22 листопада
Завантажити ще

Вакцинація дітей та підлітків: щеплять з 12 років, у пріоритеті – Pfizer

Вакцинація дітей та підлітків: щеплять з 12 років, у пріоритеті – Pfizer
Фото: REUTERS

Кількість нових випадків серед дітей та підлітків у щоденній офіційній статистиці вже тиждень перебуває в межах від трьох до більш ніж п'яти тисяч.

Цифра ця насправді набагато більша, оскільки й дані щодо позитивних тестів вносяться із запізненням, і далеко не всі батьки вважають тестування необхідним. Об'єктивніше про стан справ каже госпітальна статистика. І, за інформацією системного аналітика Євгена Істребіна, за минулий тиждень приріст дитячих госпіталізацій становив 71%. А від початку року кількість маленьких пацієнтів, які потрапили до стаціонарів, зросла втричі.

Станом на 2 лютого у стаціонарах перебували 2406 дітей та було зайнято 53% ліжок, виділених по всій країні під їх лікування. У лідерах – Рівненська область, де заповнено вже понад 80% місць, Вінницька (67,9%) та Житомирська (67,8%) області. Загалом вже понад 50% ліжок заповнено у більшій частині країни – 13 областях та Києві.

Щодо вакцинації, за даними РНБО, двома дозами щеплено понад 75 тисяч дітей та підлітків. Тим часом на горизонті замаячила потенційна можливість вакцинації для маленьких та найменших.

Дітей якого віку вакцинують наразі в Україні?

Поки що це категорія від 12 років, яка з часом розширювалася. Влітку 2021 року імунізація рекомендувалася лише дітям із групи ризику – з тяжкою хронікою, ожирінням, діабетом, онкологією, ослабленим імунітетом.

У жовтні щеплення дозволили всім, але з умовою, що дитині зроблено обов'язкові щеплення з Національного календаря імунізації. А вже у 2022 році і це застереження скасували та вакцинують усіх, хто досяг 12-річного віку.

Чим щеплять?

Ще влітку Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила вакцину Pfizer/BionTech для підлітків 12+. Дослідження препарату показали його ефективність у 93% щодо госпіталізацій, а у віковій групі 12-15 років – майже стовідсотковий захист від зараження.

Чи обов'язкове щеплення для підлітків?

Ні, батьки приймають рішення про її необхідність самі, зважуючи користь та ризики між хворобою та щепленням. Варто враховувати, що, з одного боку, підлітки 12-17 років, які не мають супутніх захворювань, дуже рідко хворіють на ковід у важкій формі. І раціональніше наполягати на імунізації людей похилого віку, які практично без винятків мають в анамнезі хронічні захворювання.

З іншого боку, свої корективи вніс «Омікрон», який частіше, ніж усі його попередники, вражає дітей та дає ускладнення на бронхи. Плюс вакцинація запобігає таким ускладненням, як постковід, мультисистемний запальний синдром, міокардит. І, звичайно, захищає насамперед уразливі групи дітей.

Кому рекомендовано вакцинацію?

З метою профілактики щеплення рекомендовано особливо вразливим дітям та підліткам, які мають такі захворювання:

  • вроджений чи набутий імунодефіцит;
  • вроджені вади серця;
  • тяжка серцева недостатність;
  • ожиріння;
  • хронічні легеневі захворювання;
  • хронічна ниркова недостатність;
  • онкологія;
  • синдром Дауна;
  • цукровий діабет;
  • Хронічні неврологічні захворювання.

Помилковою є думка, що вакцинація нібито погіршить стан хронічного хворого. Для таких дітей будь-яка вірусна інфекція небезпечна тяжкими ускладненнями.

Крім того, рекомендується прищеплювати підлітків, які тісно контактують із незахищеними, наприклад, маленькими братами та сестрами, вагітними або людьми, які мають алергію на компоненти вакцини.

Як і де щепитися?

Для вакцинації не треба направлень від сімейного лікаря, дітям до 14 років потрібна згода одного з батьків або опікуна та наявність свідоцтва про народження. Ті, кому більше 14, повинні мати з собою паспорт та ідентифікаційний код, щоб інформацію про щеплення внесли до електронної системи охорони здоров'я.

Записати дитину можна до будь-якого центру вакцинації, їхні адреси яких можна знайти за посиланням.

Або ж зателефонувати до контакт-центру МОЗ за телефоном: 0-800-60-20-19.

Вакцина застосовується за тим же принципом, що й для дорослих: дві дози по 30 мікрограмів з інтервалом 21-28 днів.

Чи можна отримати сертифікат про вакцинацію для підлітка?

