22 листопада
Завантажити ще

Укус павука може бути небезпечнішим за зміїний: що робити, якщо таке трапилося

Укус павука може бути небезпечнішим за зміїний: що робити, якщо таке трапилося
Фото: faunistics.com

Думаєте, на природі вам загрожує небезпека лише від укусів кліщів чи змій? Насправді, ні. Наприклад, великих неприємностей можна очікувати і від павуків.

Які види можуть бути небезпечними та що робити у разі укусу, Коротко про розповіла кандидатка біологічних наук, наукова співробітниця Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Євгенія Яніш.

Каракурт небезпечніший за тарантула

Кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту зоології ім.І.І.Шамальгаузена НАН України Євгенія Яніш. Фото: nas.gov.ua

Кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту зоології ім.І.І.Шамальгаузена НАН України Євгенія Яніш. Фото: nas.gov.ua

- Пані Євгеніє, які види павуків є в Україні?
- Павуки – це членистоногі тварини, які належать до класу Павукоподібні (Arachnida). І на сьогодні у світі відомо близько 41 000 видів. В Україні, згідно з базою даних на сайті inaturalist.org, зареєстровано з фотопідтвердженнями 387 видів павуків. Тим, хто цікавиться цим питанням, раджу відвідати цей сайт, принаймні значну частину павуків нашої фауни ви зможете побачити «в обличчя».
- Чи є серед цих 387 видів - небезпечні для людини?
- Так, є небезпечні для здоров’я та життя людини види павуків, але їх порівняно небагато. Найбільш небезпечні – це тарантул та каракурт, якого ще часто називають "чорна вдова" (насправді, він належить до роду "чорні вдови", це не видова назва). Укуси тарантула, зазвичай, не смертельні (хоча якщо людина алергік, можуть бути й летальні випадки). Тоді як укуси каракурта – небезпечніші, ніж у багатьох отруйних змій, і становлять пряму загрозу життю людини, смертність складає 4%. Крім того, останніми роками почастішали випадки укусів павуками роду стеатода. Взагалі отрута всіх павуків небезпечна для людей. Але рятує те, що більшість видів павуків не здатні прокусити шкіру людини та ввести свою отруту.

Видавлювати отруту з ранки не можна

- Які реакції укус павука може викликати у людини?

- Реакції людей на укуси павуків можуть бути різноманітними. Залежить від виду павука, чи постраждалий є алергіком тощо. Інколи момент укусу може бути непомітним. Ознакою того, що укусив саме павук, є наявність на шкірі двох проколів.

Найпоширеніші симптоми, які можуть вказувати на те, що вкусив отруйний павук:

  • підвищення температури тіла,
  • задишка,
  • запаморочення,
  • нудота та/або блювота,
  • оніміння кінцівок,
  • розлади шлунку,
  • шлунковий та серцевий біль,
  • зниження гостроти зору,
  • судоми.

Ці симптоми часто проявляються не всі і неодночасно, але наявність хоча б кількох з них у поєднанні зі слідами від укусу на шкірі, а тим більш, якщо ви чітко бачили павука, потребують термінового звернення до лікаря.

- Якою має бути перша допомога у разі виявлення негативних наслідків?

- Якщо людина алергік – необхідно одразу випити антигістамінний препарат, промити місце укусу розчином господарського мила, а потім обробити спиртом або йодом.

Видавлювати отруту з ранки не можна, як і у випадку укусу кліща, оскільки отрута може навпаки - глибше проникнути в тканини. До місця укусу бажано прикласти холод, зокрема використати компрес із льодом. І обов’язково – звернутися до лікаря, який фахово призначить лікування. У важких випадках люди можуть потрапити до лікарні, і, на жаль, є летальні випадки.

Для туристів та людей, хто часто буває на природі в регіонах, де каракурт – звичайний вид, корисно знати, що отрута цього виду не є термостійкою і від температури руйнується. Якщо протягом 1-2 хвилин після укусу каракурта до місця укусу прикласти 3-4 сірника «голівками», а ще одним сірником їх підпалити – температура буде достатньою, щоб нейтралізувати отруту. Якщо просто піднести сірник, який горить, цього буде недостатньо. Але це – крайній захід, якщо ви абсолютно точно знаєте, що вас укусив саме каракурт. І зрозуміло, що після запалювання сірників біля ранки буде опік, який також доведеться лікувати.

Каракурт - вид павуків з роду

Каракурт - вид павуків з роду "чорних вдів". Фото: wikipedia.org

Відбитки перших павуків датуються 318-299 млн років тому

- Який спосіб життя ведуть павуки?

- Павуки широко розповсюджені, віддають перевагу затишним місцям, якщо оселяються в будинку чи квартирі, найчастіше плетуть павутину у кутках.

На природі вони живуть у ґрунті, де риють нірки або займають природні порожнини, у лісовій підстилці, моху, траві, печерах, норах та гніздах інших тварин, в оселі людини, на морських узбережжях, біля прісних водойм.

- Чим харчуються?

- Павуки є облігатними хижаками (такими, які отримують всі необхідні поживні речовини з м’яса інших тварин. - Ред.). Вони полюють з засідки, ловлять жертву в павутинну сітку чи активно шукають її. Жертвами переважно є членистоногі: комахи, багатоніжки, мокриці, інші павукоподібні. Зрідка павуки поїдають дрібних хребетних. Описані непоодинокі випадки поїдання павуками кажанів.

Але є види, які взагалі не плетуть павутину, і види, які майже не контактують з людиною. Щодо кожного виду необхідно шукати інформацію, яка стосується саме його умов життя. Майже всі павуки є хижаками, які живляться різноманітною тваринною їжею. Єдиним рослиноїдним видом є Багіра Кіплінґа. Розміри павуків коливаються від 0,8 мм до 150 мм.

Це дуже давні істоти. Відбитки перших справжніх павуків датуються кам'яновугільним періодом – 318-299 млн років тому, а подібні до павуків тварини, які здатні були плести павутину, - девонським періодом, 386 млн років тому.

- Що відбувається з їх популяцією? Чи стає їх більше через глобальне потепління?

- Щодо динаміки чисельності та ареалів популяції різних видів павуків необхідно проводити спеціальні дослідження. Значна частина видів і на сьогодні ще залишається мало вивченою. Можна сказати, що, ймовірно, у зв’язку із потеплінням клімату такі види, як тарантули та стеатоди, почали зустрічатися північніше звичного ареалу. Інформація зазвичай поступає у ЗМІ в тих випадках, коли когось ці павуки укусили.

Разом із кінцівками довжина тарантула може становити 10 сантиметрів. Фото: faunistics.com

Разом із кінцівками довжина тарантула може становити 10 сантиметрів. Фото: faunistics.com