Завантажити ще

Третій раунд переговорів у Стамбулі: на що реально можна розраховувати

Третій раунд переговорів у Стамбулі: на що реально можна розраховувати
Фото: x.com/ZelenskyyUa

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що третій раунд переговорів із Росією відбудеться 23-24 липня у Стамбулі. Москва вже підтвердила зацікавленість у цій зустрічі.

Що обговорюватимуть

Український лідер назвав три пріоритетні для Києва питання, які хочуть обговорити під час третіх переговорів із представниками РФ у Стамбулі: «Повернення військовополонених, повернення викрадених Росією дітей та підготовка зустрічі на рівні лідерів», - повідомив він.

При цьому міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також підтвердив, що Київ наполягає на припиненні вогню. «Ми наполягаємо на перемир'ї. І дуже важливо, щоб ці зустрічі у разі погодження можливої дати були предметні. Щоб інша сторона мала мандат обговорювати найголовніші питання – закінчення війни, досягнення перемир'я», – зазначив він.

Російська ж сторона через прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова повідомила, що на зустрічі знову буде обмін думками щодо меморандумів Москви та Києва.

Хто приїде на переговори

Україну, швидше за все, знову представлятимуть голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга та секретар РНБО України Рустем Умєров (глава делегації).

З російського боку також не очікується змін. Керівником делегації, як і під час переговорів у 2022 році, призначено помічника президента РФ Володимира Мединського. До складу переговорної групи від РФ увійшли заступник міністра закордонних справ Михайло Галузін, начальник Головного управління Генерального штабу Збройних сил Росії Ігор Костюков, а також заступник міністра оборони Олександр Фомін.

Чого чекати

Незважаючи на заявлені теми третього раунду переговорів, в Україні та Європі не мають великих ілюзій щодо майбутніх перемовин. Усі розуміють, що Кремль не готовий до реальних поступок у Стамбулі та навряд чи піде на припинення вогню.

Це викликано кардинальною різницею в позиції України та Росії та їх меморандумів. Нагадаємо, російський "меморандум" - це ультиматум з нездійсненними для України умовами: відмова від окупованих територій, від вступу до НАТО та ЄС, роззброєння української армії та інше. Українська делегація вже неодноразово заявляла, що Росія висунула на переговорах нереалістичні вимоги.

Трамп дав Путіну час

Переговори використовуються Москвою скоріше задля затягування часу, ніж досягнення миру. Тим більше що президент США Дональд Трамп мимоволі дав Путіну люфт у часі для захоплення нових українських територій, оголосивши, що дає 50-денний термін російському диктатору для досягнення миру.

Тому колишній радник Дональда Трампа Джон Болтон заявив, що ультиматум американського президента "сприймається як дозвіл (Путіну. – Ред.) продовжувати безперервні атаки на Україну - принаймні до 49-го дня". За словами ексрадника, диктатор Путін не тільки не втрачає впевненості, а й намагається маніпулювати Трампом, натомість пропонуючи йому свою допомогу у врегулюванні ядерної угоди США з Іраном.

І додає, що Трамп не прагне досягти миру в російсько-українській війні, а лише формує для себе вихід із ситуації навколо України. Він задовольнив термінові потреби українських захисників, але уникнув довгострокових зобов'язань.

"Коли настане 50-й день, Трамп може знайти причини нічого не робити проти Росії, знявши з себе будь-яку відповідальність", - наголосив Болтон.

Що дали перші два тури переговорів

Переговори української та російської делегацій у Стамбулі мають стати вже третіми за останні кілька місяців.

Перший раунд перемовин пройшов у Стамбулі 16 травня 2025 року. Цьому передували тристороння зустріч Туреччини, США та України і контакт глави російської делегації, помічника президента Володимира Мединського з американською стороною.

Досягти прориву не вдалося. Зокрема через те, що глава російської делегації Володимир Мединський висував взагалі неприпустимі вимоги, а також погрожував "воювати нескінченно" і захопити ще кілька областей України. Фактично єдиним відчутним досягненням став масштабний обмін полоненими у форматі "1000 на 1000", який пройшов у три етапи з 23 по 25 травня. Крім того, українська сторона ще тоді запросила прямі переговори між лідерами держав, Володимиром Зеленським та Володимиром Путіним. У Росії заявили, що підтримали цей запит.

Другий тур відбувся знову ж таки в Туреччині 2 червня. Тоді Україна зажадала від Росії повернення вивезених Росією з країни дітей та полонених, додавши список із кількох сотень дітей. Щодо поранених Україна пропонує спочатку обміняти важко поранених, молодих військовослужбовців у віці 19-25 років у форматі «всіх на всіх», а також передати одне одному тіла всіх загиблих. Крім того, українська делегація знову запропонувала призначити зустріч президентів Росії, України та США.

Глава російської делегації Володимир Мединський після переговорів заявив, що на зустрічі було вирішено кілька "практичних питань". Серед них він назвав передачу українській стороні 6 тисяч військових. Він також підтвердив, що Росія та Україна домовилися про масштабний обмін полоненими: усіх на всіх тяжко поранених та тяжкохворих, а також усіх віком від 19 до 25 років. При цьому Москва знову відкинула пропозицію Києва щодо безумовного припинення вогню.