25 листопада
Завантажити ще

Розробник взуття для саперів: Коли родич підірвався на міні, я став думати про допомогу іншим

Розробник взуття для саперів: Коли родич підірвався на міні, я став думати про допомогу іншим
Фото: Особистий архів Ігоря Єфименка

Харківський підприємець Ігор Єфименко разом зі своєю командою Українського ресорного центру розробив захисне взуття для військових – «павуки», яке мінімізує ушкодження, якщо наступиш на міну. Ідея такого взуття хоч і не нова, але у наш час дуже потрібна.

З початку війни підприємство пана Ігоря займалось виробництвом бронеплит, паралельно розробляли й інші вироби військового призначення. А коли частину Харківської області було деокуповано, до Ігоря почали звертатись сапери з конкретними запитами: були потрібні щупи для виявлення мін, щити для захисту під час розмінування, також ремонтували саперам машини, переобладнували пікапи, бронюючи їх і пристосовуючи до нових завдань.

Допомога саперам стала одним з основних напрямків діяльності підприємства, адже Харківщина під час відступу російських військ була дуже щільно замінована.

Разом із ДСНС знайшли рішення

- Один із моїх родичів наступив на міну-"пелюстку". І як він тоді сказав: «Дивлюсь на кросівку і бачу, що половину від неї вже відірвано». Він наклав собі тоді турнікет, його врятували, слава Богу. Це шокувало всю сім'ю, і з того часу я захотів знайти якесь рішення, щоб захистити людей. Спершу я захотів броньовані устілки для взуття (кевларові устілки вже існують. – Авт.), щоб хлопці, наступивши на міну, могли врятувати ногу. Ми зробили перші зразки. Порадилися із представниками Головного управління Харківської ДСНС та вирішили, що металеві устілки точно використовувати не можна, бо якщо міна більш потужна, то устілка трощиться і цими ж уламками додатково травмує людину, - каже керівник Українського ресорного центру Ігор Єфименко.

Сапери зазначили, що варто шукати рішення з пластику або з якимось іншим м'яким матеріалом.

- Мені показали фотографію іноземного, схожого на наше взуття. Сказали, що таке вже не виробляється, але нам воно дуже сильно знадобилося би. Ми почали свої розробки. Стали працювати на 3D-принтерах, фрезерувальних станках. З інженерами ми зробили перші зразки для розуміння форми виробу. Додали кевлар (полімер високої міцності, що перевершує сталь) і зробили з пластику, з композитних матеріалів корпус, а ніжки друкували на 3D-принтерах, - каже наш співрозмовник.

Сапери високо оцінюють користь

Сапери високо оцінюють користь "павуків". Фото: Особистий архів Ігоря Єфименка

Випробування пройшли успішно

Потім поїхали на полігон. Протестували виріб на манекені. Його одягнули повністю у військову форму – навіть підштаники з трусами для чистоти експерименту. Повісили на нього автомат, каску… Вийшов манекен десь на 80 кілограмів, що максимально наближено до ваги солдата.

- Наділи наше взуття і зробили тестові підриви різними мінами (ПФМ-1, ПФМ-2, ПМН-2) - це 40, 100 і 200 грамів вибухової речовини. І вибухи показали, що завдяки конструкції цього взуття вибух напряму не травмує сапера, а відбувається поруч із ногою. Якщо міна не потужна, така як «пелюстка», то корпус бере на себе всю енергію вибуху. Такий результат виявився дуже гарним, бо остаткових уламків при вибуху ну було, - говорить Ігор Єфименко.

Результати випробувань задовольнили саперів. Максимальна шкода, яку міні вдалось нанести під час випробувань, – це перелом ноги у манекена. Але це не була ампутація чи відрив. Навіть взуття самого «тестувальника» лишилося цілим.

До речі, ці черевики вдягаються на штатне взуття.

- Ця розробка тепер допомагає хлопцям. Багато саперів використовують черевики і дякують за таку розробку. Взагалі, сапер по протоколу має працювати у спорядженні максимум півтори години і далі мінятись. Але в наших реаліях, коли людей не вистачає, доводиться працювати довше. Це втома. Плюс міношукачі є не дуже якісні – вони не глибоко «пробивають». Іноді міни закопують трішки глибше, ніж може шукати міношукач. Також міношукач може розряджатися і не відчувати сигнал. До того ж в мінах фугасної дії мало металу, там лише підривач і кілька елементів, - тож міношукач теж може їх не помітити. Буває, що й сам сапер може пропустити ділянку і не перевірити її. Все це створює ризики для життя. Тому такі черевики-"павуки" дуже потрібні, - пояснює Ігор Єфименко.

З військовими вже траплялися підриви при користуванні «павуками». Один отримав перелом ноги і ходив у гіпсі. Інший - мав забій п'яти, хоча спершу думали, що там перелом. Хлопця навіть не вивезли з позицій. Певний час він пошкутильгав, а далі відновився. Від виробу під час вибуху відривалися «лапки», але вони є замінними і без проблем заново прикріпляються до "павука".

Цікавляться з-за кордону

Розробка пана Ігоря та його команди зацікавила не тільки ЗСУ, але й закордонних фахівців. Адже Україна - не єдина держава у світі, яка має дуже високий рівень мінного забруднення.

- У нас були два представника з Південної Кореї і один з Японії, і вони цікавились нашою розробкою. Особливо південнокорейці, бо в них є щільно замінований кордон з Північною Кореєю. Їм було важливо перейняти наш досвід, їх дуже цікавить готове рішення для їх умов, - додає наш співрозмовник.

Захисне взуття надівається на звичайне. Фото: Особистий архів Ігоря Єфименка

Захисне взуття надівається на звичайне. Фото: Особистий архів Ігоря Єфименка

До речі

Ціна питання?

Зараз «павуки» коштують 17 000 гривень. Їх вартість зросла останнім часом на 2000 гривень через зміну вартості матеріалів, з яких такий виріб виготовляють.

Скільки важать ці черевики?

Один "павук" – 3 кг.

Чи зручно в них ходити?

Як запевняє розробник, вага розподілена таким чином, що ходити в них фізично не складно. Просто треба до них звикнути.