22 листопада
Завантажити ще

На оновлення рибного фонду після підриву Каховської ГЕС піде 15 - 20 років

На оновлення рибного фонду після підриву Каховської ГЕС піде 15 - 20 років
Фото: darg.gov.ua

Масштаб смертоносного удару по екології після підриву Каховської ГЕС поки що оцінити складно. Одне точно – наслідки цієї катастрофи доведеться відновлювати десятиліттями. Серед всього іншого постраждало і рибне господарство регіону.

Днями Дніпропетровський рибоохоронний патруль Держрибагентства встановив,  що внаслідок стрімкого обміління акваторії Мар’янської затоки Каховського водосховища загинуло 28 500 особин карася сріблястого. І це лише поодинокий факт наслідків катастрофи.

Збитки, завдані рибному господарству тільки на цій невеличкій акваторії водойми, склали понад 7,6 мільйони гривень.

Крім того, зовсім нещодавно закінчився період нересту. А це означає, що в результаті падіння рівня води ікра риб висохне на змілілих ділянках. Винесена потоком води з водосховища риба, що опинилась на місцях підтоплення, також загине, бо незабаром опиниться на суходолі. Ще частина риби потрапила у солоні води Чорного моря, де загинути можуть не лише представники прісноводних водойм, а й морські мешканці.

Втрати поки що підрахувати складно

- Наслідки передбачити складно - це і знищення біорізноманіття, і  загибель великої кількості тварин і рослин, які були пов'язані з Каховським водосховищем. Це і руйнування системи водопостачання та зрошення. Все це призведе до втрат у сільському господарстві та витрат на свердловини і насоси тощо у виробничому та житловому секторах. Це і опустелювання регіону та зміна кліматичних умов, це і закриття бізнесів та втрата робочих місць в прибережних підприємствах, - говорить президент ВГО «Громада рибалок України» Андрій Неліпа. - Регіон без риби не залишиться, бо є аквакультура і ставки, проте водосховища вже нема, і відновити його швидко не вдасться, тож хіба що в старому руслі ще якась риба буде. Змити в море прісну рибу, звісно, могло, і змило - тому там і впав рівень солоності. Навряд чи море опрісніє все, але певна ділянка - так. Риби загинуло дуже багато, хоча якась частина встигла з водою відійти в притоки Дніпра. Підрахувати втрати дуже складно, але можна собі уявити після обстеження Мар’янської затоки.

На думку експерта, велика частина риби з прісної води в морі загине. Але, можливо, й не одразу. І навіть не своєю смертю - її вполюють морські риби, бо вони всі там хижаки.

- Щодо зміни хімічного складу води, поки точно сказати не можу - це досліджують вчені, наші волонтери передали в декілька НДІ зразки води на аналізи. Сподіваюся, критичних змін не станеться, каскад Дніпро, як не дивно, захистить, а море потроху очиститься. Але це не одразу, - каже Андрій Неліпа.

Потрібно відновлювати не лише рибний ресурс, а й саму ГЕС

Часу на відновлення Каховського водосховища піде багато – мова йде, можливо, й про десятки років, за умови перебудови греблі ГЕС.
- Щодо часу і умов для відновлення рибного регіону - навіть приблизно: років 5-7 на перебудову греблі та ГЕС за новими технологіями з урахуванням екологічних вимог (рибоходні шляхи міграції, обводні канали, Eco-friendly)  плюс років 5-7 мінімум на накопичення належного обсягу води у водосховищі, а паралельно і ще років 5-7 на переселення з інших водосховищ і його зариблення та вирощення зарибку. Причому всіх видів - рослиноїдні, всеїдні, хижаки. І в тому числі занесених у Червону книгу. Це має бути окрема державна цільова програма з безперебійним фінансуванням, державним замовленням рибоводам та НДІ для супроводу на конкурсній основі, - пояснює Андрій Неліпа.

Офіційно

Сьогодні Мінагрополітики і продовольства України оцінює збитки для рибної галузі в 95 тисяч тонн риби, або ж до 10,5 мільярда гривень в цілому. Негативні наслідки від знищення Каховської ГЕС відчуватимуться протягом кількох років навіть за умови заповнення Каховського водосховища водою вже найближчим часом. В Мінгагрополітики наголошують, що такі цифри є попередніми, тоді як остаточні можна буде робити лише після того, як рівень води стабілізується.

Довідка Коротко про

Води Каховського водосховища є домівкою для більш ніж 40 видів риб половина з яких має промислове значення. А це і судаки, щуки, коропи, соми, окуні, карасі, плітка, лящі, бички, білі амури, товстолоби та багато інших. Кількість риб, що проживала у цих водах підрахувати не можливо. Але точно можна сказати, що це сотні тонн рибин, або ж сотні тисяч особин різних видів.