Німецьке видання Bild повідомило, що жителі Литви почали масово залишати регіон Сувалкського коридору через страх можливого вторгнення Росії після оголошення Німеччини, Франції, США та Великобританії про зняття всіх обмежень на далекобійність зброї, яку Україна може застосовувати по території Росії. Коротко про – про значимість цієї гористо-горбистої місцевості між Польщею та Литвою та про те, що противнику там доведеться дуже несолодко.
Сувалкський коридор - це вузька смуга землі приблизно 65 км на кордоні Польщі та Литви, між Калінінградською областю Росії на заході та Білоруссю на сході. Це єдиний сухопутний маршрут, що з'єднує країни Балтії (Литву, Латвію, Естонію) з рештою країн НАТО та ЄС. Ключові міста коридору – Сувалки у Польщі та Маріямполі у Литві. Все інше – ліси, пагорби та малозаселені селища.
У XIX столітті територія входила до складу Російської імперії як частина Сувалкської губернії, але після Першої світової війни відійшла до Польщі та Литви. Вступ Польщі та країн Балтії до НАТО і ЄС зробив коридор ключовою ланкою для Альянсу. Термін «Сувалкський коридор» було запроваджено у 2015 році експрезидентом Естонії Тоомасом Хендріком Ільвесом на зустрічі з міністром оборони Німеччини.
Сувалкський коридор вважається найуразливішим місцем на східному фланзі НАТО. Якщо хтось захотів би його захопити, то це призвело б до ізоляції Литви, Латвії та Естонії. Введення в дію 5-ї статті зобов'язань НАТО може забезпечити опір атакам на Сувалкський коридор лише на 36-60 годин. Після чого може розпочатися чергова «денацифікація та демілітаризація» всіх, хто потрапить під руку. Окрема надія на пагорби та ліси, які не дадуть противнику швидко пересуватися цим коридором.
Тобто маємо чергове джерело напруженості, розташоване у страшно невдалому місці – у безпосередній близькості нехай до ексклаву (Калінінград), але все-таки російського.
Щодо евакуації населення з цієї зони, то офіційних повідомлень про масовий виїзд громадян немає. Навіть видання Bild посилається на анонімних «місцевих жителів», які «очікують гіршого після розгортання конфлікту з РФ», і не публікує жодної фотографії евакуації, нехай навіть з мобільників «місцевих жителів». Натомість цю інформацію активно розносять проросійські ресурси інтернету, під'юджуючи і без того втомлених від РФ європейців початком нового збройного конфлікту, захопленням Балтії тощо.
Польське місто Сувалки з населенням 65 000 жителів дало назву стратегічній зоні НАТО. Фото: wikipedia.org
Було б дивно думати, що у Польщі та Литві лише після публікації німців усвідомили, яка пастка утворилася у них під боком. Вже давним-давно Литва сплатила 800 млн євро за протитанкові міни, які планується задіяти для захисту кордону з РФ і Білоруссю. І складують їх саме у районі Сувалкського коридору.
Також на початку травня Литва провела великі військові навчання «Залізний вовк-2025-I», у яких брали участь 3700 бійців багатонаціональної бойової групи НАТО, дислокованої в Руклі, а також військовослужбовці 173-ї повітряно-десантної бригади США. Причому військові США одразу розпочнуть свої навчання «Раптова відповідь-2025». І як тихенько кажуть ті, хто бачив ці навчання, «Сувалкський коридор може виявитися не таким прохідним, як багато хто думає».
Торік у Німеччині розглядали сценарій із початком війни РФ та Європи у 2025 році. А Bild опублікував деякі «витяги з секретного документа Бундесверу». У них німецькі військові припускають, що Росія розпочне масштабні кібератаки, за якими почнеться прикордонний конфлікт у районі Сувалкського коридору, який буде використаний РФ як привід для повномасштабного вторгнення.
До цього, у січні 2024-го, пройшли найбільші навчання НАТО з часів "холодної війни", у яких брали участь 90 тис. військовослужбовців усіх 32 країн НАТО, близько 50 бойових кораблів, 80 одиниць авіатехніки, 1,1 тис. наземних бойових машин, включаючи 133 танки. І легенда навчань була - вторгнення РФ у районі Сувалкського коридору та атака країн Балтії чи Польщі. До речі, остання у квітні 2024-го відновила свій 14-й Сувалкський полк протитанкової артилерії.
Є відчуття, що журналісти з Bild отримали доступ до сценарію навчань та видали це за «таємний план Бундесверу». Тож питання, вірити німецьким акулам пера на слово чи перевіряти ще раз їхню інформацію, актуальне як ніколи.
Втім, Сувалкський коридор фігурував у зведеннях «ура-наступу» ще чотири роки тому. Тоді відзначилося видання Times, яке, зіславшись на джерела в НАТО та Україні, повідомило, що Росія за 2 години може захопити Сувалкський коридор і відрізати Балтію від інших членів НАТО. Для цього РФ, за даними видання, може направити до коридору мігрантів, що скупчилися в Білорусі, щоб влаштувати там заворушення, потім туди увійдуть російські війська і розставлять військові патрулі. І все це для відволікання НАТО під час нападу РФ на Україну. То був грудень 2021-го.
2023-го про Сувалки заговорили в контексті «заколоту Пригожина» - мовляв, після його ескапад у стилі «танк застряг у воротах цирку» його, у найкращому разі, відправлять забезпечувати безпеку Сувалкського коридору та кордону Росії від країн НАТО. Якщо не вб'ють. Голова комітету держдуми з оборони Андрій Картаполов заявив, що ПВК «Вагнер» вже перебуває в Білорусі для захоплення Сувалкського коридору.
Польща напружилася і до вже відновленого Сувалкського полку протитанкової артилерії додала створений з нуля саперний полк, що розташувався вздовж кордону з Литвою. І військово-інженерний батальйон на додачу відправила.
Близько сотні «вагнерівців», за словами прем'єр-міністра Польщі Моравецького, у липні 2023-го виявили біля Гродно – група рухалась у бік Сувалкського коридору. Моравецький заявив, що «вагнерівці» можуть замаскувати під прикордонників, щоб допомагати нелегальним мігрантам потрапити до Польщі. Куди подівся загін і чи взагалі був – невідомо.
Більшість аналітиків сходяться на двох думках.
Перша: РФ вже точно не вистачить ресурсів для форсування Сувалкського коридору і вступу в новий виток війни з Європою. Україна висмоктує з Росії її людські та технічні сили. Та й ландшафт цього коридору аж ніяк не сприятливий для атак, зате чудово підходить для оборони.
Друга: вступ Фінляндії та Швеції до НАТО знизив залежність країн-учасниць НАТО від Сувалкського коридору як логістичного маршруту для доставки підкріплення. Хоча б тому, що Балтійське море стало внутрішньою водоймою НАТО, відкривши безпечні морські шляхи, що дублюють сухопутні. Плюс кордон НАТО з Росією подвоївся завдяки Фінляндії, і це відволікає ресурси росіян від північних кордонів.
Тобто ескалація конфліктів у Сувалкському коридорі можлива - через гібридні загрози або випадкові інциденти, - але прямий напад малоймовірний через обмежені ресурси Росії і сильну оборону НАТО.