25 листопада
Завантажити ще

Директор турфірми: Перша вимога українських туристів – щоб поряд не було росіян

Директор турфірми: Перша вимога українських туристів – щоб поряд не було росіян
Фото: persona-tour.net.ua

Ось і почалося літо – сезон відпусток, коли українці за минулих років планували поїздки на моря та курорти. Сьогодні, звісно, ​​можливості та мрії у багатьох зовсім не ті. Але інтернет все ж рясніє оголошеннями від туроператорів, які перепрофілювалися під військові реалії і тепер пропонують тури з Польщі, Молдови, Угорщини та інших сусідніх країн – або автобусні поїздки. Адже в Україні небо закрите із 24 лютого 2022 року.

Як справи у сфері туризму цього сезону і чого чекати відпочиваючим, KP.UA розповіла директор туристичної фірми зі Львова Галина Гладчук, яка працює на цьому ринку 17 років.

Через війну туристів менше на 70%, але тури дорожчають

Галина Гладчук працює у індустрії туризму вже 17 років. Фото: Особистий архів

Галина Гладчук працює у індустрії туризму вже 17 років. Фото: Особистий архів

- Наскільки за останні півтора роки зменшилася кількість туристів, порівняно з довоєнними та докоронавірусними часами?

- У мене зараз 20-30% заявок від кількості, що була до пандемії. А під час «корони» цей відсоток взагалі впав до 1-5%! Наразі, незважаючи на активну фазу війни, люди почали потроху звертатися. Усі втомлені, хочуть якесь перезавантаження.

Дуже впливає відсутність повітряного сполучення – немає літаків. Тому наші туристи вилітають на курорти з аеропортів Польщі та інших країн Європи. Намагаємося шукати оптимальні ціни – з України завжди було дешево та доступно подорожувати. Нині ж послуги стали дорожчими, люди рахують гроші, не в кожного є робота, а то й своє житло.

Також дається взнаки, що багато людей виїхало з України. Ті, що залишилися і мають змогу відпочити хоч тиждень – уже дзвонять.

- Наскільки здорожчали тури через вильоти з Європи?

- Десь на 25-30% за весь пакет. Україна – географічно велика країна. Якщо брати західні регіони – звідти ближче летіти з польського Жешува. Якщо брати Одеську, Миколаївську області і Київ – дешевше з Кишинева. Відстань до аеропорту має значення. Зі Львова до аеропорту в Жешуві – 200 км, а до Кишинева – 800 км. Але великого вибору ми не маємо.

- Найпопулярнішими бюджетними напрямками були і залишаються Туреччина, Болгарія, Єгипет. Наскільки більше там тепер доводиться платити туристам?

- Раніше тур «все включено» коштував 800 у. о. за двох на тиждень, а зараз – 1100-1200 у. о.

На екзотику попит залишився

- Чи є напрямки, які перестали користуватися попитом під час війни? Може, частіше вибирають Закопане чи ту ж Туреччину замість Шрі-Ланки?

- Чому ж, екзотика має попит. Таїланд цікавий з багатьох причин – там не тільки красиві території та пляжі, але й приємно змінити ситуацію на щось цікаве та незвичне. Наші оператори замовляють чартери із сусідніх країн – він і за ціною доступний. Але туди довгий переліт і з дітьми летіти важко. Домінікана популярна... Також в Емірати наші люблять літати – недалеко й гарний пісочок, хоч там багато росіян. Але знаходимо курорти, де їх менше.

– Українські туристи часто просять обирати місця, де немає росіян?

- Ви знаєте, це зараз питання №1 - у всіх напрямках та у всіх країнах. Немає жодної країни, де не було б «москалів», але зараз вони поводяться здебільшого по-іншому. Або обманюють, не показуючи паспорт, або намагаються не висовуватись, не відриваються під російську музику. Поводяться тихіше води, нижче трави.

Готелів повністю без росіян немає, але я намагаюся запропонувати туристам місця, де їх справді мало. Наприклад, є готелі німецького спрямування – у Туреччині німці люблять регіон Сіде. І тут є місця, де 80-90% постояльців – іноземці. Вони не завжди доступні за ціною, але якщо підходять – обов'язково бронюємо. Намагаємося все індивідуалізувати, хоч не завжди виходить - не можна спрогнозувати, хто цього літа приїде до конкретного готелю – більшість росіян чи більшість поляків та німців.

Можемо також розглядати Хорватію, де їх також мало. Але вона не всім по кишені – це досить дорога країна.

- А чи були у ваших туристів якісь конфлікти з росіянами на курортах?

- Поки що в моїх не було, хоч від своїх колег чула. Але дуже мало, очевидних не було. Вони бояться наших. Багато хто з них розуміє, що вони наробили, зокрема, їхній уряд - з їхньої мовчазної згоди.

До Туреччини можна доїхати і автобусом – через Болгарію. Фото: turkeybus.otdihnavse100.com.ua/

До Туреччини можна доїхати і автобусом – через Болгарію. Фото: turkeybus.otdihnavse100.com.ua/

Обслуговування переходить на українську та англійську

- Як війна загалом далася взнаки на сфері туризму?