Можна, причому діти з 14 років можуть самі авторизуватися в "Діі" за допомогою чіпа на ID-карті або біометричному паспорті. Згенерувати сертифікат про вакцинацію дітей віком 12-13 років батьки можуть у своєму додатку. Для цього додається свідоцтво про народження, в меню «Послуги» обирається функція «COVID-сертифікат», надсилається запит - сертифікат дитини підтягується у додатку.

Коли і чим прищеплюватимуть дітей молодше 12 років?

У січні 2022 року Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила використання вакцини Pfizer/BionTech для дітей віком від 5 до 12 років. Клінічні дослідження за участю цієї вікової групи показали ефективність та безпеку не меншу, ніж для підлітків від 12 до 17 років, – 91%.

Україна наразі лише планує вакцинацію дітей від 5 років, оскільки поки що немає рекомендацій європейської технічної групи експертів. Попередньо йдеться про застосування вакцини із квітня, але це покаже час.

Для цієї групи дозування зменшено втричі та становить 10 мікрограм. І, згідно з свіжими рекомендаціями ВООЗ, збільшений до восьми тижнів інтервал між першою та другою дозами забезпечує більш високу ефективність та знижує ризик міокардиту та перикардиту.

Чи вакцинуватимуть малюків?

Є можливість, що вже в лютому буде схвалено застосування вакцини від Pfizer/BionTech для дітей від 6 місяців до 5 років. 2 лютого виробник повідомив про намір подати заявку на отримання дозволу для екстреного застосування вакцини до Управління контролю за продуктами та медикаментами США (FDA).

На думку американського епідеміолога Кейтлін Джетеліна, до кінця місяця дозвіл навряд чи буде отримано, оскільки FDA розглядає заявку близько 4-6 тижнів. Потім «затверджувати» вакцину будуть у Консультативному комітеті з вакцин і супутніх біологічних продуктів, і це теж не остання інстанція. І якщо все пройде гладко, чекати на вакцину можна не раніше середини березня.

Але поки що про ефективність препарату для наймолодшої вікової категорії дуже мало даних та прозорості, пише у своєму блозі епідеміолог. Відомо, що, тестуючи та підбираючи дозу для малюків, виробник у пошуках «золотої середини» зупинився на дозуванні 3 мікрограми.

Це найнижча можлива доза, що викликає найменший рівень побічних ефектів, але при цьому достатня для стимуляції імунної відповіді, - зазначає Джетеліна. - Pfizer оголосила під час дзвінка інвесторам, що 3 мкг (найнижче дозування) спрацювало. Вони також вирішили не просуватися вперед до 10 мкг через вищу частоту лихоманки серед дітей 2-5 років».

На кінець 2021 результати випробувань показали, що вакцина безпечна, не дає ускладнень, але дозування в 3 мкг спрацювало тільки в групі найменших - від півроку до двох років. А ось від 2-х до 5-ти – ні. Компанія оголосила про план Б: за два місяці після отримання другої дози протестувати третю. Випробування ще йдуть, і даних, що з цього вийшло, поки що немає.

Навіщо взагалі щеплення дітям?

«Омікрон» демонструє рекордні показники дитячої захворюваності у всьому світі. Новий штам не просто зосередився на них, але й викликає більше ускладнень, ніж "Дельта". Особливо небезпечний він виявився для малюків віком від 2-х до 5 років, у яких хвороба протікає з ураженням верхніх дихальних шляхів та бронхів.

І якщо бронхіти не становлять небезпеки для дорослих, у маленьких дітей вони обтяжуються  важкими ускладненнями через те, що бронхи ще не сформовані. Бронхіоліти, що виникають як ускладнення після бронхітів, небезпечні дихальною недостатністю та навіть ризиком летального результату.

Так, в цілому на «Омікрон» діти хворіють легше, але через високу заразність він все ж таки небезпечніший, ніж «Дельта».

У якому віці щеплять дітей в інших країнах?

Якщо говорити про категорію від 5 до 12 років, то в США вже вакциновані мільйони – там дозволено імунізацію таких дітей ще з осені 2021 року.

Японія наприкінці січня 2022-го схвалила вакцинацію від 5 до 11 років, щеплення почнуть робити у березні.

У Великобританії та Німеччині роблять однодозове щеплення дітям 12-15 років - не тільки Pfizer, але й Moderna.

Наприкінці 2021 року Іспанія, Італія, Греція, Угорщина дозволили вакцинувати дітей віком від 5 до 12 років.

Але «веселіше» справи йдуть не в Європі. Наприклад, на Кубі власною вакциною давно прищеплюють дітей із двох років. Вакцинація тих, кому менше 12, проводиться у Китаї, ОАЕ. У Чилі та Індонезії вакцинують дітей із 6 років. А у Коста-Ріці імунізацію від 5 до 11 років взагалі зробили обов'язковою.