Завантажити ще

Видавництво припинило співпрацю з письменником через його повернення до російської мови

Видавництво припинило співпрацю з письменником через його повернення до російської мови
Фото: facebook.com/vasiliy.starchak

Видавництво "Анетти Антоненко" припинило співпрацю з письменником Василем Сторчаком через його повернення до російської мови. Про це повідомила Аннета Антоненко на своїй сторінці у Facebook.

- Видавництво "Анетти Антоненко» розуміє обурення читацької аудиторії та професійної спільноти з приводу заяв письменника Василя Сторчака… Мусимо зазначити, що видавництво НЕ поділяє думку автора, і з огляду на критичні відмінності між його позицією та ідеологією видавництва вимушені припинити з ним співпрацю, —  йдеться у дописі.

Автор роману "Лютий" заявив про перехід на російську мову у публічних постах, викликавши обурення серед читачів та професійної спільноти.

Василь Сторчак у коментарі "Суспільне Культура" зазначив, що його некоректно звинувачувати у поверненні до російської мови, оскільки він ніколи не припиняв її використовувати.

- Я думаю обома мовами залежно від контексту, в якому перебуваю. Якщо я читаю щось російське, я буду думати російською — це автоматично, так працює мозок, — сказав він.

Письменник розповів, що після повномасштабного вторгнення Росії продовжував користуватися обома мовами як у розмовах, так і в соцмережах. За його словами, він вирішив частіше висловлюватися російською, щоб привернути увагу до мовного питання.

Особливий вплив на його позицію мав коментар "Закобзонься, стара карга", який він прочитав після скандалу з акторкою Ларисою Кадочниковою, яка говорила російською мовою на врученні премії Параджанова. Він переконаний, що подібні висловлювання лише поглиблюють розкол та поляризацію.

- Вони кажуть: «Закобзонься, стара карга». Питання: що гірше, що більше зло — писати «Закобзонься, стара карга» чи те, що жінка у віці заговорила російською, тому що в неї такий історико-культурний бекграунд? — сказав Сторчак.

Також, на його думку, якщо письменник уникає небезпечної території у своїх роздумах, він перестає бути справжнім письменником, адже мислення неможливе без ризику.

- Як побудувати антагоніста, якщо ти не розумієш і не відчуваєш того, що він відчуває? Ніяк. Ти будеш писати безглузді романи, — вважає він, додаючи, що через такі обмеження страждає література, яка поступово стає убогою через існування в жорстких рамках.

У своєму фейсбуці Василь Сторчак заявив, що українськість стала “задушливо токсичною”. За його словами, 75% його кола спілкування спілкується російською і поважає його за українську мову «без будь-якого презирства». Він вважає, що публічне цькування через мову може викликати у значної частини населення відторгнення української мови.