США скасували санкції проти Сирії, які діяли починаючи з 2004 року. Як повідомляється на офіційному сайті Білого дому, відповідний указ підписав президент США Дональд Трамп.
Повідомляється, що санкції були зняті «з метою підтримки шляху країни до стабільності та миру». Паралельно уточнюється, що обмеження зберігаються щодо: Башара Асада, його соратників, порушників прав людини, наркоторговців, людей, причетних до діяльності зі створення хімічної зброї, ІДІЛ або його філій, а також іранських довірених осіб.
Згідно з указом, держсекретар також має оцінити можливість призупинення санкцій, повністю або частково, у разі відповідності певним критеріям, відповідно до Закону Цезаря (закону, який накладає санкції на режим Асада за звірства).
Також документ допускає пом'якшення експортного контролю на деякі товари і скасовує обмеження на деякі види іноземної допомоги Сирії та наказує держсекретареві переглянути визначення "Хайят Тахрір аш-Шам" (ХТШ) як іноземної терористичної організації.
Крім того, держсекретар має переглянути включення ХТШ і Ахмеда аш-Шараа до списку особливо небезпечних міжнародних терористів і визначення Сирії як держави, що спонсорує тероризм. Пропонується також вивчити можливості пом'якшення санкцій в ООН для підтримки стабільності в Сирії.
На сайті Білого дому сказано, що Трамп має намір підтримувати Сирію, яка "є стабільною, єдиною і перебуває в мирі з собою і своїми сусідами".
Дата скасування санкцій указом не називається. В американських ЗМІ припускають, що обмеження зняті вже з 1 липня. При цьому на зняття деяких санкцій потрібен час. Наприклад, закон про відповідальність за використання хімічної та біологічної зброї (СВW Act) передбачає, що санкції можуть бути офіційно зняті лише через 20 днів після повідомлення Конгресу США.
- Державний секретар має передати цю ухвалу про відмову і звіт... відповідним комітетам Конгресу. Ця відмова набуває чинності через 20 днів після її передачі, - ідеться в публікації.
При цьому рішення про призупинення Caesar Act (закону про вторинні санкції за допомогу режиму Асада) може ухвалити держсекретар за погодженням із міністром фінансів. У цьому випадку санкції можуть бути припинені відразу, але після цього держсекретар зобов'язаний протягом 30 днів надати Конгресу роз'яснювальний брифінг.