Завантажити ще

Більше не улюбленець Брюсселя та Вашингтона. Чому Захід відвернувся від Саакашвілі

Більше не улюбленець Брюсселя та Вашингтона. Чому Захід відвернувся від Саакашвілі
Фото: REUTERS/Іраклі Геденідзе/

Михайло Саакашвілі голодує вже 40 днів. Адвокати та особистий лікар говорять про погіршення його здоров'я. Через це його перевели до тбіліської тюремної лікарні. Грузинська влада заявила, що зробила це, щоб уникнути погіршення стану здоров'я політика. Проте переклад викликав обурення і Саакашвілі, і його прибічників.

Обманом перевели до злодіїв

«Туди, де в них кримінали, найважчі злочинці, де в них злодії в законі, туди завели зараз Михайла Саакашвілі», - заявив голова Єдиного національного руху Ніка Мелія, виступаючи на протестній акції в понеділок.

Адвокати називають переведення Саакашвілі до тюремної лікарні викраденням, зазначаючи, що екс-президент перебуває там під психологічним тиском та навіть загрозою розправи з боку інших ув'язнених.

Сам Саакашвілі у листі, який зачитав один із його адвокатів Ніка Гварамія, каже, що його перевели до тюремної лікарні обманом, скасувавши зустрічі з лікарем та побачення з матір'ю та дітьми: "Мене обманним шляхом привезли сюди після того, як оголосили, що мене переведуть Я скасував зустріч із лікарями, зустріч із мамою та дітьми”.

"Наш висновок простий. Михайло Саакашвілі - це ув'язнений, засуджений до смерті владою Грузії. Його життя під великим ризиком, і, до речі, не через його голодування, а через те, що його вбивають і психологічно знищують у прямому розумінні тюремній лікарні. Тому ми вимагаємо його негайного виведення з цієї установи", - заявив Гварамія, зазначивши, що йому, порушуючи закон, не дали зустрітися з Саакашвілі.

Україна також обурилася переведенням свого громадянина до тюремної лікарні. "Міністерство закордонних справ України розчароване переведенням громадянина України Міхеїла Саакашвілі до пенітенціарного медичного закладу №18 у Глдані та відсутністю інформування про це української сторони. Закликаємо грузинську сторону невідкладно перевезти Міхеїла Саакашвілі до цивільного медичного закладу для надання належної медичної установи" у ноті українського зовнішньополітичного відомства, переданої до МЗС Грузії.

«Ломає плани Заходу»

Але що найголовніше - на всі, що відбуваються з Саакашвілі, ніяк не реагує Захід. Адже раніше він був улюбленцем Брюсселя та Вашингтона, як чи не єдиний президент-реформатор на теренах колишнього СНД. У США просто заявили, що "спостерігають за ситуацією". І все. То чому ж Захід так різко відмовився від нього?

Експерт-міжнародник Антон Кучухідзе вважає, що тому є кілька причин. По-перше, тому що він не погодив свій приїзд до Грузії зі своїми західними союзниками.

А головна причина полягає у тому, що нинішнє грузинське керівництво також стоїть на євроатлантичних позиціях. Країна має асоціацію з Євросоюзом. Тобто ключові цілі Грузії влаштовують Захід.

- Тбілісі обрав євроатлантичний шлях, і прізвища тут уже не грають ролі. Стратегічне завдання вирішується – не допустити впливу Росії на Грузію, а хто це робить – Саакашвілі чи хтось інший, значення вже не має, – пояснює Кучухідзе.

Політолог Олексій Якубін схиляється до того, що Захід не хоче брати участь у особистій авантюрі Саакашвілі.

– Він намагається перетворити своє затримання на аналог того, що відбувається з Навальним у Росії. Але Саакашвілі нелегально проник у країну, і він сам обрав такий шлях, розуміючи, що потрапить до в'язниці. Йому гарантували свободу на Заході, але він поїхав до Грузії. Тому Захід не має бажання залучатися до всього цього, - вважає експерт. - Крім того, покровителями Саакашвілі у США були республіканці, а вони зараз перебувають в опозиції до влади. А демократам він ніколи не був цікавим.

Політолог Олег Саакян вважає, що причина пасивності Заходу полягає у тому, що екс-президент порушив раніше досягнуті довіреності. На початку року влада і опозиція в Грузії за посередництва Заходу домовилися про те, що якщо провладна партія «Грузинська мрія» програє місцеві вибори, слідом будуть проведені парламентські.

– Але вона перемогла, і отже – парламентських виборів не буде. А приїзд Саакашвілі порушив ці домовленості. Він вирішив, що його приїзд стане іскрою до нового Майдану, але це не належало до планів Заходу, - вважає експерт.