У Київській області звільнили директорку школи за те, що вона спілкувалася російською мовою під час виконання своїх обов’язків. Про цей випадок розповіла освітня омбудсменка Надія Лещик у Facebook.
- Отримала колективне звернення від батьків одного із закладів освіти щодо спілкування недержавною мовою керівника закладу. Батьки, серед яких зокрема військовослужбовці, повідомили, що директор закладу під час виконання посадових обов’язків використовує російську мову, на численні зауваження щодо необхідності використання державної мови не реагує, аргументуючи тим, що їй так зручно спілкуватися, - повідомила Лещик.
Заявники наголосили, що директор школи не дотримується використання державної мови під час спілкування з учнями, батьками та працівниками, а також на заходах, які проходять у навчальному закладі. Батьки також надали відеозаписи, які свідчать про вживання керівником недержавної мови.
Для розгляду скарги було направлено лист до засновника закладу освіти громади з проханням підтвердити рівень володіння державною мовою директором та перевірити дотримання нею вимог установчих документів, зокрема використання державної мови в освітньому процесі. Також звернулися до Уповноваженого із захисту державної мови для перевірки фактів, зазначених у зверненні батьків.
Орган управління освіти повідомив, що заклад перейшов у його підпорядкування у січні 2021 року. Тоді директору рекомендували підтвердити рівень володіння державною мовою, проте станом на квітень 2025 року сертифікат не було подано. За результатами атестації директорку визнали такою, що не відповідає займаній посаді, й звільнили.
Стаття 10 Конституції України визначає українську мову державною, а Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» зобов’язує використовувати її у сфері освіти як обов’язковий засіб спілкування.