22 листопада
Завантажити ще

Якщо завтра війна: не панікуйте та не жартуйте з військовими

Якщо завтра війна: не панікуйте та не жартуйте з військовими
Фото: архів «КП в Україні»

Про війну зараз говорять настільки часто і голосно, що населення вже перебуває у стані тихої паніки. Що робити, куди бігти і як виживати, якщо раптом почнеться? Але експерт розповів про більш глобальні відповіді на питання, як залишитися живими, і дав кілька порад щодо безпеки мирних жителів.

Залиште місто

Дай Бог, щоб усі наші побоювання не виправдалися, але знати, що робити, потрібно. Якщо взяти за приклад мешканців Ізраїлю - країни, в якій військові дії перманентно то згасають, то відновлюються, то там функцію порятунку покладено… на самих громадян.

- У нас немає якихось окремих уроків виживання, лекцій, на вулицях немає вказівників, де є притулки. Але діти змалку знають, що робити при обстрілі, куди і як іти. Цьому їх навчають батьки, а не пожежники чи медики – рятувати свої життя. Держава відповідає за оборону, ми, ізраїльтяни, віримо у своє ПРО «Залізний купол», яке захищає нас від палестинських ракет, – розповіла мешканка ізраїльського Ашдода Лілія.

На жаль, навряд чи українці можуть похвалитися такою самою непорушною вірою в повну обороноздатність країни, але так у нас і ситуація не та, що в Ізраїлі. Україна не знала війни десятиліттями. Зараз доводиться вникати в тонкощі збереження життя і здоров'я в умовах бойових дій.

Експерт Георгій Салманішвілі, який брав участь у військових діях, в тому числі і в Карабаху наприкінці 80-х років, спираючись на досвід, дав кілька важливих порад мирним жителям.

- Найкращий варіант для жителів міста, в якому розпочалися воєнні дії, це встигнути покинути його до розпалу війни. На колесах чи своїх двох, головне - швидко. І не користуйтесь для відходу основними магістралями, саме вони першими підпадуть під обстріл. На автомобілі шанси їх проскочити є, пішки навряд чи, - каже експерт.

Страх та паніка вбивають

Чому бажано залишити місто ? Воно може дуже швидко перетворитися на смертельний капкан, варто лише позбутися енерго-, водо- та газопостачання. На запасі продуктів, що зберігаються на магазинних складах, можна протягнути від сили дві-три доби, і якщо зможете отримати до них доступ. Інакше їжу та воду доведеться видобувати всіма можливими методами, у тому числі не наймирнішими.

Якщо все-таки доводиться залишатися в місті, де введено надзвичайний чи військовий стан, то пам'ятайте: страх і паніка вбивають так само, як і зброя. Звичайно, порада «Не панікуйте!» вилетить із голови при першому звуку пострілу, і тіло затопить хвиля жаху. Потренуйтесь зберігати холоднокровність - тверезомисляча голова врятує вам життя краще, ніж швидкі ноги, що біжать не в тому напрямку.

- Безпека ваша та вашої родини в цей період стане для вас найголовнішим. Але залишайтеся людиною і не відмовляйте у допомозі іншим. Війна, може, і зміщує життєві орієнтири, але це не привід перетворюватися на зацьковану тварину, яку веде лише інстинкт виживання. Не беріть за приклад поведінку людей на війнах, які відбувалися десятки років тому. Зараз багато що змінилося, крім пункту «залишайтеся людиною». Є автомобілі, інтернет, телефонний зв'язок – все це може стати засобом порятунку, якщо ними скористатися,-  рекомендує експерт.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО…

…зникли інтернет та мобільний зв'язок?

Домовитися з членами сім'ї заздалегідь про свої дії, якщо ця ситуація застала ваших близьких у різних точках місцевості. Наприклад, усі повинні рухатися у бік будинку або іншої певної заздалегідь точки збору. Дитині покладіть у кишеню папірець з інструкцією – у паніці вона може забути, що йому казали дорослі.

…по вулиці біжить юрба переляканих людей, а ви опинилися на її шляху?

За жодних умов не змішуватися з натовпом - він некерований і рухомий тваринними інстинктами. Якщо перед юрбою впаде і вибухне снаряд, вона розгорнеться і частина людей буде банально затоптана. Бачите натовп – йдіть у будь-яку нішу, під'їзд, якщо на перших поверхах вікна розташовані невисоко від землі – проламуйте вікно та стрибайте у квартиру. З господарями порозумієтеся потім, ваше життя дорожче за вартість нового вікна, чи не так?

…неподалік почалися військові дії?

Якщо ви на вулиці - негайно покиньте це місце, рухаючись не прямо, а навскіс. Очима шукайте будь-яке укриття. Немає укриття – падайте на землю, закривши голову руками. Автомобілі та кіоски ігноруйте, найчастіше це не укриття, а мішені.

Якщо обстріл артилерійський і вибухи гуркочуть так, що болять вуха, а сховатися нікуди – падайте на землю, руками закривайте голову і вуха та відкривайте рота. Так можна уникнути баротравми.

Якщо ви вдома - бігом у кімнату без вікон (передпокій, ванна, можна на сходовий майданчик, якщо він теж без зайвих отворів) з дітьми, тваринами та документами в руках. Не треба виглядати у вікно та намагатися розглянути, що відбувається. Якщо якась кімната буде під постійним обстрілом, то заставте вікно меблями. Хоча це також не гарантує стовідсоткову безпеку.

…завили тривожні сирени?

Можливо, ще до них додадуться уривчасті гудки підприємств або попередження з гучномовців. Державна служба України з надзвичайних ситуацій називає це сигналом "Увага всім". За рекомендаціями рятувальників, у цьому випадку, зберігаючи спокій, необхідно увімкнути телевізор або радіо: після сигналів інформація про те, що відбувається, буде передаватися протягом п'яти хвилин з наступними повторами. Виконуйте всі інструкції, не вимикайте телевізор/радіо: там буде вся важлива та необхідна вам інформація.

Якщо треба залишитися вдома - залишайтеся, зберіться в найбезпечнішій кімнаті. Якщо необхідно евакуюватися, то перед виходом з дому перекрийте всі комунікації, візьміть із собою лише найнеобхідніші речі і рухайтеся в укриття або на евакуаційний пункт.

…на вашому шляху опинилися озброєні люди?

Якщо розпочнеться війна, то документи у вас за замовчуванням мають бути завжди із собою, навіть уночі. Як і невелика сума грошей – можливо, під час перевірки документів військовим патрулем вам запропонують «допомогти» або озброєні особи без розпізнавальних знаків вас банально пограбують. Віддавайте все спокійно, але не пропонуйте самі. Спробуйте натиснути на жалість («останні гроші на ліки дитині»), але не нийте. Вимагають – віддавайте, потім відновите свою самооцінку.

Не сперечайтеся з військовими, не балагурте і не намагайтеся подружитися з ними і тим більше не фотографуйте їх. Можна щось недомовляти, але не треба брехати в жодному разі. Ви мирний житель, ви не знаєте, де розташовані вогневі точки чи склади озброєння. І, звичайно, у вас немає жодної зброї, ніяких уламків чи гільз «на згадку», жодних камуфляжних штанів чи тактичних окулярів. Будь-який цей елемент може стати фатальним для вас, розбиратися в нюансах ніхто не буде.