- Нам додалося роботи – її вдвічі-втричі більше. Раніше ми брали готовий тур і продавали його туристам, а зараз нам доводиться об'єднувати різні тури – ми шукаємо, де знайти найкращу ціну на готель, авіапереліт… Ми робимо дуже багато логістичних дій і намагаємося бути на плаву. Ми не закрили турагентства, сплачуємо податки. Радіємо будь-якому туристу і намагаємося допомогти кожному.

Цієї весни турагенти вперше за довгий час самі поїхали до рекламно-навчальних турів - подивитися, що змінилося. Деякі проводять презентації українською та англійською мовами та намагаються, щоб наш тур не перетинався з росіянами. Готелі намагаються максимально догодити нам і враховувати наші зауваження.

- Тобто обслуговування переходить на українську?

- Так, і цей процес переходу на українську чи англійську мову має бути швидшим. Зараз у рекламних турах ми їм це доносимо: що так, як було, вже не буде, і ні ми, ні наші туристи вже не сприймуть російську мову. Якщо не знаєте української – переходьте на англійську, німецьку, але російською мовою ми не хочемо спілкуватися.

- Під час війни зі списку популярних не вибули навіть найдорожчі напрямки?

- Ні, нічого не вибуло. Греція дуже популярна, Іспанія, Хорватія, Чорногорія, Болгарія, Туреччина, Єгипет, екзотика – Занзібар та інші країни. Але відсоток наших туристів упав, звісно. Коли закінчиться війна – у нас буде справжній туристичний бум! Людина, яка звикла подорожувати, вже не може без цього жити. До мене в офіс приходять люди, почорнілі від цієї війни, просять: «Галю, відправ кудись на таку-то суму - просто перезавантажитися». Ми шукаємо відповідні варіанти. Випускники також вважають за краще подорожувати замість балів або віддають ці гроші на ЗСУ.

Медичний туризм в Україні популярний серед іноземців

- Наскільки популярним зараз є медичний туризм?

– У нас він непогано розвинений, є багато санаторіїв – вони заповнюються. Звичайно, по них теж ударило – спочатку пандемія, потім війна – потік не той. Але Україна – багата на ресурси країна, і все це розвиватиметься. Тільки, дай боже, щоб закінчилася війна.

- Мені здавалося, медичний туризм зараз на піку – дуже багато постраждалих фізично та психологічно…

- Є багато державних програм та приватних фондів, які возять за кордон на оздоровлення дітей та дорослих, які постраждали у зонах бойових дій чи були під окупацією. Моя колега зараз повезла таку групу до Польщі, в Закопану. Ці діти із батьками приїжджають зовсім іншими.

У довоєнний час до наших санаторіїв приїжджало багато іноземців – німці, поляки, азербайджанці, грузини. Медичний туризм у нас користується популярністю – все є тут. Інфраструктура розвивається, на місці санаторіїв будують фешенебельні готелі – і це нормально.

- Як у такий непростий час турагенти приваблюють клієнтів, можливо, пропонують знижки чи такої можливості немає?

- У цьому немає сенсу – ті туроператори, що залишилися на ринку, роблять конкурентоспроможний продукт. Знижку можуть дати, якщо за кілька днів до поїздки не продано частину місць. Але таке буває у міжсезоння, зараз це рідко.

Єгипетські курорти залишаються одними з найпопулярніших в Україні. Фото: imaginetravel.com.ua

Єгипетські курорти залишаються одними з найпопулярніших в Україні. Фото: imaginetravel.com.ua

Романтичних турів немає

- Що сьогодні важливіше для туриста – про що найчастіше просять?

– Якщо з дітьми – то просять із харчуванням, «все включено» і щоби з анімацією, щоб батьки хоч трохи відпочили. До Чорногорії продаємо вілли, але я не раджу там брати харчування – це не шведський стіл, це порційні страви, за які за тиждень набігає гарна сума. Я зазвичай пропоную вілли з кухонним блоком, холодильником, гарним балкончиком, де можна вранці поснідати. У ресторанах там нормальні ціни.

- Чи змінився портрет середньостатистичного туриста за час війни?

- Звертаються більше мам із дітьми. Батько залишається тут чи воює. Немає таких шикарних романтичних турів, які ми робили раніше – взагалі не той моральний стан, і люди економлять. Чоловіки, яких за законом випускають, теж працюють, донатять, допомагають і потребують якогось перезавантаження. У мене таких багато - вони повертаються і працюють з ранку до ночі.

– Останні три роки сильно вдарили по сфері туризму. Чи є шанси повернутися до колишніх показників у найближчі рік-два?

- Я думаю, що як тільки настане мир, туризм наздожене те, що було, і розвиватиметься і йтиме вперед. Війна нас загнала в глухий кут, нас добивав коронавірус - літаки теж не літали. Ми – одна з найбільш постраждалих сфер. Зараз потроху оживаємо і радіємо цьому. Сподіваємося, віримо – виживемо і станемо сильнішими та розумнішими. Ми, прості агенти, навчилися робити такі тури, які ніколи не робили, – і цей досвід стане нам у нагоді.