Завантажити ще

Секрети місячного календаря: як дізнатися, коли треба садити картоплю і сіяти зелень

Секрети місячного календаря: як дізнатися, коли треба садити картоплю і сіяти зелень
Фото: gettyimages.com

Наші предки достеменно знали, що після повного місяця городина ростиме як на дріжджах. І навпаки, коли на небі «молодик» - ані сіяти, ані садити не можна. До порад місячного календаря прислухаються і зараз. Про те, як «працює» місячний посівний календар, в який день травня краще садити картоплю і сіяти зелень, а коли взагалі не варто потикатися на город – у матеріалі Коротко про.

Повня? Прополюйте бур’ян!

З дитинства пам’ятаю, як бабуся, тримаючи в руках старенький календарик з Місяцем, зірками і загадковими позначками, суворо говорила дідові: «Місяць зростає, значить сіємо огірки і зелень». Дідусь лише гмикав, але мовчки копав грядки.

Городнє чаклунство? Насправді місячний календар. Саме його дотримувалася бабуся і дотепер дотримуються чимало городників. Щоправда, зараз сприятливі і несприятливі для городніх робіт дні можна легко знайти в інтернеті.

Історія місячного календаря дуже давня, нібито походить аж з Вавилону. Подібні знання були і у слов’янській культурі. А взагалі людство завжди слідкувало за Місяцем, який був богом, годинником, порадником. І помітили, що, наприклад, після повного місяця краще росте насіння, правда, й бур’яни лізуть стрімко.

Місячний посівний календар базується на чотирьох фазах Місяця та на його положенні в зодіакальних знаках. Вважається, що кожна з фаз по-різному впливає на рух соків і розвиток рослин. Конкретні дати щороку змінюються, бо у небесного тіла свій ритм. Але ось основні його «правила гри»:

  • «молодик» і день перед ним - поганий час для всіляких городніх робіт. Вважається, що земелька в цей час відпочиває;
  • коли «молодик» зростає, треба сіяти і садити рослини, що ростуть над землею (томати, перець, салат, кабачки тощо);
  • повний місяць: можна лише прополювати бур’ян. Це час, коли так звана енергетика рослин дуже слабка;
  • коли Місяць спадає від повні до «молодика» - бігом на город сіяти чи садити! Це найкращий час для коренеплодів (картоплі, моркви, буряків).

Але не поспішайте чатувати на повню. Мають значення і знаки зодіаку, в яких перебуває Місяць, і навіть певні астрономічні явища.

  • Рак, Скорпіон, Риби – ідеально підходять для більшості посадок. Врожай буде щедрим.
  • Терези, Телець, Козеріг – теж можна сіяти-садити.
  • Овен, Близнюки, Діва, Лев, Стрілець, Водолій – час затишшя, краще узагалі не порпатися в землі.

Фермери, які займаються органічним землеробством, також слідкують за місячними фазами. Фото: pexels.com

Фермери, які займаються органічним землеробством, також слідкують за місячними фазами. Фото: pexels.com

Впливає на все живе на Землі

Звісно, агрономи лише посміються над таким календарем. Кажуть, коли стартують польові роботи, ніхто не буде зупинятися на день чи два через те, що фаза Місяця несприятлива. Але, наприклад, фермери, які займаються органічним землеробством, все ж слідкують за місячними фазами. Та й мільйони городників досі озираються на нічне світило перед тим, як встромити у землю насінину помідора чи цибулини.

Хоча, відверто, наукових доказів того, що та чи інша фаза Місяця прямо впливає на проростання насіння, немає. Скептики скажуть, що головне у посівній - це температура, вологість і якість ґрунту. І це дійсно так. Місячний календар не замінить полив, сонце і якісну насінину. Але є й інша думка.

- Вченими доведено, що Місяць має влив на все живе на Землі, - розповідає Коротко про власниця квіткової ферми «Поляна» Валентина Рубій. - Наші предки століттями слідкували за фазами нашого супутника і зрозуміли, що на молодий Місяць краще садити і сіяти городину, яка росте доверху, а на спадаючий - усякі кореневища. Я сама дотримуюся посівного календаря. Так, без фанатизму, але слідкую за фазами Місяця.

До того ж такий календар – це ще й свого року культурна спадщина. Це як молитва перед посівом, тобто не тому, що так треба, а тому що відчуваєш в цьому сенс. А старші люди нагадують: «Місяць усе бачить - особливо, якщо садиш із добрим серцем».

Що садити у травні?

В останній місяць весни земля вже прогрілася, тому у відкритий ґрунт можна садити огірки, помідори, перець, баклажани, капусту, моркву, буряк і, звісно, картоплю. Саме час висіяти зелень: кріп, петрушку, руколу, шпинат, крес-салат, цибулю на перо.

Також пам’ятаємо про квіти. У травні вже достатньо тепло, аби прийнялися чорнобривці, айстри, петунії, гладіолуси, лілії.

І нагадаємо. Останній місяць весни – благодатний час ще й для обробки саду-городу від шкідників. Саме зараз ненажерливі комахи починають полювати на городні рослини.

Щоб отримати такий багатий врожай, потрібні, перш за все, якісний ґрунт, своєчасний полив, якісна насінина. Фото: pexels.com

Щоб отримати такий багатий врожай, потрібні, перш за все, якісний ґрунт, своєчасний полив, якісна насінина. Фото: pexels.com

У які дні краще сіяти?

Сприятливі дні:

  • 2–4 травня - помідори, перець, огірки, квасоля, кабачки, усі квіти.
  • 6–8 травня - вдалий період для усіх коренеплодів.
  • 11 травня – капуста, зелень.
  • 16–18 травня - морква.
  • 20–21 травня – час, сприятливий для висівання квітучих культур.
  • 24–25 травня - буряк, редиска, цибуля, часник, ріпа. Також вдалі дні для висаджування дерев, чагарників, кімнатних рослин.
  • 31 травня – вдалий день для висівання-садіння усіх овочевих культур.

Несприятливі дні:

  • 1 травня ("молодик") - земля «спить». Але можна займатися прополкою, обрізкою, боротьбою зі шкідниками.
  • 5 травня - Місяць переходить у знак Лева (висіяні в цей день рослини будуть кволими).
  • 12-13 травня – повня. Садити або пересаджувати рослини не рекомендується.
  • 26–28 травня – те, що посієте, не дасть врожаю.