Під час телефонної розмови Володимира Зеленського з Дональдом Трампом, крім всього, йшлося про заміну українського посла Оксани Маркарової в Америці. Володимир Зеленський особисто повідомив їй про те, що вона незабаром покине цю посаду. Коротко про - про те, чому її хочуть замінити і хто може прийти на її місце.
Володимир Зеленський поговорив із Оксаною Маркаровою про свій намір, але запропонував їй залишитися в його команді (на якій саме позиції, поки що тримається в секреті). Глава держави не повідомив причин зміни посла у США, але міністр закордонних справ Андрій Сибіга назвав Маркарову одним із найвдаліших послів у США та пояснив її відставку термінами ротації дипломатичних працівників.
"У кожного дипломата є ротаційний цикл", - сказав Сибіга. Час перебування на посту посла, як правило, обмежується 3-4 роками. А Оксана Маркарова стала послом України в США в лютому 2021 року.
Але є й інша, глибинна причина її заміни. Це пріоритети її роботи в Америці з політичними силами цієї країни. Іноді з'являлися чутки, що сам Дональд Трамп та частина Республіканської партії незадоволені тим, що Оксана Маркарова ще до виборів президента США більше орієнтувалася на Демократичну партію, ніж Республіканську.
Найгучнішим випадком став візит президента України Володимира Зеленського до США у вересні 2024 року у розпал президентської виборчої кампанії в Америці. Тоді український лідер розпочав свою поїздку з відвідування Скрентонського військового заводу з виробництва боєприпасів (штат Пенсільванія), де виробляють складові артилерійських та мінометних снарядів. Потужність цього заводу повністю завантажена під потреби України, зокрема, для виготовлення снарядів калібру 155 мм.
Але саме цей штат – Пенсільвані - був одним із основних штатів, де велася боротьба за голоси виборців між Республіканською партією та її кандидатом Дональдом Трампом і Демократичною з її кандидатом Камалою Гарріс.
Частина республіканців вважає, що це була прихована підтримка демократичного кандидата. Адже цю поїздку на Скрентонський військовий завод, як голова посольства, організовувала саме Оксана Маркарова. Тому після візиту Володимира Зеленського до США частина республіканців у Конгресі США ініціювали розслідування візиту президента Володимира Зеленського до Пенсільванії на завод з виробництва боєприпасів.
Крім цього, у 2023 році спалахнув скандал навколо ресторану RUTA, який у Вашингтоні відкрив чоловік Маркарової Данило Волинець. Незважаючи на формальну відокремленість бізнесу, Маркарова активно просувала заклад через офіційні ресурси посольства. Це викликало обурення серед дипломатів, які вбачали у її діях ознаки конфлікту інтересів та порушення етичних норм.
Наразі називається кілька потенційних кандидатів на місце посла України в США. І всі вони можуть бути пов'язані з черговим масштабним оновленням влади у владній вертикалі країни. Все явніше зараз змальовуються серйозні зміни в українському Кабміні, аж до звільнення прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та багатьох віцепрем'єрів та міністрів. Тому нині серед змінників Маркарова називаються імена самого Дениса Шмигаля, віцепрем'єра Ольги Стефанішиної, міністра оборони Рустема Умєрова та міністра енергетики Германа Галущенка. Але найвірогіднішим кандидатом вважається міністр культури Микола Точицький.
Ця процедура передбачає кілька етапів і зазвичай займає чимало часу. Спочатку держава, яка ініціює ротацію, має визначити кандидата та направити відповідний запит до держави перебування посла, у даному разі до Державного департаменту США. Якщо американська сторона погоджується, вона видає агреман – формальну згоду на призначення нового дипломатичного представника.
Саме отримання агреману може тривати від кількох тижнів до кількох місяців, залежно від політичного та адміністративного контексту. Наразі ситуація ускладнюється літнім періодом відпусток у США, а також наближенням початку нового фінансового року, який починається восени та супроводжується активними бюджетними дебатами. Таким чином, Київ може прагнути синхронізувати призначення нового посла із новим етапом політичної активності у Вашингтоні. Якщо ж в Україні відбудуться широкі урядові ротації, це також може прискорити і запуск самої процедури заміни.
Окрім цього, в Офісі президента України також готується масштабне оновлення і дипломатичного корпусу України за кордоном. "Бачення президента України – здійснити ротацію у всіх країнах і G7, і G20. Тобто насамперед посилити ці країни, зокрема трек США. Тому це зараз справді на порядку денному", - пояснив міністр закордонних справ Андрій Сибіга. При цьому він уточнив, що слід очікувати близько 20 указів президента України, якими будуть звільнені та призначені нові посли України. "Усі посли мають розуміти, що мірилом їхньої діяльності є результат. Вони мають працювати на результат. Вони мають розуміти і бути в реаліях країни, що воює", - сказав глава українського МЗС.
Сибіга пояснив, що від керівників українських дипмісій очікують на результати у вигляді військових пакетів для України, мобілізації гуманітарної та економічної допомоги та підтримки українців за кордоном.