Фрідріх Мерц.

Журналіст Коротко про розбирався в тому, які у нас є далекобійні ракети і куди вони можуть дістати в Росії.

Що дає цей дозвіл

Далекобійні ракети дозволяють різко знизити бойові можливості Росії. Їх застосування дозволить активно знищувати резерви та ресурси агресора на далеких підступах. Це руйнація тилової логістики – складської, транспортної, паливної. Порушення логістики залишить російську армію без військової техніки, боєприпасів, паливно-мастильних матеріалів та інших засобів, необхідних ведення бойових дій.

Раніше, 2024 року, президент США Джо Байден вперше дав дозвіл Україні застосувати далекобійну американську зброю по території РФ. Але тоді йшлося тільки про територію Курської області, і рішення було задумане як реакція на залучення у війну військ Північної Кореї. Тепер же всі обмеження знято, Україна може бити так глибоко, наскільки дозволять її засоби ураження.

"Це означає, що Україна тепер може захищатися, включаючи удари по військових об'єктах на території Росії. Донедавна вона цього не могла робити, і донедавна, за дуже рідкісними винятками, не робила. Тепер - може. Вона може вражати військові цілі в тилу, і це є вирішальною якісною зміною у веденні війни Україною", - підкреслив німецький канцлер Мерц.

Які ракети постачають західні союзники

Насамперед – це ракета ATACMS, балістичний ракетний комплекс виробництва американської оборонної компанії Lockheed Martin. Ракети завдовжки чотири метри і з вагою понад півтори тонни можуть нести як окремі боєголовки, так і касетні заряди. Найбільш далекобійні варіанти ракет ATACMS здатні вражати цілі до 300 кілометрів.

На відміну від британсько-французьких крилатих ракет Storm Shadow/SCALP, що запускаються з літаків, ATACMS є ракетами наземного базування (класу "земля-земля"). І їхній запуск може здійснюватися як з M142 HIMARS, так і з M270 MLRS - обидві ці реактивні ракетні системи Київ уже понад рік успішно застосовує проти російських військ на окупованих територіях.

ATACMS – це балістичні ракети, що розвивають швидкість, наближену до гіперзвукової. Під час польоту ці ракети досягають швидкості 3 Маха (приблизно 3675 км/год.) і вражають ціль складною балістичною траєкторією, тоді як, наприклад, крилата авіаційна ракета Storm Shadow є дозвуковою (швидкість 0,8 Маха). Тому перехоплювати ATACMS російським системам ППО значно складніше. Для перехоплення таких ракет необхідно створення ешелонованої системи ППО з комплексами С-400/С-300 і "Бук" останніх модифікацій.

Британська ракета Storm Shadow запускається з літака, який має бути за зоною дії російського ППО. Це приблизно 50-60 км від лінії фронту. Дальність Storm Shadow – 300 км. Ракета Scalp-EG є французьким аналогом Storm Shadow. У конструкції ракети Scalp застосували заходи, спрямовані на зниження радіолокаційної помітності.

Зниженню ймовірності виявлення ракети в польоті сприяє і те, що всю маршову ділянку траєкторії вона проходить на висоті 100-150 м, а перед атакою призначеного об'єкта знижується ще нижче - до 50 м. Найважливіша відмінність ракети Scalp від прототипу полягає в системі наведення та дальності. Дальність поразки – 250 км.

Які цілі можуть бути вражені в Росії

У зоні дії наданих Україні далекобійних ракет ATACMS, які здатні вражати цілі на відстані до 300 км, знаходяться сотні військових та воєнізованих об'єктів на території Росії – майже 250 цілей. Серед них не лише дислокації російських військових, а й розвідцентри ГРУ та інші підрозділи, військові академії та полігони, склади та ремонтно-технічні бази, комбінати та концерни російського оборонно-промислового комплексу.

Загалом до переліку потенційних цілей ATACMS входять близько 15 військових аеродромів Росії. Наприклад, аеродром "Морозовськ" у Ростовській області, розташований за 300 кілометрів від українського кордону. Тут базується 559-й російський бомбардувальний авіаційний полк із більш ніж 40 бомбардувальниками Су-34.

Окрім цього, найближчими авіабазами до України також є російські військові аеродроми "Приморсько-Охтарськ" та "Єйськ". Від Приморсько-Ахтарська до кордону з Україною менше ніж 125-130 км. Зазвичай тут базуються винищувачі Су-25, а останнім часом з'явилися бомбардувальники Су-34. У Єйську, розташованому ще ближче, базуються понад 20 літаків МіГ-29К, протичовнові літаки Ту-142 та близько 5 винищувачів, серед яких Су-33. Російська авіабаза "Міллерово" в Ростовській області знаходиться за 155 км від фронту.

Ракети з дальністю близько 1000 км дозволять дістати до Санкт-Петербурга, Вологди, Нижнього Новгорода, Тольятті, Астрахані та Грозного. Ракета Storm Shadow може дістатись до певних районів Москви, військових об'єктів поряд з такими містами, як Тверь, Рязань і Тамбов, а також в районі Сочі, Ставрополя, Майкопа і Волгограда.

Чому так важливі Taurus

Ключове питання сьогодні: чи дадуть нам німецькі ракети Taurus, які Україна давно хотіла б одержати у своє розпорядження. Попередній канцлер ФРН Шольц був категорично проти цієї передачі. Нинішній – Мерц ще під час своєї передвиборчої кампанії говорив, що це можливо. Не виключено, що вже найближчим часом справа зрушить з мертвої точки.

Taurus – одні із найсучасніших німецьких ракет, дальність яких сягає 500 км. Завдяки чотирьом незалежним одна від одної навігаційним системам вони здатні вражати цілі, незважаючи на перешкоди, що створюються противником, а також без заходу літака-носія до зони протиповітряної оборони противника. Німеччина закупила близько 600 Taurus для Бундесверу десять років тому.

Базові ракети Taurus оснащені тандемною бетонобійною бойовою частиною типу MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Sophisticated and Target Optimised). Заряд бойової частини - кумулятивний, основний заряд - фугасний, розміщений у міцному корпусі. Форма бойової частини ракети розроблена для пробивання бетону та важких порід ґрунту. Таким чином, така ракета не тільки технологічно сучасніша за аналоги, а й може вражати цілі на набагато більшій відстані від лінії фронту. Якщо вона таки опиниться на озброєнні ЗСУ, то наші позиції на війні, безумовно, посиляться.