10–11 липня в Римі пройде четверта Конференція з відновлення України (Ukraine Recovery Conference (URC2025)), головуватиме на якій прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні. Цей міжнародний захід покликаний виробити механізми та засоби відновлення нашої країни. Журналіст Коротко про з'ясовував усі подробиці та знакові моменти цієї майбутньої зустрічі.
Захід ініційований прем'єр-міністром Італії Джорджею Мелоні з метою обговорення покрокового плану відновлення України після масштабних руйнувань, спричинених російською агресією. До участі у конференції запрошено представників міжнародних фінансових інститутів та великого бізнесу. За словами президента Володимира Зеленського, важливою метою є узгодження чіткої дорожньої карти відновлення не лише інфраструктури, а й економіки, соціальної сфери, енергетики та правової системи.
Серед ключових тем розглянуть питання фінансування критичної інфраструктури, залучення приватних інвестицій, модернізації енергосистеми України, інтеграції до єдиного європейського ринку та реформ у сфері боротьби з корупцією та правової системи.
Також очікується, що за підсумками зустрічі в Римі буде оголошено про створення нових міжнародних фондів, підписання меморандумів та запуск відновлювальних програм у найбільш постраждалих регіонах, зокрема у Харківській, Херсонській та Донецькій областях.
Однак цього разу організатори конференції вирішили зробити значно більший акцент на бізнес-складнику процесу відновлення. Наприклад, Європейська Бізнес Асоціація готує до цієї конференції спеціальне дослідження серед іноземних інвесторів щодо готовності заходити на український ринок, пропозиції щодо підтримки бізнесу у прифронтових регіонах та інші експертні матеріали. Також у рамках конференції відбудеться бізнес-ярмарок, який спробує якомога яскравіше представити бізнес та інвестиційні можливості України.
На конференції очікують спецпредставника президента США Кіта Келлога, представників американського аналітичного центру Atlantic Council та організації Razom, яка надає гуманітарну допомогу в тих країнах, де йдуть війни. Сюди приїдуть канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та інші світові лідери.
Делегацію від України представлятимуть президент Володимир Зеленський та заступник міністра національної єдності України Олексій Лукашук, а віцепрем'єр-міністр - міністр національної єдності України Олексій Чернишов включатиметься онлайн. Український лідер на цій конференції зустрінеться зі спецпредставником Трампа Кітом Келлогом.
Примітно, що дата проведення конференції з відновлення України практично збіглася із прогнозованими термінами відставки чинного прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, про яку останнім часом говорять у самій Україні. І його самого, на відміну від попередніх конференцій у Лугано, Берліні та Лондоні, на заході не буде.
Так це чи ні, але це цілком можливо, бо якось незручно просити західних партнерів про допомогу і водночас розписуватись у власному безсиллі, відправляючи голову Кабміну у відставку.
З іншого боку, у кулуарах Кабміну подейкують, що активну участь у підготовці до участі у цій конференції взяла саме перший віцепрем'єр-міністр України Юлія Свириденко, яка вважається головним кандидатом на посаду нового глави Кабміну. Вона, зокрема, проводила відповідні зустрічі із посольством Італії в Україні. Отже, цей міжнародний захід може стати своєрідними «оглядинами» майбутнього глави уряду перед європейськими партнерами.
Водночас у Римі відбудеться зустріч лідерів країн - «коаліції охочих», на якій розглянуть питання постачання зброї Україні. У ній візьмуть участь онлайн президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр Великобританії Кір Стармер та ще 30 лідерів європейських країн, а особисто приїдуть президент України Володимир Зеленський та спецпредставник США Кіт Келлог.
- Зустріч лідерів «коаліції охочих», коаліції партнерів України має набагато більше значення. Оскільки на ній спільно можуть обговорити політичні та організаційні питання постачання американської зброї до України, - пояснює голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
На попередній Конференції з відновлення України у 2023 році у Лондоні був присутній держсекретар США Ентоні Блінкен. Тоді він представляв правлячу Демократичну партію, яка підтримувала Україну. Тепер же до Риму США посилають лише Кіта Келлога. Чи означає цей факт зниження статусу Америки у відновленні України, яке демонструє Дональд Трамп?
- Ні, це не зниження статусу. У Римі в ці дні одночасно відбудуться дві важливі події - Конференція з відновлення України та зустріч лідерів країн «коаліції охочих» щодо постачання зброї в Україну. Так от, Кіт Келлог приїжджає не так на конференцію з відновлення, як на зустріч лідерів «коаліції охочих» - коаліції партнерів України, - пояснює політолог.
Сама конференція з відновлення України буде суто технічною та процедурною подією, а не політичною.
- І зараз головна подія для нас - це не так конференція з відновлення, скільки зустріч лідерів «коаліції охочих», оскільки вони обговорюватимуть питання, пов'язані з військовою підтримкою та з комунікацією з Дональдом Трампом. І, швидше за все, узгоджуватиметься механізм, яким чином допомогти Україні. Тож тут все логічно і закономірно, - вважає Володимир Фесенко.
За його словами, нам важливо на перспективу замовляти виробництво американської зброї, особливо щодо систем ППО та ракет для України. І, відповідно, потрібно визначитись із фінансовими механізмами, яким чином і за чиї гроші купувати це.
- Оце буде вирішуватися. Ну і думаю, що узгоджуватиметься і стратегія, і тактика підтримки України, а також тиск на Путіна, тема санкцій проти Путіна, щоб примусити Росію, зрештою, до реальних мирних переговорів і до припинення активних військових дій, - припускає політолог.
Загалом очікування від нинішньої конференції досить високі через акцентування ролі бізнесу у процесі відновлення. «Головні очікування від конференції – це люди та контакти, нові рішення щодо інвестицій в Україну, нові дієві інструменти для заохочення інвесторів. Україна потребує приватного капіталу, зокрема й для відновлення. Міжнародна допомога та гранти - це дуже важливо і допомагає нам утриматися на плаву, проте повноцінне відновлення та економічний розвиток України неможливі без приватного капіталу», - заявили у Європейській Бізнес Асоціації.
А Європейський банк реконструкції та розвитку на конференції з відновлення нашої країни у Римі планує підписати нові угоди з Україною. Йдеться про домовленості щодо фінансування проєктів розподіленої генерації та відновлюваної електроенергії, покриття кредитних ризиків банків, інвестицій у місцеву інфраструктуру.