22 листопада
Завантажити ще

Масові протести у Франції: більше 170 затриманих та страйк профспілок

Масові протести у Франції: більше 170 затриманих та страйк профспілок
Фото: BART BIESEMANS/REUTERS

У Франції продовжуються масові протести, які почалися після прийняття урядом нової пенсійної реформи. Рейтинги президента Еммануеля Макрона обвалились, а уряду спробували висловити вотум недовіри: для прийняття резолюції не вистачило всього 9 голосі, пише Reuters.

 Причиною протестів стала ініційована на початку 2023 року реформа, згідно якої передбачається підвищення пенсійного віку з 62 до 64 років. Також людей обурило те, що уряд вирішив скористатися статтею конституції, що дає змогу провести пенсійну реформу без голосування в парламенті. У відповідь на це французька опозиція 17 березня зареєструвала у парламенті дві резолюції про недовіру уряду.

Протести проти нової пенсійної реформи проходять у багатьох містах. У Парижі на вулиці вийшли чотири тисячі людей. За даними французьких ЗМІ, тільки у столиці арештовано 101 протестуючих. Всього ж відомо про 171 затриманого учасника демонстрацій.

У Нанті вийшли 6 тисяч протестантів, за даними профспілок – 15 тисяч. Люди жбурляли в поліцейських пляшки, правоохоронці у відповідь застосували сльозогінний газ. Деякі протестуючі почали запалювати сміттєві баки  на трамвайних коліях та обстрілювати рекламні щити і автобусні зупинки, пише Le Monde.

В Ліоні через протестуючих почалась пожежа на площі Белькур. Демонстрантів переслідує поліція.  У Бресті член парламенту Жан-Шарль Ларсоннер поскаржився у Twitter, що його офіс став мішенню протестувальників. Він повідомив, що протестуючі намагаються штурмувати його офіс та закидають у будівлю пляшки. 

До протестів доєднались місцеві профспілки. Таким чином, у Франції порушена робота транспортної системи й навчальних закладів по всій країні. Так, 30 відсотків рейсів з паризького аеропорту Орлі було скасовано в останній день страйку. До акцій протесту приєдналися й постачальники електроенергії, які зменшили її виробництво, а також працівники деяких телеканалів і радіостанцій.

Що не подобається французам в новій пенсійній реформі

За даними нардепа Галини Третьякової, французькі профспілки вимагають відкликати законопроєкт Макрона, який передбачає підвищення пенсійного віку до 64 років до 2030 року. В той же час  депутат пише, що навіть після підвищення пенсійного віку Франція матиме один з найнижчих пенсійних віків у Європі, «порівняно з країнами, такими як Італія та Німеччина, де він становить 67 років, у Великій Британії - 66, а в Іспанії – 65».

За даними експерта з питань пенсійного забезпечення Сергія Коробкіна, востаннє підвищення пенсійного віку у Франції відбулося у 2010-му - з 60 до 62 років. Нинішні плани уряду - поступово підвищувати вік з 62 до 64 років, додаючи кожного року по три місяці. Реформу планують завершити до 2030 року. За словами прем’єр-міністерки Франції Елізабет Борн, мета реформи - забезпечити збалансовану пенсійну систему. За прогнозами французького уряду нестача коштів у пенсійному фонді до того часу може становити 20 млрд євро.

Крім підвищення пенсійного віку, планується збільшити стаж, необхідний для призначення повної пенсії. Так, з 2027 року будуть вимагати 43 роки стажу. Водночас мінімальну пенсію обіцяють підвищити до 1200 євро на місяць.  Реформу планували розпочати ще у 2020 році.